MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: parashikime ndeshje futbolli ( Albanian - English )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

parashikime ndeshje futbolli

English

football predictions

Last Update: 2016-02-16
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Albanian

Futbolli

English

Association football

Last Update: 2015-05-21
Usage Frequency: 6
Quality:

Reference:

Albanian

Futbolli

English

Soccer

Last Update: 2014-01-28
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Tudor luajti 55 ndeshje me ekipin e tij kombëtar.

English

Tudor played 55 matches for his national team.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Maqedonasit nuk kanë fituar asnjë ndeshje brenda vendit që nga shtatori 2004.

English

The Macedonians have not won a match at home since September 2004.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

"Është një ndeshje e paharrueshme dhe një ditë e paharrueshme.

English

"It's an unforgettable match and an unforgettable day.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

CSKA mundi Botev 2- 0 dy ndeshje përpara përfundimit të kampionatit.

English

CSKA defeated Botev 2-0 two rounds before the end of the championship.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Kroacia doli shpejt nga turneu pa një fitore dhe vetëm me dy gola në tre ndeshje.

English

Croatia made an early exit from the tournament without a victory and with only two goals in three matches.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Ekipi i Egjiptit, i cili nuk ka fituar asnjë ndeshje në Bejzhing, pësoi eliminimin.

English

Egypt's team, which has not won a single game in Beijing, suffered elimination.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Rreth 20 ndeshje miqësore u luajtën të enjten nëpër Europë.

English

About 20 friendly games were played across Europe on Wednesday.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Protestuesit qenë kryesisht tifozë të rinj futbolli dhe aktivistë nga grupi ultra- nacionalist Obraz.

English

The protesters were mainly young soccer fans and activists from the Obraz ultra-nationalist group.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Je lodhur me turmën e këshilltarëve të tu; le të ngrihen, pra, astrologët, ata që studiojnë yjet dhe bëjnë parashikime çdo muaj dhe le të të shpëtojnë nga gjërat që do të bien në kurriz.
Isaiah 47.13

English

Thou art wearied in the multitude of thy counsels. Let now the astrologers, the stargazers, the monthly prognosticators, stand up, and save thee from these things that shall come upon thee.
Isaiah 47.13

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Albanian

Të mos gjendet midis teje ndonjë që e kalon birin ose bijën e vet nëpër zjarr, as ndonjë që praktikon shortarinë, bën parashikime, interpreton shenjat dhe merret me magji,
Deuteronomy 18.10

English

There shall not be found among you any one that maketh his son or his daughter to pass through the fire, or that useth divination, or an observer of times, or an enchanter, or a witch,
Deuteronomy 18.10

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Albanian

Në lajme të tjera, zyrtarët turq qipriotë anulluan një takim midis dy krerëve të ishullit të ndarë për shkak të një debati lidhur me një ndeshje futbolli.

English

In other news, Turkish Cypriot officials canceled a meeting between the two leaders of the divided island because of a dispute over a football match.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Vdes Jeliç i Republika Srpska 01/10/2007 SARAJEVË, Bosnje dhe Herzegovinë (BiH) -- Presidenti i Republika Srpska (RS) Milan Jeliç pësoi një goditje zemre ndërsa shihte një ndeshje futbolli në qytetin e lindjes së tij, Modrica dhe vdiq të dielën (30 shtator) në një spital.

English

Republika Srpska President Jelic dies 01/10/2007SARAJEVO, Bosnia and Herzegovina (BiH) -- Republika Srpska (RS) President Milan Jelic suffered a heart attack while watching a football match in his home town of Modrica and died on Sunday (September 30th) at a hospital.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Vetë një ish lojtar futbolli, Jeliç kishte bërë kirurgji bajpasi në 2003, sipas vëllait të tij.

English

A former football player himself, Jelic had undergone bypass surgery in 2003, according to his brother.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Prokurorët hetojnë thëniet për aranzhimin e ndeshjes në Turqi 24/07/2006 ANKARA, Turqi -- Prokurorët kanë filluar një hetim mbi thëniet se një klub futbolli turk ka mashtruar në një ndeshje për të mos rënë nga kategoria.

English

Prosecutors probe match-fixing allegations in Turkey 24/07/2006ANKARA, Turkey -- Prosecutors have opened an investigation into allegations that a Turkish soccer club rigged a game to avoid relegations.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Kroacia trondit Argjentinën, favorite e kupës botërore 02/03/2006 LONDËR, Mbretëria e Bashkuar -- Kroacia dërgoi valë tronditëse në botën futbollistike kur mundi Argjentinën 3- 2 në një ndeshje miqësore futbolli të mërkurën (1 mars) në Bazel të Zvicrës.

English

Croatia upsets World Cup favourite Argentina 02/03/2006LONDON, United Kingdom -- Croatia sent shockwaves through the world of football when it beat Argentina 3-2 in a friendly football match in Basel, Switzerland on Wednesday (1 March).

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Kryeministrat e SEE marrin pjesë në ndeshjen e bamirësisë të futbolit në Vienë 12/05/2006 VIENË, Austri -- Kryeminsitri bullgar Sergej Stanishev, ai i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, i Kroacisë, Ivo Sanader dhe i Rumanisë, Kalin Popesku Tarikeanu, morën pjesë në një ndeshje bamirësie futbolli me disa homologë evropianë në Vienë, të enjten (11 maj) në prag të samitit BE - Amerika Latine.

English

SEE prime ministers participate in charity football game in Vienna 12/05/2006VIENNA, Austria -- Bulgarian Prime Minister Sergey Stanishev, Turkey's Recep Tayyip Erdogan, Croatia's Ivo Sanader, and Romania's Calin Tariceanu participated in a charity football match with several European counterparts in Vienna on Thursday (11 May), on the eve of the EU-Latin America summit.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Në ndeshje të tjera përgatitore për kupën botërore, Serbi- Mali i Zi mundi Tunizinë 1- 0.

English

In another warm-up game ahead of the World Cup, Serbia-Montenegro beat Tunisia 1-0.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Add a translation

Search human translated sentencesUsers are now asking for help: tutto ciò premesso e considerato (Italian>English) | eres toda una reina (Spanish>English) | 全都刷好了吧 (Chinese (Simplified)>English) | what last world? (English>Spanish) | fogne (Italian>Slovenian) | suite double (French>Italian) | saluti da tutti (Italian>English) | marito moglie (Italian>French) | johann tetzel (English>Tagalog) | rinite alergica (Portuguese>English) | nataka video za x za kutombana my memory (Swahili>English) | sesame oil in telugu (English>Telugu) | lababo on english (Tagalog>English) | no dejes ir a ningun otro (Spanish>English) | 1533 (Czech>German)


Report Abuse  | About MyMemory   | Contact Us


MyMemory in your language: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK