MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: ju jeni bukur ( Albanian - English )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

"Ju jeni tek dera.

English

"You're standing at the door.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

ju jeni njeri mia

English

tu es mon amour parfait

Last Update: 2015-07-25
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Albanian

Dhe ju jeni dëshmitarët e këtyre gjërave.

English

And ye are witnesses of these things.

Last Update: 2013-11-30
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Albanian

Ata nuk janë aq miqësorë si disa kombësi të tjera. Por kjo ka avantazhe - njerëz ju lënë vetëm, dhe ju jeni të lirë për të jetuar jetën tuaj. Më në fund, arsyeja më e shijshme është - ushqimi. Ju mund të keni një darkë në më shumë se 70 kombësive të ndryshme të restorantit çdo natë të javës. Entuziazmi i londinezëve për ushqimin e huaj krijon mijëra vende pune për komunitetet reja.

English

They are not as friendly as some other nationalities. But this has advantages--people leave you alone, and you are free to live your own life. Finally, the most delicious reason is--food. You can have dinner in more than 70 different nationalities of restaurant any night of the week. Londoners' enthusiasm for foreign food creates thousands of jobs for new communities.

Last Update: 2016-05-22
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

ndër të cilët edhe ju jeni të thirrur nga Jezu Krishti;

English

Among whom are ye also the called of Jesus Christ:

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Dhe, sa për ju, o vëllezër, më është mbushur mendja për ju, se edhe ju jeni plot mirësi, plot me çdo njohuri, të zotë të këshilloni njëri-tjetrin.

English

And I myself also am persuaded of you, my brethren, that ye also are full of goodness, filled with all knowledge, able also to admonish one another.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

U tha atyre akoma: ''Ju jeni të shkathët për të anuluar urdhërimin e Perëndisë, për të zbatuar traditën tuaj.

English

And he said unto them, Full well ye reject the commandment of God, that ye may keep your own tradition.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Dhe ai u tha atyre: ''Ju jeni nga këtu poshtë, kurse unë jam nga atje lart; ju jeni prej kësaj bote, unë nuk jam prej kësaj bote.

English

And he said unto them, Ye are from beneath; I am from above: ye are of this world; I am not of this world.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Dhe ai u tha atyre: ''Ju jeni ata që e justifikoni veten përpara njerëzve, por Perëndia i njeh zemrat tuaja; sepse ajo që vlerësohet shumë ndër njerëzit është gjë e neveritshme para Perëndisë.

English

And he said unto them, Ye are they which justify yourselves before men; but God knoweth your hearts: for that which is highly esteemed among men is abomination in the sight of God.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

por në qoftë se Krishti nuk është ringjallur, i kotë është besimi juaj; ju jeni ende në mëkatet tuaja,

English

And if Christ be not raised, your faith is vain; ye are yet in your sins.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Të nesërmen ai u duk në mes tyre, ndërsa po ziheshin dhe i këshilloi për paqe, duke thënë: "O burra, ju jeni vëllezër, pse ia bëni me të padrejtë njëri-tjetrit?".

English

And the next day he shewed himself unto them as they strove, and would have set them at one again, saying, Sirs, ye are brethren; why do ye wrong one to another?

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Dhe çfarë marrëveshje ka tempulli i Perëndisë me idhujt? Sepse ju jeni tempulli i Perëndisë së gjallë, sikurse tha Perëndia: ''Unë do të banoj në mes tyre, dhe do të ec ndër ta; do të jem Perëndia i tyre dhe ata do të jenë populli im''.

English

And what agreement hath the temple of God with idols? for ye are the temple of the living God; as God hath said, I will dwell in them, and walk in them; and I will be their God, and they shall be my people.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Dhe ju jeni të Krishtit dhe Krishti është i Perëndisë.

English

And ye are Christ's; and Christ is God's.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Atë ditë do të mësoni se unë jam në Atin tim, dhe se ju jeni në mua dhe unë në ju.

English

At that day ye shall know that I am in my Father, and ye in me, and I in you.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

edhe atëherë kur ishim të vdekur në faje, na dha jetë me Krishtin (ju jeni të shpëtuar me anë të hirit),

English

But God, who is rich in mercy, for his great love wherewith he loved us,

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

sepse të gjithë ju jeni bij të Perëndisë me anë të besimit te Jezu Krishti.

English

But after that faith is come, we are no longer under a schoolmaster.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

ashtu si Sara, që i bindej Abrahamit duke e quajtur "zot"; bija të saj ju jeni, në qoftë se bëni mirë dhe nuk trembeni nga ndonjë frikë.

English

But let it be the hidden man of the heart, in that which is not corruptible, even the ornament of a meek and quiet spirit, which is in the sight of God of great price.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Por prej tij ju jeni në Krishtin Jezus, i cili nga Perëndia u bë për ne dituri, drejtësi, shenjtërim dhe shpengim,

English

But of him are ye in Christ Jesus, who of God is made unto us wisdom, and righteousness, and sanctification, and redemption:

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Përkundrazi ju jeni larguar nga rruga, keni bërë që shumë njerëz të pengohen te ligji, keni dhunuar besëlidhjen e Levit", thotë Zoti i ushtrive.

English

But ye are departed out of the way; ye have caused many to stumble at the law; ye have corrupted the covenant of Levi, saith the LORD of hosts.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Të gjithë ju jeni bij të dritës dhe bij të ditës; ne nuk jemi të natës, as të territ.

English

But ye, brethren, are not in darkness, that that day should overtake you as a thief.

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Add a translation

Search human translated sentencesUsers are now asking for help: il mio bel paese che mi manca tanto (Italian>English) | estoy muerto (Spanish>English) | identifizierungsdokument (German>Polish) | bf 3x film java x** bf (Hindi>English) | rnoon (English>Italian) | success is a journey, not a destination (English>Tagalog) | discussioni (Italian>Chinese (Simplified)) | paano pinangangalagaan ang sugat ng bagong tuli (Tagalog>English) | versace (English>Tagalog) | nurul hani (Malay>Korean) | picha za kutombana ulaya (Spanish>English) | unge (Danish>Russian) | ukiran iban (Malay>English) | what did you computer yesterday (English>Portuguese) | sa taong walang takot, walang mataas na bakod (Tagalog>English)


Report Abuse  | About MyMemory   | Contact Us


MyMemory in your language: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK