MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: обща сума ( Macedonian - English )

    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Macedonian

English

Info

Macedonian

обща сума

English

lump sum

Last Update: 2013-03-28
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Тој, исто така, укажа на тоа дека комисијата ќе дејствува како катализатор за значителна сума приватни инвестиции во ЕФСЕ.

English

He also suggested it would act as catalyst for a considerable amount of private investment in EFSE.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Документот, со кој се менува претходниот договор за соработка во кој е предвидена сума од 450 милиони американски долари, потпишан во 2003 година, предвидува дополнително финансирање за поддршка на реконструкцијата и проектите за економски развој.

English

The document, which adjusts a previous $450m co-operation agreement sealed in 2003, envisions additional funding for support of reconstruction and economic development projects.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Преостанатата сума мора се врати во период од 23 години.

English

The remainder must be repaid within 23 years.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Тие, исто така, запленија и оружје, синтетичка дрога, фалсификувани евра и значителна сума кеш.

English

They also seized guns, synthetic drugs, counterfeit euro banknotes and a significant amount of cash.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Според условите на договорот ирачките власти го признаваат договорот од преку 2, 5 милиони американски долари, вклучувајќи и 1, 66 милијарди американски долари како основна сума и преку 800 милиони американски долари како казнени поени и камата.

English

Under the terms, Iraqi authorities acknowledged a debt of over $2.5 billion, including $1.66 billion in principal and over $800m penalties and interest.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Весникот, наведувајќи ги пресметките на локалните аналитичари, објави дека оваа сума ќе ги вклучува трошоците на пренесување на одредени даночни приходи во буџетот на ЕУ, како и воведувањето на правните, фискалните и еколошките стандарди на ЕУ.

English

The publication, citing estimates by local analysts, reported that the amount would include costs of transferring certain tax revenues to the EU budget, as well as the introduction of EU legal, fiscal and environmental standards.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Вкупната сума изнесува околу 340 милиони евра.

English

The total amount involved is about 340m euros.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Месиќ оцени дека трошоците ќе достигнат вкупна сума од 527. 000 евра и рече дека ја има поддршката од Хрватската народна партија, но не се обратил до ниедна друга партија за поддршка.

English

Mesic estimated that expenses would total about 527,000 euros and said he has the backing of the Croatian People's Party, but has not approached any other parties for support.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

САДсе очекува да обезбеди околу една третина од вкупната сума.

English

The United States is expected to secure approximately one third of the amount.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Овој документ ќе ја одреди целокупната сума на трансферот на ЕУво двете земји од 2007 година до 2013 година.

English

The document will specify the total amount of EU transfers to the two countries from 2007 until 2013.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Адвокатот испрати писмо до ОНминатата година, во кое се бараше истата сума на надоместок за неговите клиенти, но не доби одговор.

English

The lawyer sent a letter to the UN last year demanding the same amount of compensation for his clients but never received an answer.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Спорни се регулативите во однос на прекинот на договорите за работен однос и исплатата на одредена сума при прекинуваoето на работниот однос.

English

At issue are regulations concerning termination of employment contracts and severance pay.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Од вкупната сума, 45 милиони евра ќе бидат доделени за инвестициски проекти во приватниот сектор.

English

Out of the total amount, 45m euros would be allocated for investment projects in the private sector.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Пред оваа транша ММФодобри 186 милиони долари во три транши, од вкупната сума од околу 413 милиони долари.

English

Prior to this tranche, the IMF had extended $186m in 3 tranches out of a total of around $413m.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Неодамна, Унијата одлучи да? исплати на Турција помош во вредност од 1, 05 милијарди евра, меfу 2004 и 2006, сума која Ердоган бара да се зголеми. На сличен настан, локалниот медиум го цитира комесарот за прошируваoе на ЕУГунтер Верхоген, кој вели дека Турција може да биде примена во Унијата меfу 2011 и 2012.

English

Recently, the Union decided to disburse 1.05 billion euros worth of aid to Turkey between 2004 and 2006, a figure Erdogan wants increased. In a related development, local media is quoting EU Enlargement Commissioner Gunter Verheugen as saying that Turkey could be admitted to the Union in 2011 or 2012.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Промената би можела да помогне да се заштеди сума во висина до 175 милиони американски долари годишно. Во другите вести, парламентарна делегација во вторникот пристигна во Вашингтон за да се состане со претставници на Националниот совет за безбедност, одделите за стопанство, за одбрана и за финансии, со ММФи со Светската банка.

English

The change could help save as much as $175m annually. In other news, a parliamentary delegation arrived in Washington on Tuesday to meet with representatives of the National Security Council, the commerce, defence and treasury departments, the IMF and the World Bank.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Инспектор на ДНАму рекол на обвинителството дека Сербан и Питковичи му ветиле голема сума пари и работа во министерството ако го �среди досието Поповичиу�.

English

A DNA investigator told prosecutors that Serban and Pitcovici promised him a large amount of money and a job in the ministry if he could "work out Popoviciu's file".

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous
Warning: Contains invisible HTML formatting

Macedonian

Загубите на регионот на ЦЕЕизнесуваа 5, 1 милијарда евра од целокупните загуби што ги претрпеа софтверските претпријатија минатата година, при што делот на Русија во таа сума изнесуваше 3, 1 милијарда евра.

English

At the same time, because of its size, the United States emerged as the country with the largest monetary losses from piracy, at over 6.6 billion euros.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Macedonian

Сеуште не е позната точната сума на пари што ќе биде ослободена. Во други вести, српската избирачка комисија инсистира дека мандатот на сегашниот председател Милан Милутиновиќ истекува на 29 декември, а не на објавениот датум, 5 јануари.

English

Still unclear is the exact amount being unlocked. In other news, Serbia's election commission is insisting that the term of incumbent Serbian President Milan Milutinovic expires 29 December rather than the publicised date of 5 January.

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Anonymous

Add a translation

Search human translated sentencesUsers are now asking for help: sandalwood powder (English>Tagalog) | braeburn (German>English) | hyoid bone (English>French) | x** video com (Hindi>English) | bukhar ko english me kya kehete hai (Hindi>English) | acaso q ase ella segun tu (Spanish>English) | a estrus (Tagalog>English) | allegooria (Estonian>French) | care sunt condiţiile fiscale? (Romanian>English) | gudhal ka phool gugarati meaning (Hindi>English) | definită (Romanian>German) | negocio (Spanish>Hindi) | forget it (English>Tagalog) | transliuotojais (Lithuanian>German) | me name laxman kumar hai (Hindi>English)


Report Abuse  | About MyMemory   | Contact Us


MyMemory in your language: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK