MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: perkthim-shqip ne anglisht i madhe    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Wikipedia anglisht

English Wikipedia

Last Update: 2014-11-15
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Wikipedia

fjalor frengjisht shqip translate

fjalor frengjisht translate shqip

Last Update: 2014-11-11
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

karta e madhe e lirive

magnus card et libertates

Last Update: 2012-09-25
Subject: History
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference:

Por zija ishte e madhe në vend;
Genesis 43.1

And the famine was sore in the land.
Genesis 43.1

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader

Ai kryeson Partinë e madhe Socialiste.
http://www.setimes.com/

He leads the large Socialist Party.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Masa ka rëndësi të madhe simbolike.
http://www.setimes.com/

The move has great symbolic significance.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Jo larg tyre një tufë e madhe derrash po kulloste.
Matthew 8.30

And there was a good way off from them an herd of many swine feeding.
Matthew 8.30

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader

Dëbora e madhe gjithashtu bllokoi trafikun anembanë vendit.
http://www.setimes.com/

Heavy snow also snarled traffic across the country.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Dhe i lutej me të madhe që ai të mos i përzinte nga ajo krahinë.
Mark 5.10

And he besought him much that he would not send them away out of the country.
Mark 5.10

Last Update: 2013-02-27
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader

Një pengesë e madhe është mungesa e informacionit.
http://www.setimes.com/

One major obstacle is lack of information.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Petkim është fabrika petrokimike më e madhe në Turqi.
http://www.setimes.com/

Petkim is the largest petrochemical plant in Turkey.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

perkthim shqip ne anglishtObento usually consists of four parts rice , tree parts meat or fish , two parts vegetables and one pert fruit . it should be nourished and healthy , but is must look attractive too. you often see food shaped like flowers , animals and sametime even cartoon characters !

English translation

Last Update: 2014-11-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

Trashëgimia e Kosteliçëve është e madhe.
http://www.setimes.com/

The Kostelic legacy is enormous.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Ky veprim kishte rëndësi të madhe për disa arsye.
http://www.setimes.com/

The event was highly relevant for several reasons.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Një pjesë e madhe e popullsisë jeton në zonat rurale.
http://www.setimes.com/

Large segments of the population live in rural areas.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com

Rinumërimi i votave është "një ndërmarrrje e madhe," tha Siton.
http://www.setimes.com/

Recounting the ballots is "an enormous undertaking", Sitton said.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: setimes.com
Warning: Contains invisible HTML formatting

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut

United Kingdom

Last Update: 2014-09-25
Usage Frequency: 4
Quality:
Reference: Wikipedia

Por Jezusi, si lëshoi një britmë të madhe, dha frymën.
Mark 15.37

And Jesus cried with a loud voice, and gave up the ghost.
Mark 15.37

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader

"Përgatitni mburojën e vogël dhe të madhe dhe afrojuni betejës.
Jeremiah 46.3

Order ye the buckler and shield, and draw near to battle.
Jeremiah 46.3

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader
Warning: Contains invisible HTML formatting

Një indinjatë e madhe më pushton për shkak të të pabesëve që braktisin ligjin tënd.
Psalms 119.53

Horror hath taken hold upon me because of the wicked that forsake thy law.
Psalms 119.53

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: MyMemoryLoader

Some human translations with low relevance have been hidden.
Show low-relevance results.

Add a translation