MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: fearfulness ( English - Albanian )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Albanian

Info

English

Submitting yourselves one to another in the fear of God.
Ephesians 5.21

Albanian

Ju, gratë, nënshtrohuni burrave tuaj porsi Zotit,
Ephesians 5.21

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

There is no fear of God before their eyes.
Romans 3.18

Albanian

nuk ka druajtja e Perëndisë para syve të tyre''.
Romans 3.18

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Come, ye children, hearken unto me: I will teach you the fear of the LORD.
Psalms 34.11

Albanian

Ejani, o bij, dëgjomëni; unë do t'ju mësoj frikën e Zotit.
Psalms 34.11

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Dominion and fear are with him, he maketh peace in his high places.
Job 25.2

Albanian

"Atij i përkasin sundimi dhe terrori: ai sjell paqen në vendet e tij shumë të larta.
Job 25.2

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible
Warning: Contains invisible HTML formatting

English

Egypt was glad when they departed: for the fear of them fell upon them.
Psalms 105.38

Albanian

Egjiptasit u gëzuan nga ikja e tyre, sepse tmerri i Izraelit kishte rënë mbi ta.
Psalms 105.38

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Fear came upon me, and trembling, which made all my bones to shake.
Job 4.14

Albanian

më pushtoi një llahtari e madhe dhe një rrëqethje që bëri të dridhen gjithë kockat e mia.
Job 4.14

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Fear took hold upon them there, and pain, as of a woman in travail.
Psalms 48.6

Albanian

Atje i zunë drithmat dhe si të prerat e lindjes,
Psalms 48.6

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Fearfulness and trembling are come upon me, and horror hath overwhelmed me.
Psalms 55.5

Albanian

Frika dhe të drithma më kanë sulmuar dhe tmerri më ka mposhtur.
Psalms 55.5

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

God shall bless us; and all the ends of the earth shall fear him.
Psalms 67.7

Albanian

Perëndia do të na bekojë dhe tërë skajet e tokës do ta kenë frikë.
Psalms 67.7

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

He mocketh at fear, and is not affrighted; neither turneth he back from the sword.
Job 39.22

Albanian

Përbuz frikën dhe nuk trembet, as zmbrapset përpara shpatës.
Job 39.22

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Hear my voice, O God, in my prayer: preserve my life from fear of the enemy.
Psalms 64.1

Albanian

Dëgjo zërin tim, o Perëndi, në vajtimin që të drejtoj ty; ruaje jetën time nga tmerri i armikut.
Psalms 64.1

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

I sought the LORD, and he heard me, and delivered me from all my fears.
Psalms 34.4

Albanian

Unë e kërkova Zotin, dhe ai m'u përgjigj dhe më çliroi nga të gjitha tmerret e mia.
Psalms 34.4

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Is not this thy fear, thy confidence, thy hope, and the uprightness of thy ways?
Job 4.6

Albanian

Mëshira jote a nuk është vallë besimi yt, dhe ndershmëria e sjelljes sate, shpresa jote?
Job 4.6

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Let him take his rod away from me, and let not his fear terrify me:
Job 9.34

Albanian

Le të largojë nga unë shkopin e tij, tmerri i tij të mos më trembë.
Job 9.34

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Like as a father pitieth his children, so the LORD pitieth them that fear him.
Psalms 103.13

Albanian

Ashtu si një baba është i mëshirshëm me bijtë e tij, kështu është i mëshirshëm Zoti me ata që kanë frikë prej tij.
Psalms 103.13

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Men do therefore fear him: he respecteth not any that are wise of heart.
Job 37.24

Albanian

Prandaj njerëzit e kanë frikë; por ai nuk e përfill atë që e quan veten të ditur".
Job 37.24

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible
Warning: Contains invisible HTML formatting

English

O worship the LORD in the beauty of holiness: fear before him, all the earth.
Psalms 96.9

Albanian

Bini përmbys përpara Zotit në shkëlqimin e shenjtërisë së tij, dridhuni para tij, o banorë të të gjithë tokës.
Psalms 96.9

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Serve the LORD with fear, and rejoice with trembling.
Psalms 2.11

Albanian

Shërbeni me frikë Zotin dhe gëzohuni me drithma.
Psalms 2.11

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

Surely his salvation is nigh them that fear him; that glory may dwell in our land.
Psalms 85.9

Albanian

Me siguri shpëtimi i tij është afër atyre që kanë frikë prej tij, sepse lavdia e tij mund të banojë në vendin tonë.
Psalms 85.9

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

English

The angel of the LORD encampeth round about them that fear him, and delivereth them.
Psalms 34.7

Albanian

Engjëlli i Zotit zë vend rreth atyre që kanë frikë prej tij dhe i çliron.
Psalms 34.7

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Bible

Add a translation

Search human translated sentencesUsers are now asking for help: saxe dase film (Hindi>English) | terjemahkan kedalam bahasa inggris (Indonesian>English) | blue film (Hindi>English) | internet ka aviskar kisane kiya (English>Hindi) | felice compleanno (Spanish>English) | سكس نيك بنات صغار (Arabic>Wolof) | mais que belo casal (Portuguese>Italian) | mizoginija (Lithuanian>Italian) | why you not reply me (English>Hindi) | what is brat? (Tagalog>English) | tarazu (Hindi>English) | pengalaman selama prakerin (English>Indonesian) | was hat bedeutung? (German>Spanish)


Report Abuse  | About MyMemory   | Contact Us


MyMemory in your language: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK