Sie suchten nach: ratifikim (Albanisch - Englisch)

Menschliche Beiträge

Von professionellen Übersetzern, Unternehmen, Websites und kostenlos verfügbaren Übersetzungsdatenbanken.

Übersetzung hinzufügen

Albanisch

Englisch

Info

Albanisch

ky është një parakusht për ratifikim nga parlamenti grek."

Englisch

it is a precondition for ratification by the greek parliament."

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Albanisch

dhoma e përfaqësuesve të bih miratoi javën e shkuar për ratifikim saa.

Englisch

the bih house of representatives last week approved the saa for ratification.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

marrëveshja e nënshkruar me klubin e londrës shkon tani në parlamentin serb për ratifikim.

Englisch

the signed agreement with the london club now goes to the serbian parliament for ratification.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

me përfundimin e procesit, dokumenti është gati për ratifikim nga të dy parlamentet e vendeve.

Englisch

with the process now complete, the document is ready for final ratification by the parliaments of the two countries.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

më 3 korrik, 17 prej 23 deputetëve të hsls-së nuk morrën pjesë në ratifikim.

Englisch

on 3 july, 17 of the 23 hsls deputies boycotted the ratification.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

menjëherë pasi saa të nënshkruhet, ajo do të shkojë për ratifikim përpara parlamenteve të 27 vendeve anëtare.

Englisch

once the saa is actually signed, it will go before the parliaments of all 27 member countries for ratification.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Albanisch

ai këshilloi megjithatë se duhet të nisë së pari procesi i vënies së saa përpara vendeve anëtare të be për ratifikim.

Englisch

he cautioned, though, that the process of putting the saa before eu member states for ratification must first be launched.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Albanisch

marrëveshja do të paraqitet për ratifikim nga këshilli i ministrave, që drejtorët presin të bëhet në fund të tetorit.

Englisch

the agreement will be presented for ratification by the council of ministers, which the directors expect to take place in late october.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

ajo pastaj do të jetë e hapur për ratifikim gjithashtu nga vendet jashtë klubit prej 17 vendesh të euros që dëshirojnë të bashkohen.

Englisch

it will then be open to ratification also by eu member states outside the 17-nation euro club that wish to join.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

këshilli i be do të miratojë pastaj të gjitha marrëveshjet në krye të marsit, duke i dërguar ato për ratifikim tek vendet anëtare të be.

Englisch

the eu council will then endorse all the agreements in early march, sending them on to the eu member states for ratification.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

por qeveria hollandeze ka treguar se nuk do ta dërgojë marrëveshjen në parlament për ratifikim deri sa një tjetër i arratisur i rëndësishëm për krimet e luftës të mbetet i lirë.

Englisch

but the dutch government has indicated that it will not submit the accord to parliament for ratification as long as another key war crimes fugitive remains at large.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

ky është një parakusht për ratifikim nga parlamenti grek," tha kryeministri grek kostas karamanlis. [getty images]

Englisch

it is a precondition for ratification by the greek parliament," greek prime minister costas karamanlis said. [getty images]

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Albanisch

ndërsa presidenca tre-anëtarëshe pretendon se nuk dinte asgjë rreth protokollit, qëndrimi i prokurorisë është se ky dokument nuk është i pranueshëm për ratifikim.

Englisch

while the three-member presidency claims it knew nothing about the protocol, the position of the prosecution is that this document is not eligible for ratification.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

"komisioni i venecias ka dhënë një opinion që thotë se është më mirë të hiqet imuniteti, por ky veprim ka nevojë për ratifikim kushtetues."

Englisch

"the venice commission has given an opinion which says it is better to remove the immunity, but this action needs constitutional ratification."

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Albanisch

saa do t'u paraqitet parlamenteve për ratifikim dhe zbatimi i marrëveshjes së përkohshme do të fillojë sapo udhëheqësit e be të vendosin se serbia bashkëpunon plotësisht me icty, sipas komisionit europian.

Englisch

the saa will be submitted to parliaments for ratification and the implementation of the interim agreement will start as soon as eu leaders decide that serbia fully co-operates with the icty, according to the european commission.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

një nga aktet e para të qeverisë së re do të jetë të dërgojë në parlament për ratifikim marrëveshjen e stabilizimit dhe shoqërimit me be, tha ai, duke shtuar se serbia synon të përftojë statusin e kandidatit të be në fund të 2008 apo në krye të 2009.

Englisch

one of the new government's first acts will be to send the stabilisation and association agreement with the eu to parliament for ratification, he said, adding that serbia aims to obtain eu membership candidate status in late 2008 or early 2009.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Albanisch

partia tjetër e opozitës, vetëvendosje, provoi një taktikë të ndryshme ditën që pasoi, duke i kërkuar gjykatës kushtetuese të vendosë nëse marrëveshjet e arritura deri tani, të konsideruara marrëveshje ndërkombëtare, kërkojnë ratifikim nga parlamenti.

Englisch

the other opposition party, vetevendosje, tried a different tactic the following day, asking the constitutional court to rule whether the agreements struck so far, considered international agreements, require ratification by the parliament.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

kryetarja e parlamentit shqiptar josefina topalli dhe homologu i saj kroat luka bebiç i shkruan kongresit të shba dhe parlamenteve të 26 vendeve anëtare të nato-s të premten (18 korrik) për të kërkuar për ratifikim më të shpejtë të protokollit të pranimit të vendeve të tyre.

Englisch

albanian parliament speaker jozefina topalli and her croatian counterpart, luka bebic, wrote to the us congress and the 26 parliaments of the nato-member countries friday (july 18th) to ask for faster ratification of their countries' accession protocol.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Eine bessere Übersetzung mit
4,401,923,520 menschlichen Beiträgen

Benutzer bitten jetzt um Hilfe:Wir verwenden Cookies zur Verbesserung Ihrer Erfahrung. Wenn Sie den Besuch dieser Website fortsetzen, erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Erfahren Sie mehr. OK