MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: shum bukur    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

bukur

of children

Last Update: 2013-01-29
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

e bukur

fair

Last Update: 2013-05-01
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

jeni shum bukur se krejt

you are very beautiful

Last Update: 2014-03-21
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

bukur cifti

coppia molto bella

Last Update: 2013-08-21
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

bukur shumm


Last Update: 2013-05-16
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

esht 1 djal shum i bukur liza

Albanian to English translation

Last Update: 2012-12-14
Subject: Literary Translations
Usage Frequency: 1
Quality:

shum shum mire

very very good

Last Update: 2013-01-22
Subject: Accounting
Usage Frequency: 1
Quality:

eshte 1 djale shum i bukur liza

une jam

Last Update: 2013-12-12
Subject: Literary Translations
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

jam shum i lumtur tani qe jam ne kontakt me ty

I am very happy now that I am in touch with you

Last Update: 2013-11-08
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

si e kalon diten sepse ti cohesh shum heret

as the day passes because you get up very early

Last Update: 2014-03-31
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

Gruaja e bukur fiton lavdinë dhe njerëzit e dhunshëm grumbullojnë pasuri.
Proverbs 11.16

A gracious woman retaineth honour: and strong men retain riches.
Proverbs 11.16

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Sa e bukur je dhe sa e hijshme je, o e dashura ime, me të gjitha ëndjet që siguron!
Song of Solomon 7.6

How fair and how pleasant art thou, O love, for delights!
Song of Solomon 7.6

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Do të të zhveshin nga rrobat e tua dhe do të të marrin xhevahiret e tu të bukur.
Ezekial 23.26

They shall also strip thee out of thy clothes, and take away thy fair jewels.
Ezekial 23.26

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Ju vraponit bukur; kush ju ka penguar që të mos i bindeni së vërtetës?
Galatians 5.6

For in Jesus Christ neither circumcision availeth anything, nor uncircumcision; but faith which worketh by love.
Galatians 5.6

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Vajza ishte shumë e bukur, kujdesej për mbretin dhe i shërbente; por mbreti nuk e njohu.
1 Kings 1.4

And the damsel was very fair, and cherished the king, and ministered to him: but the king knew her not.
1 Kings 1.4

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

me vjen mir, pothuajse edhe un kam te gjitha qa ke shkruar , edhe jam ne kerkim te nje dashurie te vertet , dashuri deri ne vdekje ... edhe e provova me dergu nga email po betohem se nuk po punon email me te dergu betohem , edhe un po kam deshir te njoftohem me shum me ju

Translate online

Last Update: 2014-03-25
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

nuk ishte vajzë e bukur në parti vëllai i saj punon në bankë në perëndim rrugë

there was beautiful girl at the party her brother works at the bank on west street

Last Update: 2013-11-17
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Anonymous

Ti je e bukur, mikja ime, ja, je e bukur! Sytë e tu janë si ato të pëllumbeshave.
Song of Solomon 1.15

Behold, thou art fair, my love; behold, thou art fair; thou hast doves' eyes.
Song of Solomon 1.15

Last Update: 2013-11-08
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Kush është ndër ju i urtë dhe i ditur? Le të tregojë me sjellje të bukur veprat e tij me zemërbutësi të urtësisë.
James 3.11

Doth a fountain send forth at the same place sweet water and bitter?
James 3.11

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Në atë kohë lindi Moisiu, dhe ishte i bukur në sytë e Perëndisë; ai u ushqye për tre muaj në shtëpinë e të atit.
Acts of the Apostles 7.20

In which time Moses was born, and was exceeding fair, and nourished up in his father's house three months:
Acts of the Apostles 7.20

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Add a translation