MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: per te shkruatur ne shqip perkthim ne greqisht ( Albanian - Greek )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

Greek

Info

Albanian

per te shkruatur ne shqip perkthim ne greqisht

Greek

priksi ta paparia me tis paparjes

Last Update: 2015-10-20
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Albanian

per te shkruatur ne shqip perkthim ne greqisht

Greek

να shkruatur σε αγγλική μετάφραση στην ελληνική γλώσσα

Last Update: 2015-01-18
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

per te shkruatur ne shqip perkthim ne greqisht

Greek

APloMoE 2075 NAPOXH I'ONEOE NPOE TEKNO WIAHE KYPIOTHTAE OPIZONTIAE IAIOKTHEIAE N.3741/1929 A=lA ME ANTIK. YflOAOI-IEMO: 10'582,94 EYPO Errlv A0(vc oqpepo ortg Évrero (11) EerrrepBpiou rou Éroug òúo XrÀrdòeg rpíu (2003), npÉpq [lÉpnrq, oro YpoQeío pou' nou Bpíorerql orrlv oòó Arqònpíqg oprOpog 84, rpírog (3os) ópogog, ròrorrqoíog pou, oe pÉvo rq lupBoÀaroypdgo rot AIKATEPINH NANATIOTH XPETOflOYAOY, nou ÉXtrl Éòpo orrlv A0qvo, nopouolo- oTrlKqv ot yvtrlorÉg oe pÉvo Kql prl e[orpoÚpeveg onó ro NG po, ogevóg: H BcorÀrrf l-rÉyxu (VASlLlQl GEGA) rou Toí- Ko Kqr rqg EoúAag, volKoKupd, nou yewq0qre orq Xerpdppo AABovíag ro Érog 1930 rqr rqrotreí orqv A0qvo, l-lÀqreío A- yíou NxoÀúou optOpóg 3, rúroxog rou pe apr0po 609320/3- 12-2001 etòtroú óeÀríou rourórrlrog opoYevoÚg rou Tpnpq- rog AAAoòqnóv A0rlvrrlv, pe A. Kqr c<perÉpou: H VALENTINA PLLUSKA (BuÀevríva rdrotxo A0qvog

Last Update: 2016-01-12
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

per te shkruatur ne shqip perkthim ne greqisht

Greek

femra e askujt

Last Update: 2015-09-20
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

greqisht fjalor

Greek

Ελληνικό λεξικό

Last Update: 2015-11-05
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Fjalor greqisht

Greek

πώς είσαι

Last Update: 2014-08-23
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

να shkruatur στην αλβανική μετάφραση στα ελληνικά

Greek


Last Update: 2014-06-04
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Kështu këtë mbishkrim e lexuan shumë nga Judenjtë, sepse vendi ku u kryqëzua Jezusi ishte afër qytetit; dhe mbishkrimi ishte shkruar hebraisht, greqisht dhe latinisht.
John 19.20

Greek

Και τουτον τον τιτλον ανεγνωσαν πολλοι των Ιουδαιων, διοτι ητο πλησιον της πολεως ο τοπος, οπου εσταυρωθη ο Ιησους και ητο γεγραμμενον Εβραιστι, Ελληνιστι, Ρωμαιστι.
John 19.20

Last Update: 2014-02-28
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Albanian

Pritet të ketë plane mësimore në shqip dhe greqisht për 120 nxënës.

Greek

Αναμένεται να προσφέρει μαθήματα σε 120 περίπου μαθητές στα Αλβανικά αλλά και στα Ελληνικά.

Last Update: 2013-02-17
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Kur Pali do të hynte në fortesë, i tha tribunit: ''A më lejohet të them diçka?''. Ai u përgjigj: ''A di greqisht?
Acts of the Apostles 21.37

Greek

Ενω δε εμελλεν ο Παυλος να εισαχθη εις το φρουριον, λεγει προς τον χιλιαρχον Μοι ειναι συγκεχωρημενον να σοι ειπω τι; Ο δε ειπεν Εξευρεις Ελληνικα;
Acts of the Apostles 21.37

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Në vitin 1940, gjenerali grek Ioanis Metaksas ju përgjigj një ultimatumi italian -- që kërkonte që Greqia të lejonte forcat italiane të përdorte territorin e saj për operacione ushtarake -- me fjalën "okhi" ("jo" në greqisht).

Greek

Το 1940, ο Έλληνας Στρατηγός Ιωάννης Μεταξάς απάντησε "Όχι" σε Ιταλικό τελεσίγραφο -- το οποίο απαιτούσε από την Ελλάδα να επιτρέψει στις Ιταλικές δυνάμεις να χρησιμοποιήσουν τα εδάφη της χώρας για στρατιωτικές επιχειρήσεις.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Thaçi përshkroi rëndësinë simbolike të shenjës shkruar në anglisht, shqip dhe serbisht.

Greek

Ο Θάτσι περιέγραψε τη συμβολική σημασία της πινακίδας η οποία είναι γραμμένη στα Αγγλικά, τα Αλβανικά και τα Σερβικά.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Ai shtoi se të gjitha dokumentet e bashkisë do të botohen si në maqedonisht ashtu edhe në shqip.

Greek

Πρόσθεσε ότι όλα τα επίσημα έγγραφα τα οποία αφορούν τη δημοτική αρχή θα εκδίδονται και στα Μακεδονικά και στα Αλβανικά.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Sipas Rupel, ato janë: jo kthim të situatës para vitit 1999, jo ndarje territoriale dhe jo lidhje territoriale me rajone të populluara nga shqiptarë dhe shqip- folës jashtë Kosovës.

Greek

Σύμφωνα με τον Ρούπελ αυτές είναι: να μην υπάρξει επιστροφή στην κατάσταση πριν το 1999, να μην υπάρξουν εθνικές διαιρέσεις ούτε και εδαφικοί δεσμοί σε τυχόν Αλβανικά κατοικημένες ή Αλβανόφωνες περιοχές έξω από το Κοσσυφοπέδιο.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Dinosha shprehu dyshime në se grupi ekzistonte fare, duke vënë në dukje se përmbajtja e ueb- sajtit tregonte se kontribuesit nuk flisnin mirë shqip.

Greek

Ο Ντινόσα εξέφρασε αμφιβολίες για την ύπαρξη της οργάνωσης, σημειώνοντας ότι τα περιεχόμενα της ιστοσελίδας δείχνουν ότι οι συμβαλλόμενοι δεν μιλούν τα αλβανικά πολύ καλά.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Presidenti maqedonas nënshkruan dekretin për ngritjen e Universiteti të Tetovës 22/02/2004SHKUP, Maqedoni -- Presidenti maqedonas Boris Trajkovski nënshkroi të premten (20 shkurt) ngritjen e universitetit shtetëror në Tetovë, i cili do të jetë universiteti i dytë në rang shtetëror që mëson në shqip.

Greek

Ο Πρόεδρος της ΠΓΔΜ Υπογράφει Διάταγμα για την Ίδρυση του Πανεπιστημίου Τέτοβο 22/02/2004ΣΚΟΠΙΑ, ΠΓΔΜ -- Ο Πρόεδρος της ΠΓΔΜ Μπόρις Τραικόφσκι υπέγραψε διάταγμα την Παρασκευή (20 Φεβρουαρίου) για την ίδρυση κρατικού πανεπιστημίου στο Τέτοβο, το οποίο θα είναι το δεύτερο πανεπιστήμιο κρατικού επιπέδου στη χώρα που θα διδάσκει στα Αλβανικά.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Shërbimet e Krishtlindjeve u zhvilluan në shqip dhe rumanisht në dy kisha, ndërsa shërbimet e Vitit të Ri dhe Ujët e Bekuar në të dy gjuhët do të zhvillohen vitin e ardhshëm.

Greek

Λειτουργίες των Χριστουγέννων θα πραγματοποιηθούν στα Αλβανικά και τα Ρουμανικά σε δύο εκκλησίες, ενώ λειτουργίες για την Πρωτοχρονιά και τα Θεοφάνια και στις δύο γλώσσες θα πραγματοποιηθούν τον επόμενο μήνα.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Një e treta, 33% mendojnë se ekonomia po përmirësohet, ndërsa një shumicë prej 49% shprehën kënaqësi me përpjekjet e qeverisë për të trajtuar krimin e organizuar. Balkan Monitor Insights and Perceptions: Voices of the Balkans Balkan Monitor Survey - Shqip Sondazhi sugjeron se kroatët po bëhen më pak të dashuruar me BE Lidhur me anëtarësimin në BE, 57% e maqedonasve etnikë dhe 84% e shqiptarëve në Maqedoni e shohin anëtarësimin në Bashkim të dëshirueshëm.

Greek

Το ένα τρίτο, 33%, πιστεύει ότι η οικονομία βελτιώνεται, ενώ η πλειονότητα, το 49%, εξέφρασε ικανοποίηση για τις προσπάθειες της κυβέρνησης να αντιμετωπίσει το οργανωμένο έγκλημα. Balkan Monitor Insights and Perceptions: Voices of the Balkans Balkan Monitor Survey - Ελληνική Σύμφωνα με έρευνα, οι Κροάτες είναι λιγότερο ερωτευμένοι με την ΕΕ Σχετικά με την ένταξη στην ΕΕ, το 57% των υπηκόων της πΓΔΜ και το 84% των Αλβανών θεωρούν επιθυμητή την ένταξη στην Ένωση.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Në konferencën e së premtes (6 shkurt), Robert Mançin, drejtori i Gallup Europe, paraqiti rezultatet e sondazhit. Balkan Monitor Insights and Perceptions: Voices of the Balkans Balkan Monitor Survey - Shqip Sondazhi tregon se një në tre maqedonas trëmben nga një konflikt i ri në rajon "Institucionet evropiane duhet të marin përgjegjësi... në qoftë se duan të mbështesin integrimin e shteteve ballkanike në BE.

Greek

Σε συνέδριο την Παρασκευή (6 Φεβρουαρίου), ο Ρόμπερτ Μανχίν, διευθυντής της Gallup Europe, παρουσίασε τα αποτελέσματα της έρευνας. Balkan Monitor Insights and Perceptions: Voices of the Balkans Balkan Monitor Survey - Ελληνική Σύμφωνα με δημοσκόπηση 1 στους 3 πολίτες της πΓΔΜ φοβάται το ενδεχόμενο νέας σύγκρουσης στην περιοχή "Οι Ευρωπαϊκοί θεσμοί πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους... εάν επιθυμούν να στηρίξουν την ένταξη των Βαλκανικών κρατών στην ΕΕ.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Shkolla më e madhe e ciklit të dytë e Strugës do të vërë turne bazuar në gjuhën 13/04/2009 Ministri i Arsimit Pero Stojanovski njoftoi turne më vete në kompleksin e shkollës më të madhe të ciklit të dytë të Strugës, bazuar në gjuhën e mësimit, maqedonisht dhe shqip, deri në fund të vitit, për të garantuar sigurinë e nxënësve. Nga Marina Stojanovska për Southeast European Times në Shkup -- 13/04/09 Muajin e kaluar një rrahje gati fatale e një nxënësi etnik maqedonas nga rreth 50 nxënës të armatosur shqiptarë etnikë ka shqetësuar marrëdhëniet ndër- etnike në Strugë, një qytet historikisht i njohur për qetësinë e tij.

Greek

Το μεγαλύτερο σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Στρούγκα θα εφαρμόσει βάρδιες βάσει γλώσσας 13/04/2009 Ο υπουργός Παιδείας Πέρο Στογιανόβσκι ανακοίνωσε ξεχωριστές βάρδιες στο μεγαλύτερο σχολικό συγκρότημα δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Στρούγκα βάσει γλώσσας -- Σλαβομακεδόνικα και Αλβανικά -- μέχρι τα τέλη του έτους -- για την ασφάλεια των μαθητών. Της Μαρίνα Στογιανόβσκα για τους Southeast European Times στα Σκόπια -- 13/04/09 Ο σχεδόν θανάσιμος ξυλοδαρμός τον προηγούμενο μήνα μαθητή υπηκοότητας πΓΔΜ από περίπου 50 ένοπλους Αλβανούς μαθητές έχει εντείνει τις διεθνικές σχέσεις στη Στρούγκα, πόλη γνωστή για τη γαλήνη της.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Add a translation

Search human translated sentencesUsers are now asking for help: my pleasure (English>Malay) | kaliwali meaning in tagalog (Arabic>Tagalog) | enie (Slovak>German) | ceci piccoli del chianti (Italian>English) | vleeswaren smeerbaar (Dutch>Spanish) | voitot (Finnish>Spanish) | mooch ko english me kya kehte hai (Hindi>English) | pamatojums (Latvian>English) | soţie (Romanian>Korean) | me gusta hablar italiano (Spanish>Italian) | 谢谢 (Chinese (Simplified)>English) | media ke badhte charan (English>Hindi) | virai veekam vara karanam (English>Tamil) | lluç (Catalan>Spanish) | sales executive (Tagalog>English)


Report Abuse  | About MyMemory   | Contact Us


MyMemory in your language: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK