Infrastruktura - Albanian - Turkish Traduzioni ed esempi
MyMemory, la memoria di traduzione più grande del mondo
Click to expand

Coppia linguistica: Click to swap content  Argomento   
Chiedi a Google

Hai cercato: infrastruktura ( Albanese - Turco )

    [ Disattiva i colori ]

Contributi umani

Da traduttori professionisti, imprese, pagine web e archivi di traduzione disponibili gratuitamente al pubblico.

Aggiungi una traduzione

Albanese

Turco

Informazioni

Albanese

Infrastruktura

Turco

Altyapı

Ultimo aggiornamento 2015-05-29
Frequenza di utilizzo: 6
Qualità:

Riferimento: Wikipedia

Albanese

Një subjekt tjetër gjatë takimit ishte infrastruktura, veçanërisht përfundimi i Korridorit 10, i cili do të rrisë perspektivat ekonomike të të dy vendeve.

Turco

Görüşmede gündeme gelen bir diğer konu da, başta her iki ülkenin de ekonomik umutlarını artıracak olan Koridor 10'un tamamlanması olmak üzere altyapı oldu.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

Operatorët e udhëtimeve u ankuan se infrastruktura e lënë pas dore dhe reklamimi i dobët e bëjnë tregun shqiptar jo konkurrues.

Turco

Tur operatörleri ihmal edilmiş altyapı ve zayıf tanıtımın Arnavutluk pazarının rekabet gücünü azalttığından şikayet ettiler.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

Bok i Rumanisë njofton përparësitë qeveritare 19/01/2009 BUKURESHT, Rumania -- Kryeministri Emil Bok tha të shtunën (17 janar) se përparësitë e qeverisë së re do të jenë buxheti i shtetit, infrastruktura, sektori i bujqësisë dhe përthithja e fondeve të BE.

Turco

Romanya Başbakanı Boc hükümetin önceliklerini açıkladı 19/01/2009 BÜKREŞ, Romanya -- Başbakan Emil Boc 17 Ocak Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yeni hükümetin önceliklerinin devlet bütçesi, altyapı, tarım sektörü ve AB fonlarından yararlanma olacağını söyledi.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

Po ashtu, ai detyron shefin e UNMIK Lamberot Zanier të drejtojë një dialog me Beogradin lidhur me disa çështje -- policinë, sistemin e drejtësisë, doganat, transporti, infrastruktura, kufijtë dhe trashëgimia kulturore dhe fetare serbe.

Turco

Ayrıca belgede, UNMIK başkanı Lamberto Zannier'e Belgrad ile polis, adalet sistemi, gümrük, ulaştırma, altyapı, sınırlar ve Sırp kültür ve din mirası gibi çok sayıda ana başlık konusunda diyaloğa girme görevi de veriliyor.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

Sipërmarrësit shqiptarë janë të ndërgjegjshëm se infrastruktura mbetet një nga problemet e tyre më të mëdhaja.

Turco

Arnavut girişimciler altyapının en büyük sorunları olmaya devam ettiğinin farkındalar.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

"Infrastruktura e keqe është dobësia e këtij rajoni," tha presidenti serb Boris Tadiç, i cili do të presë samitin e CEI vitin tjetër.

Turco

Gelecek yıl CEI zirvesine ev sahipliği yapacak olan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, "Kötü altyapı bu bölgenin zayıflığıdır." dedi.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

IMD vëzhgoi konkurrencën globale të vendeve sipas 331 kritereve grupuar në katër faktorë kryesorë: ecuria ekonomike, efekshmëria e qeverisë, efektshmëria e biznesit dhe infrastruktura.

Turco

IMD, ülkelerin küresel rekabet gücünü ekonomik performans, hükümetin verimliliği, iş verimliliği ve altyapı olmak üzere dört ana faktöre gruplanmış 331 kritere göre inceledi.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

Infrastruktura dhe çështjet mjedisore mbeten një preokupim i madh për ne, "thotë Agolli.

Turco

Altyapı ve çevre meseleleri bizim için büyük sorun olmaya devam ediyor. "diyor.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Infrastruktura rumune e rrugëve: më vdekjeprurësja dhe më e kushtueshmja në Evropë 13/12/2007 Shanset për të vdekur në një aksident me makinë në Rumani janë 40 herë më të larta se mesatarja e BE, paralajmëron një raport i fundit, duke përmendur arsyet që përfshijnë paapftësinë e shoferëve rumunë për të ngarë makinën në mënyrë mbrojtëse dhe rrugët e këqia. Nga Paul Kiokoiu për Southeast European Times në Bukuesht - 13/12/07 Rumania futi në fund të nëntorit legjislacionin që ndalon kuajt e karrocat në të gjitha rrugët kryesore në një përpjekje për të reduktuar numrin e aksidenteve të ndodhura.

Turco

Rumen karayolu altyapısı: Avrupa'nın en ölümcül ve pahalısı 13/12/2007 Yakın tarihli bir raporda, Romanya'da bir araba kazasında ölme şansının AB ortalamasından 40 kat daha yüksek olduğu belirtilerek, buna gerekçe olarak Rumen sürücülerin defansif sürüş yapamamaları ve yolların kötü durumu gösteriliyor. Southeast European Times için Bükteş'ten Paul Ciocoiu'nun haberi - 13/12/07 Romanya, trafik kazası sayısını azaltmak amacıyla atların ve at arabalarının ana yollara çıkmasını yasaklayan bir yasayı Kasım ayı sonlarında yürürlüğe koydu.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Miliona euro janë investuar në ndërtimin e hoteleve, bareve dhe strukturave të tjera turistike por infrastruktura e domosdoshme mungon, i tha Marin Neshkov, një ekspert i turizmit bullgar në qytetin verior të Varnës në detin e Zi, sajtit të medias gjermane.

Turco

Karadeniz'in kuzeyindeki Varna kentinde yaşayan bir Bulgar turizm uzmanı olan Marin Neşkov, Alman medya sitesine verdiği demeçte oteller, barlar ve diğer turistik tesislerin inşasına milyonlarca avro harcanmasına rağmen gerekli altyapının eksik olduğunu söyledi.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

"Në kohën e një krize intensive politike, ka një efekt negativ të uljes së investimit në disa fusha, kryesisht në ato që varen më së shumti nga administrata shtetërore, infrastruktura dhe shërbimet," thotë Ovidiu Nikolaesku, president i Këshillit Kombëtar të ndërmarrjeve të Vogla e të Mesme.

Turco

Ulusal Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler Kurulu başkanı Ovidiu Nicolaescu, "Yoğun bir siyasi krizin yaşandığı bir dönemde, başta büyük oranda devlet idaresi, altyapı ve kamu kuruluşlarına bağlı olanlar olmak üzere belli alanlarda yatırımlar üzerinde olumsuz bir etki bulunmaktadır." dedi.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Fabrika serbe e bio- etanolit do të jetë investimi më i madh në terren i Evropës Juglindore 13/10/2006 Një konsorcium Hungari- SHBA do të investojë gjysëm milioni dollarë në ndërtimin e një fabrike bio- etanoli në qytetin Zrenjanin, sëbashku me një port dhe infrastruktura të tjera.

Turco

Sırp biyoetanol fabrikası Güneydoğu Avrupa'da yapılmış en büyük yeşil alan yatırımı olacak 13/10/2006 Bir Macar- ABD konsorsiyumu, Zrenjanin kasabasında bir liman ve diğer altyapı elemanlarıyla birlikte bir biyoetanol fabrikası inşa etmek için yarım milyar dolar yatırım yapacak.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

Ndërkohë, dy terminale të tjerë dhe infrastruktura lidhur me to po rinovohen së bashku me përmirësime të tjera ndaj shërbimeve të portit, duke përfshirë zbatimin e masave të forta të sigurisë.

Turco

Bu arada diğer iki terminal ve bağlantı altyapısının yanı sıra liman hizmetleri, sıkı güvenlik tedbirlerinin uygulanması da dahil olmak üzere yenileniyor.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

Autoritetet duhej të konsideronin shpenzimin më pak në rrogat dhe më shumë në çështje të tilla si infrastruktura, të mirat dhe shërbimet, thoshte Fondi.

Turco

Fon, ilgili makamların ücretlere daha az para harcayıp altyapı, mal ve hizmetler gibi alanlara daha fazla harcaması gerektiğini belirtti.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

Banimet e tyre janë të ndara nga të tjera banime, ato janë jo higjenike dhe u mungon infrastruktura e duhur. "

Turco

Yerleşim bölgeleri toplumun geri kalanından ayrı, hijyenik değil ve uygun altyapıdan yoksun. "

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Qeveria ka kundërshtuar kushtet e FMN si "të papranueshme", me Kryeministrin Kalin Popesku Tarikeanu që këmbëngul se përparësia është të zhvillohet infrastruktura.

Turco

Hükümet IMF'nin şartlarını "kabul edilemez" olarak geri çevirirken, Başbakan Calin Popescu Tariceanu da önceliğin altyapıyı geliştirmek olduğunda ısrar ediyor.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Infrastruktura e sigurisë së krijuar për Lojrat përbën një lloj të veçantë problemi.

Turco

Oyunlar için kurulan güvenlik altyapısı da özel bir sorun teşkil ediyor.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

Problemi, i cili është më serioz gjatë dimrit, është një efekt anësor i tranzicionit nga infrastruktura e vjetër e epokës komuniste, thonë ekspertët.

Turco

Uzmanlar, kış aylarında daha da ciddileşen sorunun eski komünist dönemden kalma altyapının terk edilmesinin bir yan etkisi olduğu görüşünde.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:

Albanese

"Një pjesë e madhe njerëzish që jetojnë në zonat rurale nuk mund t' i shesin prodhimet e tyre në tregjet më të afërt pasi ende kanë thasë të vegjël dhe u mungon infrastruktura e duhur për t' i transportuar ato," tha Meçe. OXFAM organizoi një takim në nëntor me gati 150 fermerë që nuk mund të shesin prodhimet e tyre në qytetet e mëdha për shkak të mungesës së transportit.

Turco

Mece, "Kırsal bölgelerde yaşayan pek çok kişi, çantaları küçük olduğu ve bunları nakledecek uygun altyapıya sahip olmadığı için ürünlerini en yakın pazarlarda bile satamıyor," dedi. OWFAM, nakliye olanaklarının bulunmaması nedeniyle mahsullerini büyük kentlerde satamamaktan şikayetçi yaklaşık 150 çiftçiyle Kasım ayında bir toplantı düzenledi.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Argomento: Generale
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Aggiungi una traduzione

Esegui la ricerca fra i contributi umaniCi sono utenti che chiedono aiuto: vennlig (Norvegese>Indonesiano) | 裁判官 (Giapponese>Portoghese) | prvotnega (Sloveno>Italiano) | terjemahkan kedalam bahasa inggris (Indonesiano>Inglese) | i wanna see you (Inglese>Hindi (indiano)) | babelfish (Spagnolo>Inglese) | conditions de participation (Francese>Olandese) | oggi ti amo più di ieri (Italiano>Inglese) | peridar melanmai கட்டுரை (Tamil>Inglese) | debimetro (Italiano>Inglese) | show me your panties (Inglese>Portoghese) | gambar bogel perempuan bawah umur (Inglese>Malese) | paglisan sa china ni maningning miclat story (Tagalog>Inglese) | mean (Inglese>Malese) | ที่นี่ (Tailandese>Italiano)


Segnala un abuso  | Informazioni su MyMemory   | Contattaci


MyMemory nella tua lingua: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

I cookie ci aiutano a fornire i nostri servizi. Utilizzando tali servizi, accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra. Maggiori informazioni. OK