MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: piktura te bukura ( Albanian - English )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

shume te bukura

very nice

Last Update: 2015-04-26
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Piktura

Painting

Last Update: 2015-06-09
Usage Frequency: 10
Quality:

Reference:

do te

going to

Last Update: 2015-05-21
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Ajo paraqet 11 piktura nga cikli i saj "Oceanus".

It presents 11 paintings from her cycle "Oceanus".

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Ajo përfshin 32 piktura vaji grupuar në pesë cikle tematikash.

It includes 32 oil paintings grouped in five topical cycles.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Faqet e tua janë të bukura me ornamente, dhe qafa jote me gjerdane margaritaresh.
Song of Solomon 1.10

Thy cheeks are comely with rows of jewels, thy neck with chains of gold.
Song of Solomon 1.10

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Ajo paraqet 14 piktura të ciklit të Pervizit "Figura antropomorfe".

It presents 14 paintings from Pervizi's cycle "Figures Antropomorphes".

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Në veprimtari u paraqitën fotoekspozita, piktura, skulptura, vepra arti dhe zejtarie.

Concerts, photo exhibitions, paintings, sculptures, artwork and crafts were featured.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Në ekspozitë ka piktura kushtuar qytetit të lashtë të Barit.

On display are paintings dedicated to the Old Town of Bar.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Shumë piktura murale dhe ikona datohen të shekullit të 13- të.

Many wall paintings and icons date back to the 13th century.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Atë ditë vajzat e bukura dhe djemtë e zgjedhur do të ligështohen nga etja.
Amos 8.13

In that day shall the fair virgins and young men faint for thirst.
Amos 8.13

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

"Sa të bukura janë çadrat e tua, o Jakob, banesat e tua o Izrael!
Numbers 24.5

How goodly are thy tents, O Jacob, and thy tabernacles, O Israel!
Numbers 24.5

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible
Warning: Contains invisible HTML formatting

Shumica e shfaqjeve do të bëhen në Muzeun e Arteve të Bukura të Bostonit.

Most of the screenings will be held at Boston's Museum of Fine Arts.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Unë e pranoj se mendova se këto qenë vetëm ëndrra të bukura.

I admit I thought those were just beautiful dreams.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Po ashtu mund të tregoni fotografi të bukura të maleve në pranverë. "

And you could definitely show beautiful photos of the mountains in the springtime. "

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Ekspozita paraqet piktura, arkitekturë, dizenjo, fotografi, letërsi, teatër e kinematografi avangardiste.

The exhibition presents avant-garde paintings, architecture, design, photography, literature, theatre and cinematography.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Stolia juaj të mos jetë e jashtme: gërshëtimi i flokëve, stolisja me ar ose veshja me rroba të bukura,
1 Peter 3.1

Likewise, ye wives, be in subjection to your own husbands; that, if any obey not the word, they also may without the word be won by the conversation of the wives;
1 Peter 3.1

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

I dashuri im më ka folur dhe më ka thënë: "Çohu, mikja ime, e bukura ime, dhe eja!
Song of Solomon 2.10

My beloved spake, and said unto me, Rise up, my love, my fair one, and come away.
Song of Solomon 2.10

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible
Warning: Contains invisible HTML formatting

Shumë të bukura janë rreshtat e mburojave të tij, të salduara fort si prej një vule.
Job 41.15

His scales are his pride, shut up together as with a close seal.
Job 41.15

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Neftali është një drenushe e lënë e lirë, ai thotë fjalë të bukura.
Genesis 49.21

Naphtali is a hind let loose: he giveth goodly words.
Genesis 49.21

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Add a translation

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK