MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: skena erotike filmash ( Albanian - English )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

Kaplanoglu mundi 12 regjizorë të tjerë filmash.

English

Kaplanoglu beat out 12 other directors.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Festivali i këtij viti paraqiti 49 tituj filmash.

English

This year's festival featured 49 film titles.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Dokufest mori aplikime nga 40 vende dhe 30 prodhues filmash.

English

Dokufest received applications from 40 countries and 30 filmmakers.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Programi zyrtar i konkurimit përmban nëntë tituj filmash.

English

The official competition programme includes nine movie titles.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

"Kjo është skena më e tmerrshme që kam parë ndonjëherë.

English

"This is the most horrific scene I have ever seen.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Ura ishte skena e luftimeve të ashpra gjatë përleshjeve në mars 2004.

English

The bridge was the scene of heavy fighting during riots in March 2004.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Vizitorët gëzuan shfaqjet nga rreth 600 artistë në deri 25 skena.

English

Visitors enjoyed performances by around 600 artists on as many as 25 stages.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Ai përfshin shfaqje, muzikë klasike, balet dhe shfaqje filmash.

English

It features exhibitions, classical music, ballet and film screenings.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Skena e parë u xhirua në 17 qershor në një ish fabrikë, Hemteks.

English

The first scene was shot on 17 June at a former factory, Hemteks.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Ai do të regjistrojë një total prej 33 filmash të huaj dhe 39 filma serbë.

English

It will screen a total of 33 foreign and 39 Serbian films.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Një total prej 184 filmash nga e gjithë bota morën pjesë në veprimtari këtë vit.

English

A total of 184 movies from around the world took part in the event this year.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Dëshmia e tij konsiderohej e rëndësishme për shkak se ai pa vrasësin e dyshuar të kryeministrit të largohej nga skena e goditjes.

English

His testimony was considered important because he saw the prime minister's suspected killer leave the scene of the shooting.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Ministria e mbrojtjes e njësisë pranoi se kishte lejuar një grup filmik të përdorte një prej helikopterëve të saj për të xhiruar skena për një film.

English

The entity's defence ministry admitted it had let a film crew use one of its helicopters to shoot scenes for a movie.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Edicioni i gjashtë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit dhe Filmit për Student Skena UP po zvhillohet në Prishtinë deri të enjten (27 nëntor).

English

The sixth edition of the Skena Up International Students Film and Theatre Festival is occurring in Pristina through Thursday (November 27th).

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Festivali i 11- të teatror Skena në Udhëkryq u hap në Plovdiv, Bullgari të hënën (10 shtator).

English

The 11th Scene on Crossroad theatre festival opened in Plovdiv, Bulgaria, on Monday (September 10th).

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Festivali i Librit i Verës dhe Skena Letrare e Verës u zhvilluan në Sarajevë nga 18 gusht në 28 gusht.

English

The second Summer Book Fest and Summer Literary Stage took place in Sarajevo from August 18th through August 28th.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Festivali i mesverës mbajtur në skenë të hapur, paraqet pjesë teatrale, shfaqje muzikore, shikime filmash dhe veprimtari të tjera.

English

The midsummer festival, held on an outdoor stage, features plays, music performances, film screenings and other events.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Kushturica ka drejtuar një sërë filmash të vlerësuar ndërkombëtarisht dhe është parë si një nga forcat më krijuese në botën e kinemasë gjatë viteve 1980 dhe 1990.

English

Kusturica has directed a string of internationally acclaimed features and is viewed as one of the most creative forces in world cinema during the 1980s and 1990s.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Mbi 300 tituj filmash do të shfaqen këtë vit, nga të cilat 200 janë përfshirë në programin zyrtar.

English

Over 300 film titles will be shown this year, 200 of which were included in the official programme.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Një numër i përgjithshëm prej 200 filmash, 40 nga të cilët turq, do të zbavitin shikuesit e filmave.

English

A total of 200 films, 40 of them Turkish, will entertain festival-goers.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Some human translations with low relevance have been hidden.
Show low-relevance results.

Add a translation

Search human translated sentencesUsers are now asking for help: buenos dias niña linda (Spanish>Quechua) | te de tila (Spanish>English) | raucodrape® op-tischabdeckungen (German>Italian) | pikemminkin (Finnish>Italian) | weerskante (Afrikaans>Swedish) | amiga so não sei se onde (Portuguese>English) | sino to (Tagalog>English) | gistro (Spanish>English) | onderskei (Afrikaans>Japanese) | pissing off (English>Tagalog) | incorporation (Portuguese>English) | databeskyttelseskoordinatorens (Danish>Swedish) | gedünken (German>Thai) | 這個聊天室被密碼保護 (Chinese (Simplified)>Bielarus) | pro viribus hereditatis (Latin>German)


Report Abuse  | About MyMemory   | Contact Us


MyMemory in your language: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK