MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: piktura te bukura ( Albanian - English )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

shume te bukura

English

very nice

Last Update: 2015-04-26
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Piktura

English

Painting

Last Update: 2015-06-09
Usage Frequency: 10
Quality:

Reference:

Albanian

te dua

English

electronic means

Last Update: 2016-02-29
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

do te

English

going to

Last Update: 2015-05-21
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

te lutem

English

please

Last Update: 2016-10-15
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

te shkuara

English

Past years

Last Update: 2015-09-27
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Ajo përfshin 32 piktura vaji grupuar në pesë cikle tematikash.

English

It includes 32 oil paintings grouped in five topical cycles.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Në ekspozitë ka piktura kushtuar qytetit të lashtë të Barit.

English

On display are paintings dedicated to the Old Town of Bar.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Ajo paraqet 11 piktura nga cikli i saj "Oceanus".

English

It presents 11 paintings from her cycle "Oceanus".

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Unë e pranoj se mendova se këto qenë vetëm ëndrra të bukura.

English

I admit I thought those were just beautiful dreams.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Neftali është një drenushe e lënë e lirë, ai thotë fjalë të bukura.
Genesis 49.21

English

Naphtali is a hind let loose: he giveth goodly words.
Genesis 49.21

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Albanian

Shumë piktura murale dhe ikona datohen të shekullit të 13- të.

English

Many wall paintings and icons date back to the 13th century.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Ajo paraqet 14 piktura të ciklit të Pervizit "Figura antropomorfe".

English

It presents 14 paintings from Pervizi's cycle "Figures Antropomorphes".

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

"Sa të bukura janë çadrat e tua, o Jakob, banesat e tua o Izrael!
Numbers 24.5

English

How goodly are thy tents, O Jacob, and thy tabernacles, O Israel!
Numbers 24.5

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Stolia juaj të mos jetë e jashtme: gërshëtimi i flokëve, stolisja me ar ose veshja me rroba të bukura,
1 Peter 3.1

English

Likewise, ye wives, be in subjection to your own husbands; that, if any obey not the word, they also may without the word be won by the conversation of the wives;
1 Peter 3.1

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Albanian

Atë ditë vajzat e bukura dhe djemtë e zgjedhur do të ligështohen nga etja.
Amos 8.13

English

In that day shall the fair virgins and young men faint for thirst.
Amos 8.13

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Albanian

Faqet e tua janë të bukura me ornamente, dhe qafa jote me gjerdane margaritaresh.
Song of Solomon 1.10

English

Thy cheeks are comely with rows of jewels, thy neck with chains of gold.
Song of Solomon 1.10

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Albanian

I dashuri im më ka folur dhe më ka thënë: "Çohu, mikja ime, e bukura ime, dhe eja!
Song of Solomon 2.10

English

My beloved spake, and said unto me, Rise up, my love, my fair one, and come away.
Song of Solomon 2.10

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Shumë të bukura janë rreshtat e mburojave të tij, të salduara fort si prej një vule.
Job 41.15

English

His scales are his pride, shut up together as with a close seal.
Job 41.15

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Albanian

Shtatë lopët e bukura janë shtatë vite dhe shtatë kallinjtë e bukur janë shtatë vite; është e njëjta ëndërr.
Genesis 41.26

English

The seven good kine are seven years; and the seven good ears are seven years: the dream is one.
Genesis 41.26

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Add a translation

Search human translated sentencesUsers are now asking for help: chitchat translate (Malay>English) | hobby (English>Tagalog) | cecca (Italian>English) | khoa học (Vietnamese>Norwegian) | undergrupp (Swedish>Slovak) | take the following steps: (English>Chinese (Simplified)) | maikling tula tungkol sa hayop (Tagalog>English) | verbraucherinformationen (German>Italian) | no habla espanol (Spanish>English) | marakal keni (English>Tagalog) | naliligo (Tagalog>English) | good night my love (English>French) | dare lezione (Italian>English) | voy a soñar contigo (Spanish>English) | shuhada meaning in tagalog (Arabic>Tagalog)


Report Abuse  | About MyMemory   | Contact Us


MyMemory in your language: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK