Sie suchten nach: përmbysi (Albanisch - Englisch)

Menschliche Beiträge

Von professionellen Übersetzern, Unternehmen, Websites und kostenlos verfügbaren Übersetzungsdatenbanken.

Übersetzung hinzufügen

Albanisch

Englisch

Info

Albanisch

edhe vendbanimet e shkatërruara i përmbysi,

Englisch

and al-mu'tafikah he destroyed

Letzte Aktualisierung: 2014-07-03
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

në vitin 1979, populli iranian, e përmbysi sheikun.

Englisch

in 1979, the people of iran overthrew the shah.

Letzte Aktualisierung: 2016-10-27
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

por një gjeneral me emrin garza, e përmbysi qeverinë.

Englisch

but a general by the name of garza has overthrown a hazardous government that's right

Letzte Aktualisierung: 2016-10-27
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

dhe ai i përmbysi vendbanimet (e popullit të lutit),

Englisch

and al-mu'tafikah he destroyed

Letzte Aktualisierung: 2014-07-03
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

kështu që ajo, përmbysi verdiktin dhe e shpalli atë të pafajshëm..

Englisch

therefore, it overturned his verdict and pronounced him not guilty.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Albanisch

i përmbysi pushtetarët nga fronat e tyre dhe i ngriti të përulurit;

Englisch

he hath put down the mighty from their seats, and exalted them of low degree.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-05
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

gjykata e lartë e përmbysi një verdikt të mëparshëm fajësimi dhe urdhëroi rigjykimin.

Englisch

the supreme court overturned an earlier guilty verdict and ordered a retrial.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

vendimi i së martës përmbysi një vendim gjykate të mëparshëm. [reuters]

Englisch

tuesday's ruling overturned a previous court decision. [reuters]

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

tensionet u ngritën pasi nikoliç miratoi mbështetjen e ratifikimit ndërsa sheshlj i burgosur e përmbysi vendimin.

Englisch

tensions came to a head after nikolic agreed to throw his support behind ratification, only to have the jailed seselj overrule him.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Albanisch

një gjykatë më e ulët e përmbysi vendimin por gjykata e apelit mbajti autoritetin e këshillit për ta ngrirë.

Englisch

a lower-court reversed the ruling, but the appeals court upheld the council's authority to freeze.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

e kur ata të dy iu dorëzuan urdhërit të zotit dhe përmbysi atë në fytyrë (në ballë).

Englisch

and when they had both submitted and he put him down upon his forehead,

Letzte Aktualisierung: 2014-07-03
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

ani qe gjymtuar për disa muaj pas një vendimi të gjykatës kushtetuese në prill që përmbysi pjesë të ligjit të mëparshëm që qeveriste agjensinë.

Englisch

the ani had been crippled for several months after a constitutional court ruling in april which overturned portions of the previous law governing the agency.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

ky muaj shënoi pesë vjetorin e revolucionit që përmbysi slobodan millosheviçin, duke paralajmëruar një periudhë të re të demokratizimit dhe ndryshimit gjithpërfshirës ekonomik.

Englisch

this month marked the 5th anniversary of the revolution that overthrew slobodan milosevic, ushering in a new period of democratisation and sweeping economic change.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

më parë gjatë kësaj jave gjykata turke e kasacionit përmbysi një verdikt të gjykatës së sigurimit kombëtar të ankarasë dhe kërkoi gjykimin në një gjykatë civile.

Englisch

earlier this week, the turkish court of cassation revoked an ankara state security court verdict and called for a retrial in a civilian court.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

konfirmimi krijon një përballje ndërmjet koshtunicës dhe zëvendëskryeministrit jugosllav miroljub labush, një figurë tjetër kryesore nga lëvizja reformatore që përmbysi sllobodan millosheviçin në vitin 2000.

Englisch

the confirmation sets up a showdown between kostunica and yugoslav deputy prime minister miroljub labus, another key figure from the reformist movement that ousted slobodan milosevic in 2000.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

arritja e kësaj pike historike vjen në një moment të rëndësishëm nga ana simbolike -- përvjetori i pestë i revolucionit demokratik të tetorit 2000 që përmbysi sllobodan millosheviçin.

Englisch

the achievement of this milestone comes at a symbolically important juncture -- the fifth anniversary of the october 2000 democratic revolution that overthrew slobodan milosevic.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

gjykata e lartë kroate përmbysi një vendim të një gjykate të ulët për të liruar tetë ish policë të akuzuar për krime lufte. [miranda novak]

Englisch

croatia's supreme court overturned a lower court's decision to free eight former policemen accused of war crimes. [miranda novak]

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

dhuna e cila detyroi një tërësi prej 4,100 vetësh të linin shtëpitë e tyre, e përmbysi tërësisht procesin e kthimit, pas shënjave të kufizuara por inkurajuese për përparimin, shtoi ai.

Englisch

the violence, which forced a total of 4,100 people to flee their homes, completely reversed the returns process, after signs of limited but encouraging progress, he added.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

dragutin dragiçeviç, së bashku me dy të tjerë, u dënua me 20 vjet burg në shtator 2003, por gjykata supreme e serbisë e përmbysi vendimin. [dosje]

Englisch

dragutin dragicevic, along with two others, was sentenced to 20 years in prison in september 2003, but serbia's supreme court later overturned the verdict. [file]

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

me një vendim i konsideruar i rëndësishëm për përpjekjet e kroacisë për të demonstruar se gjyqësori i saj mund të trajtojë raste të krimeve të luftës, gjykata e lartë kroate muajin e kaluar përmbysi një vendim të një gjykate të ulët mbi pafajësinë e tetë ish policëve ushtarakë të akuzuar për kryerje krimesh në burgun ushtarak të lorës, në split në 1992.

Englisch

in a ruling seen as significant for croatia's efforts to demonstrate that its judiciary can handle war crimes cases, croatia's supreme court last month overturned a lower court's acquittal of eight former military policemen accused of committing crimes at the lora military prison in split in 1992.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Eine bessere Übersetzung mit
4,401,923,520 menschlichen Beiträgen

Benutzer bitten jetzt um Hilfe:Wir verwenden Cookies zur Verbesserung Ihrer Erfahrung. Wenn Sie den Besuch dieser Website fortsetzen, erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Erfahren Sie mehr. OK