MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: fjalor shqip turkish ( Albanian - Turkish )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

Turkish

Info

Albanian

fjalor shqip turkish

Turkish

Türkçe Sözlük

Last Update: 2014-06-09
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Albanian

Ato përmbajnë informacion në shqip, anglisht e serbisht.

Turkish

asd

Last Update: 2013-10-18
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Shoqata e Pilotëve të Turkish Airline i bëri jehonë këtij mendimi.

Turkish

Türk Pilotlar Derneği'de benzer şekilde görüş bildirdi.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

(Hurriyet, Turkish Press, Anadolu news agency, Dogan news agency - 24/07/08)

Turkish

(Hürriyet, Turkish Press, Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı - 24/07/08)

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

(Bloomberg, AFP, Anadolu Agency, Turkish Press, UN Press Release - 24/04/04)

Turkish

(Bloomberg, AFP, Anadolu Ajansı, Türk Basını, BM Basın Açıklaması - 24/04/04)

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Biznes: Turkish Airlines është linja ajrore e shtata më e madhe në Evropë 19/09/2008 Turkish Airlines u bë linja e shtatë e madhe e Evropës.

Turkish

İş dünyası: Türk Hava Yolları Avrupa'nın en büyük yedinci havayolu şirketi 19/09/2008 Türk Hava Yolları Avrupa'nın en büyük yedinci havayolu şirketi oldu.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Ndërmarrja mori një hua 1 miliard euro nga Banka Botërore, Turkish Akbank dhe banka gjermane WestLB.

Turkish

Girişim Dünya Bankası, Türk Akbank ve Almanya merkezli WestLB bankasından 1 milyar avroluk kredi aldı.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Turkish Airlines (Thy) është ofruar për 49% të paketës së aksioneve në fluturuesin kombëtar të Bosnje dhe Herzegovinës, Air Bosnia.

Turkish

Türk Hava Yolları (THY), Bosna Hersek 'in milli hava yolu şirketi Air Bosnia'nın% 49 hissesini almak için teklif verdi.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Turkish Airlines mbajti gjithashtu statusin e saj me katër yje për një vit të dytë me rradhë në 2008.

Turkish

Türk Hava Yolları 2008 yılında dört yıldız statüsünü üst üste ikinci yılda da korumayı başardı.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Turkish Airlines mori zyrtarisht mbi 49% të fluturuesit kombëtar BH Airlines të Federatës së Bosnje dhe Herzegovinës (FBiH), tha të mërkurën (17 dhjetor) zyra e shtypit e qeverisë së FBiH.

Turkish

Bosna- Hersek Federasyonu (BHF) hükümeti basın ofisinden 17 Aralık Çarşamba günü yapılan açıklamada, Türk Havayolları'nın BHF ulusal havayolu şirketi BH Airlines'ın% 49'unu resmen devraldığı bildirildi.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Turkish Airlines nënshkroi një marrëveshje të hënën (22 dhjetor) për të blerë 49% të aksioneve në fluturuesin kombëtar të Federatës së Bosnje dhe Herzegovinës (FBiH), BH Airlines.

Turkish

Türk Hava Yolları, Bosna- Hersek Federasyonu (BHF) devlet havayolu şirketi BH Airlines'ın% 49 hissesini satın alım anlaşmasını 22 Aralık Pazartesi günü imzaladı.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Një javë kulturore turke u mbajt në Kosovë javën e shkuar me nismën e përbashkët të Filizler Turkish Cultural dhe Arts Association dhe ministrisë së kulturës, rinisë dhe sporteve të Kosovës.

Turkish

Filizler Türk Kültür ve Sanat Derneği ve Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığının ortak girişimleriyle, geçtiğimiz hafta Kosova 'da bir Türk Kültür Haftası düzenlendi.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Pajisja do të përdoret gjatë sesioneve të këshillit bashkiak që mbahet në maqedonisht, shqip dhe serbisht si edhe për mbështetjen e veprimtarive të OJQ- ve lokale dhe debateve publike.

Turkish

Cihazlar Makedonca, Sırpça ve Arnavutça yürütülen il meclis toplantılarının yanı sıra yerel STK faaliyetleri ve kamuoyu tartışmalarına destek amaçlı kullanılacak.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Shefi i Bordit të Privatizimit të Turqisë, Metin Kilçi thotë se ai pret që tre kompanitë shtetërore: Turkish Telecom, çelik prodhuesi Erdemir dhe rafineria e naftës Tupras, do të shiten deri nga fundi i vitit.

Turkish

Türkiye Özelleştirme Kurulu başkanı Metin Kilci üç kamu kuruluşu, Türk Telekom, çelik üreticisi Erdemir ve Tüpraş petrol rafinerisinin yıl sonuna kadar satılmasını beklediğini söyledi.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

The famed Turkish painter Yalcýn Gokcebag opened his first exhibition in New York at the Turkish Cultural Centre on Friday (May 11th).

Turkish

Ünlü Türk ressam Yalçın Gökçebağ, New York'taki ilk sergisini 11 Mayıs Cuma günü Türk Kültür Merkezi'nde açtı.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Boeing 737- 800 i Turkish Airline, me 134 vetë në bord, u rrëzua gjatë përpjekjes për t' u ulur në një fushë.

Turkish

Türk Hava Yollarına ait Boeing 737- 800 tipi uçak, içindeki 134 yolcuyla birlikte inmeye çalışırken düşmesi sonucunda üç parçaya ayrıldı.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Në lajme të tjera të martën, Turkish Airlines njoftoi se ishte gati të kompensojë menjëherë pasgjerët apo familjet e pasagjerëve në bordin e aeroplanit të saj të rrëzuar pranë aeroportit Shçipol të Amsterdamit të mërkurën e kaluar.

Turkish

Diğer yandan Salı günü, Türk Hava Yolları geçen Çarşamba günü Amsterdam'ın Schipol Havalimanı yakınlarında düşen uçağında yer alan yolculara veya ailelerine derhal tazminat ödemeye hazır olduğunu duyurdu.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

"Edhe në qoftë se fitoj zgjedhjet, kam ndërmend të tërhiqem nga skena politike," i tha Thaçi seksionit shqip të BBC.

Turkish

Thaci BBC'nin Arnavutça bölümüne verdiği demeçte, "Seçimleri kazansam bile siyaset sahnesinden çekilmeyi planlıyorum." dedi.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

(Hurriyet, CNN Turk, Turkish Press, Anadolu news agency, Dogan news agency, AFP - 30/07/08)

Turkish

(Hürriyet, CNN Türk, Turkish Press, Anadolu haber ajansı, Doğan haber ajansı, AFP - 30/07/08)

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Albanian

Në lajme të tjera, pasagjerët bënë të dështojë një përpjekje për rrëmbim në bordin e një avioni të Turkish Airlines që fluturonte nga vendpushimi turk i Antalias në St. Petersburg të Rusisë, të mërkurën.

Turkish

Diğer yandan Çarşamba günü, Türkiye'nin Antalya sahil beldesinden Rusya'nın St. Petersburg kentine gitmekte olan Türk Hava Yolları'na ait bir uçakta gerçekleşen kaçırma girişimi yolcular tarafından engellendi.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference:

Add a translation

Search human translated sentencesUsers are now asking for help: experientiá (Basque>Russian) | te amo mi amor lo sabes (Spanish>Quechua) | genève (French>Latin) | who (English>Spanish) | follows attached the file to august (English>Portuguese) | insurance not included (English>Somali) | terjemahkan kedalam bahasa inggris (Indonesian>English) | oase calcinate (Romanian>English) | asingcwalise (Xhosa>Russian) | your account statement sent me (English>Tamil) | bangla korakori (English>Bengali) | ho tredici anni (Italian>French) | pakistan language (English>Tagalog) | plukken (Dutch>German)


Report Abuse  | About MyMemory   | Contact Us


MyMemory in your language: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK