MyMemory, World's Largest Translation Memory
Click to expand

Language pair: Click to swap content  Subject   
Ask Google

You searched for: perkthim anglisht shqip give    [ Turn off colors ]

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Albanian

Info

shqip

Frengjisht

Last Update: 2014-02-27
Usage Frequency: 1
Quality:
Reference: Wikipedia

And I will give him the morning star.
Revelation 2.28

Kush ka veshë, le të dëgjojë atë që Fryma u thotë kishave''.
Revelation 2.28

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Polls give Crvenkovski a significant lead.
http://www.setimes.com/

Anketat i japin Crvenkovskit një kryesim të rëndësishëm.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Give us day by day our daily bread.
Luke 11.3

Na jep çdo ditë bukën tonë të nevojshme.
Luke 11.3

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Tsigaridis is to give his testimony Thursday.
http://www.setimes.com/

Tsigaridis pritet të japë dëshminë e tij të enjten.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

These programmes will give them that chance.
http://www.setimes.com/

Këto programe do t' u japin këtë mundësi.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

The judges agreed to give him 30 more days.
http://www.setimes.com/

Gjykatësit ranë dakord t' i japin atij 30 ditë më shumë.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Parliament must give the deployment final approval.
http://www.setimes.com/

Parlamenti duhet të japi miratimin përfundimtar të dërgimit.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

And they were glad, and covenanted to give him money.
Luke 22.5

Ata u gëzuan dhe i premtuan t'i japin para.
Luke 22.5

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Give them sorrow of heart, thy curse unto them.
Lamentations 3.65

Bëji zemërgur, mallkimi yt qoftë mbi ta.
Lamentations 3.65

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

This would give them greater control over local affairs.
http://www.setimes.com/

Kjo do t' u japë atyre një kontroll më të madh mbi çështjet lokale.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Only 5% of smokers plan to give up the habit.
http://www.setimes.com/

Vetëm 5% e duhanpirësve kanë në plan ta lënë zakonin.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

"I can't give you an exact date.
http://www.setimes.com/

"Unë nuk mund t' ju jap ju një datë të saktë.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:
Warning: Contains invisible HTML formatting

Give ear to my words, O LORD, consider my meditation.
Psalms 5.1

Vëru veshin fjalëve të mia, o Zot; dëgjo me vëmendje ankimin tim.
Psalms 5.1

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

And if any mischief follow, then thou shalt give life for life,
Exodus 21.23

por po të jetë se rrjedh ndonjë dëm, do të japësh jetë për jetë,
Exodus 21.23

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

And he said, Appoint me thy wages, and I will give it.
Genesis 30.28

Pastaj tha: "Ma cakto pagesën tënde dhe unë do të ta jap".
Genesis 30.28

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:
Warning: Contains invisible HTML formatting

RS has said it is unwilling to give up its entity police force.
http://www.setimes.com/

RS ka thënë se nuk dëshëron të dorëzojë forcën e vet policore të njësisë.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

It also wants the government to give temporary workers permanent status.
http://www.setimes.com/

Ajo do gjithashtu që qeveria t' u japë statusin e përhershëm punëtorëve të përkohshëm.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

Siderov in turn rejected the claims and refused to give up immunity voluntarily.
http://www.setimes.com/

Siderov nga ana e tij hodhi poshtë kërkesën dhe refuzoi të dorëzojë vullnetarisht imunitetin.
http://www.setimes.com/

Last Update: 2012-04-06
Subject: General
Usage Frequency: 1
Quality:

And God set them in the firmament of the heaven to give light upon the earth,
Genesis 1.17

Dhe Perëndia i vendosi në kupën qiellore për të ndriçuar tokën,
Genesis 1.17

Last Update: 2012-05-05
Subject: Religion
Usage Frequency: 1
Quality:

Add a translation