MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: alfabeti anglisht si lexohet ( Albanian - English )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

alfabeti anglisht shqip si shkruhet

English

English alphabet as written English

Last Update: 2015-10-10
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Albanian

alfabeti-anglisht-si-lexohet si shqiptohet

English

listen

Last Update: 2014-11-25
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Alfabeti

English

Alphabet

Last Update: 2014-11-27
Usage Frequency: 6
Quality:

Reference:

Albanian

alfabeti engisht

English

Engish alphabet

Last Update: 2015-11-28
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

alfabeti frangjisht

English

frangjisht alphabet

Last Update: 2014-11-18
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Wikipedia anglisht

English

English Wikipedia

Last Update: 2014-11-15
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

perkthim-shqip ne anglisht

English

fara liri

Last Update: 2015-05-10
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

test ne anglisht

English

English test

Last Update: 2015-06-03
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

perkthim-shqip ne anglisht how are you

English

English-English translation

Last Update: 2015-02-26
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

une dua te mesoj anglisht me perkthim shqip

English

thin

Last Update: 2015-10-20
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

perkthim shqip ne anglisht megi eshte i mir

English

English translation in English

Last Update: 2015-01-13
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

100 emra anglisht

English

100 English names

Last Update: 2015-05-05
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

une dua te mesoj anglisht

English

I want to learn English

Last Update: 2015-08-20
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

perkthim anglisht shqip vvhere do you like

English

English translation English vvhere would you like

Last Update: 2015-03-01
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

"Kornel Penesku pagoi, në dy këste, rreth 70, 000 euro... për të caktuar arbitra të pranuar nga i pandehuri i parë për ndeshjet e luajtura nga FC Arges gjatë sezonit 2008- 2009 dhe për të nxjerrë një arbitër të favorizuar prej [tij]", lexohet në një njoftim për shtyp lëshuar nga Departamenti Kombëtar i Anti- korrupsionit (DNA) në Piteshti, ku ka bazën FC Arges.

English

"Cornel Penescu paid, in two stages, about 70,000 euros -- to appoint referees accepted by the first defendant for the matches played by FC Arges during the 2008-2009 season and to promote -- a referee favoured by [him]", read a press release issued by the National Anti-corruption Department (DNA) in Pitesti, where FC Arges is headquartered.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

"Kushtëzuar nga zbatimi i tyre i vazhdueshëm i reformave të demokracisë, mbrojtjes dhe ekonomisë dhe dëshirës dhe aftësisë së tyre për të përmbushur përgjegjësitë e anëtarësimit në NATO dhe nga një shprehje të qartë e synimit kombëtar për të bërë kështu, Kongresi parashikon pranimin në kohë të Shqipërisë, Kroacisë, Gjeorgjisë, Maqedonisë dhe Ukrainës në Organizatën e Paktit të Atlantikut të Veriut për të nxitur sigurinë dhe stabilitetin në Evropë," lexohet në Aktin e Konsolidimit të Lirisë të NATO- s të vitit 2007.

English

"Contingent upon their continued implementation of democratic, defence, and economic reform, and their willingness and ability to meet the responsibilities of membership in NATO and a clear expression of national intent to do so, Congress calls for the timely admission of Albania, Croatia, Georgia, Macedonia, and Ukraine to the North Atlantic Treaty Organisation to promote security and stability in Europe," the NATO Freedom Consolidation Act of 2007 reads.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

"Kjo shprehje, e cila u përdor përbri portretit të Nazim Hikmetit, përmbledh pozicionin e pandryshuar të shkrimtarëve dhe artistëve në sytë e shtetit dhe të shtypit," lexohet në artikullin e Radikal.

English

"This expression, which was used beside Nazim Hikmet's picture, summarises the unchanging position of writers and artists in the eyes of the state and press," the story in Radikal read.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

"Ne u kërkojmë autoriteteve bullgare të garantojnë se nuk do të vihen pengesa për regjistrimin e partisë politike të maqedonasve etnikë dhe se të gjitha veprimtaritë diskriminuese dhe abuzive që kanë për qëllim këtë pakicë, do të rreshten," citon siç lexohet në amendament agjensia maqedonase e lajmeve Makfax.

English

"We call upon the Bulgarian authorities to ensure that no obstacles for registration of the political party of the ethnic Macedonians will be placed, and that all discriminatory and abusive activities aimed at this minority will cease," the Macedonian news agency Makfax quotes the amendment as reading.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

"Në bashkëpunimin me institucionet qendrore të Bosnje dhe Herzegovinës dhe komunitetit ndërkombëtar, Republika Srpska do të bëjë përpjekjet maksimale për të sjellë para drejtësisë të gjithë ata që janë përgjegjës për krimet, veçanërisht për masakrën e kryer në Srebrenicë," citon agjensia gjermane e lajmeve DPA të lexohet në deklaratën e qeverisë së RS.

English

"In co-operation with Bosnia and Herzegovina's central institutions and the international community, Republika Srpska will make the maximum effort to bring to justice all those responsible for the crimes, especially the massacre committed in Srebrenica," German news agency DPA quoted the RS government's statement as reading.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Si pjesëmarrës në një ndërmarrje të përbashkët kriminale, ata "planifikuan, nxitën, urdhëruan, kryen ose përndryshe ndihmuan në bashkëfajësi për planifikimin, përgatitjen dhe ekzekutimin e shkatërrimit të pjesshëm të kombësive muslimane boshnjake dhe kroate boshnjake, të grupeve etnike, raciale apo fetare," lexohet në padi.

English

As participants in a joint criminal enterprise, they "planned, instigated, ordered, committed or otherwise aided or abetted the planning, preparation or execution of the partial destruction of the Bosnian Muslim and Bosnian Croat national, ethnical, racial or religious groups," the indictment read.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Add a translation

Search human translated sentencesUsers are now asking for help: लेंस (Hindi>Lithuanian) | vectus sum (Latin>English) | apa maksud awkward dalam bahasa melayu (Malay>English) | hwsmon (Welsh>English) | håb og tilgivelse (Danish>Latin) | nauda (Latvian>German) | con base en lo anterior (Spanish>English) | disposable (English>Italian) | lo siento no te conosco (Spanish>English) | slogan on dainik bhaskar in hindi (English>Hindi) | skyddsanordningar (Swedish>Lithuanian) | cash basis (English>Tagalog) | kulva (Polish>English) | evo (Swedish>Danish) | pues nose porke (Spanish>English)


Report Abuse  | About MyMemory   | Contact Us


MyMemory in your language: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK