MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: perkthim shqip ne anglisht i madhe    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

perkthim shqip ne anglisht

who are you

Last Update: 2014-10-13
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

karta e madhe e lirive

magnus card et libertates

Last Update: 2012-09-25
Subject: History
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference:

Por zija ishte e madhe në vend;
Genesis 43.1

And the famine was sore in the land.
Genesis 43.1

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader

Ai kryeson Partinë e madhe Socialiste.
http://www.setimes.com/

He leads the large Socialist Party.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Masa ka rëndësi të madhe simbolike.
http://www.setimes.com/

The move has great symbolic significance.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Jo larg tyre një tufë e madhe derrash po kulloste.
Matthew 8.30

And there was a good way off from them an herd of many swine feeding.
Matthew 8.30

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader

Dëbora e madhe gjithashtu bllokoi trafikun anembanë vendit.
http://www.setimes.com/

Heavy snow also snarled traffic across the country.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Dhe i lutej me të madhe që ai të mos i përzinte nga ajo krahinë.
Mark 5.10

And he besought him much that he would not send them away out of the country.
Mark 5.10

Last Update: 2013-02-27
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader

Ti i ke përcaktuar porositë e tua me drejtësi dhe me besnikëri të madhe.
Psalms 119.138

Thy testimonies that thou hast commanded are righteous and very faithful.
Psalms 119.138

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader

Një pengesë e madhe është mungesa e informacionit.
http://www.setimes.com/

One major obstacle is lack of information.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Petkim është fabrika petrokimike më e madhe në Turqi.
http://www.setimes.com/

Petkim is the largest petrochemical plant in Turkey.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Trashëgimia e Kosteliçëve është e madhe.
http://www.setimes.com/

The Kostelic legacy is enormous.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Ky veprim kishte rëndësi të madhe për disa arsye.
http://www.setimes.com/

The event was highly relevant for several reasons.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Një pjesë e madhe e popullsisë jeton në zonat rurale.
http://www.setimes.com/

Large segments of the population live in rural areas.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Rinumërimi i votave është "një ndërmarrrje e madhe," tha Siton.
http://www.setimes.com/

Recounting the ballots is "an enormous undertaking", Sitton said.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com
Warning: Contains invisible HTML formatting

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut

United Kingdom

Last Update: 2014-09-25
Usage Frequency: 4
Quality:
Reference: Wikipedia

Kjo është FDI më e madhe ndonjëherë në Kroaci.
http://www.setimes.com/

This is the largest-ever FDI in Croatia.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

"Shpresa është më e madhe sot pasi shohim se [presidenti]
http://www.setimes.com/

"Hope is bigger today as we see [President]
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com
Warning: Contains invisible HTML formatting

Romët janë pakica kombëtare më e madhe në Evropë.
http://www.setimes.com/

The Roma are the largest national minority in Europe.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Komuniteti ndërkombëtar po tregon vëmendje të madhe për zgjedhjet.
http://www.setimes.com/

The international community is paying close attention to the election.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Add a translation