Google fragen

Sie suchten nach: konservatorëve (Albanisch - Englisch)

Menschliche Beiträge

Von professionellen Übersetzern, Unternehmen, Websites und kostenlos verfügbaren Übersetzungsdatenbanken.

Übersetzung hinzufügen

Albanisch

Englisch

Info

Albanisch

Elita saudite filloi të harxhojë shumë dhe humbi besimin dhe respektin e konservatorëve fetarë.

Englisch

#NARRATOR 5: The Saudi elite became# notorious big spenders and lost credibility #And respect among religious conservatives.#

Letzte Aktualisierung: 2016-10-27
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Gotovina është një ikonë e konservatorëve të krahut të djathtë që i veshin atij çlirimin e vendit në veprimin ushtarak të 1995.

Englisch

Gotovina is an icon of right wing conservatives, who consider him responsible for liberating the country in the 1995 military action.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Nacionalizmi turk është një nga shembujt e rrallë të gjetjes së gjuhës së përbashkët mes konservatorëve dhe qemalistëve. [Reuters]

Englisch

Turkish nationalism is one of the rare examples of common ground between conservatives and Kemalists. [Reuters]

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Kriza e besimit midis si liberalëve laikë dhe konservatorëve me rrënjë islamike u thelllua pasi problemi i Qipros dhe kundërshtimi i presidentit frëng Nikolas Sarkozi bllokuan efektivisht bisedimet e anëtarësimit të Turqisë me BE.

Englisch

The crisis of confidence among both secular liberals and Islamist-rooted conservatives deepened after the Cyprus problem and French President Nicolas Sarkozy's opposition effectively blocked Turkey's EU membership talks.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Duke vluar rreth masave shtrënguese të krijuara nga një krizë ekonomike e të pakënaqur me partitë kryesore PASOK të Socialistëve e Demokracia e Re të Konservatorëve që kanë qeverisur për më shumë se 30 vjet, grekët po u kthejnë shpinën atyre me shifra rekord.

Englisch

Seething over austerity measures created by an economic crisis, and disgusted with the major parties of PASOK Socialists and New Democracy Conservatives that have ruled for more than 30 years, Greeks are turning away from them in record numbers.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Aktualisht, plani parashikon migrimin e 85,000 grekërve në veri në 15 vjet, duke u dhënë kështu atyre të drejta politike në zonën turke dhe duke rrezikuar sovranitetin qipriot turk, sipas konservatorëve.

Englisch

Currently, the plan envisions the migration of 85,000 Greeks to the north in 15 years, thus giving them political rights in the Turkish zone and endangering Turkish Cypriot sovereignty, according to conservatives.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Duke përmendur "interesin kombëtar", krerët e SPS treguan pas bisedimeve të hënën me DSS se partia e tyre, zyrtarisht e udhëhequr nga i pandehuri për krime lufte, Slobodan Millosheviç, ka gjasa ta mbështesë kandidatin për drejtues të parlamentit të konservatorëve.

Englisch

Citing "national interests", SPS leaders indicated after talks Monday with the DSS that their party, officially led by detained war crimes indictee Slobodan Milosevic, would likely support the conservatives' parliamentary speaker candidate.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Albanisch

Qeveria e tanishme hibride e socialistëve e PASOK-ut dhe konservatorëve të Demokracisë së Re, e mbikëqyrur nga kryeministri i përkohshëm Lucas Papademos, do t'u hapë rrugën udhëheqësve politikë që do të zgjidhen në votimet e ardhshme të pranverës, dhe disa kritikë kanë frikë se marrëveshjet e ndihmës do të thonë një kthim në status quo dhe asnjë nxitje për reforma ose për të ndihmuar rritjen.

Englisch

The current hybrid government of PASOK Socialists and New Democracy Conservatives, overseen by interim Prime Minister Lucas Papademos, will give way to elected political leaders in the upcoming spring vote, and some critics fear that the bailouts mean a return to the status quo and no drive for reforms or helping stoke growth.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Aktualisht, plani parashikon migrimin e 85, 000 grekërve në veri në 15 vjet, duke u dhënë kështu atyre të drejta politike në zonën turke dhe duke rrezikuar sovranitetin qipriot turk, sipas konservatorëve. -- Koncepti i dy- zonalitetit do të përforcohet për të siguruar barazinë e qipriotëve turq dhe për të mbrojtur të drejtat e tyre.

Englisch

Currently, the plan envisions the migration of 85,000 Greeks to the north in 15 years, thus giving them political rights in the Turkish zone and endangering Turkish Cypriot sovereignty, according to conservatives. -- The bi-zonality concept would be reinforced to ensure the equality of Turkish Cypriots and to protect their rights.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

DSS konservative, më e forta midis katër partive demokratike që fituan vende në zgjedhjet parlamentare të dhjetorit, kërkoi mbështetjen e socialistëve pasi javë të tëra bisedimesh mbi qeverinë e re rezultuan në udhëkryq. Duke përmendur "interesin kombëtar", krerët e SPS treguan pas bisedimeve të hënën me DSS se partia e tyre, zyrtarisht e udhëhequr nga i pandehuri për krime lufte, Slobodan Millosheviç, ka gjasa ta mbështesë kandidatin për drejtues të parlamentit të konservatorëve.

Englisch

The conservative DSS, the strongest among four democratic parties that won seats in December's parliamentary elections, sought the Socialists' support after weeks of talks on a new government resulted in a deadlock. Citing "national interests", SPS leaders indicated after talks Monday with the DSS that their party, officially led by detained war crimes indictee Slobodan Milosevic, would likely support the conservatives' parliamentary speaker candidate.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Eine bessere Übersetzung mit
4,401,923,520 menschlichen Beiträgen

Benutzer bitten jetzt um Hilfe:Wir verwenden Cookies zur Verbesserung Ihrer Erfahrung. Wenn Sie den Besuch dieser Website fortsetzen, erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Erfahren Sie mehr. OK