Google fragen

Sie suchten nach: shqiponja (Albanisch - Serbisch)

Menschliche Beiträge

Von professionellen Übersetzern, Unternehmen, Websites und kostenlos verfügbaren Übersetzungsdatenbanken.

Übersetzung hinzufügen

Albanisch

Serbisch

Info

Albanisch

ai ngop me të mira gojën tënde dhe të bën të ri si shqiponja.

Serbisch

Ispunja dobrim želje tvoje, ponavlja se kao u orla mladost tvoja.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Lojtarë të NBA-së dhe drejtues të brohoritjeve të spektatorëve vizitojnë bazën Shqiponja

Serbisch

Košarkaši i čirlideri NBA posetili bazu Orao

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Ikin shpejt si anijet prej xunkthi, si shqiponja që sulet mbi gjahun e vet.

Serbisch

Prodjoše kao brze ladje, kao orao kad leti za hranu.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Éshtë vallë nën komandën tënde që shqiponja ngrihet lart dhe e bën folenë e saj në vende të larta?

Serbisch

Od nemirnoæe i ljutine kopa zemlju, i ne može da stoji kad truba zatrubi.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Vizita e Nuggets në Bazën Shqiponja ishte përfundimi i turneut të tyre në bazat ushtarake në Itali, Turqi dhe BiH.

Serbisch

Poseta Nagetsa bazi Orao predstavljala je kraj njihovog obilaska američkih vojnih baza u Italiji, Turskoj i BiH.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Në Bazën Shqiponja, pasditja filloi me një lojë basketbolli ndërmjet një ekipi ushtarësh dhe ekipit të meshkujve të Universitetit të Tuzlës.

Serbisch

U bazi Orao popodne je počelo košarkaškom utakmicom između ekipe vojnika i muške košarkaške ekipe Univerziteta u Tuzli.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Vendi dhe shtëpia e saj është me ne," tha për SETimes Shpresa Shqiponja, një shqiptare etnike 25 vjeç.

Serbisch

Njeno mesto i dom su sa nama“, izjavila je za SETimes 25-godišnja makedonska Albanka Špresa Čkiponja.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Albanisch

por ata që shpresojnë te Zoti fitojnë forca të reja, ngrihen me krahë si shqiponja, vrapojnë pa u lodhur dhe ecin pa u lodhur.

Serbisch

Ali koji se nadaju Gospodu, dobijaju novu snagu, podižu se na krilima kao orlovi, trèe i ne sustaju, hode i ne more se.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Shqiponja e bardhë dy- krerëshe është shpesh e shoqëruar me mizoritë e kryera gjatë konfliktit të 1992- 1995.

Serbisch

Dvoglavi beli orao često se povezuje sa zločinima počinjenim tokom sukoba 1992- 1995.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-07
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

As shqiponja me dy krerë e Shqipërisë fqinjë as flamuri i skicuar nga presidenti i ndjerë Ibrahim Rugova nuk do të mjaftojnë pasi flamuri i ri mendohet të përfaqësojë cilindo në Kosovë.

Serbisch

Ni crni dvoglavi orao susedne Albanije, ni zastava koju je dizajnirao pokojni predsednik Ibrahim Rugova, nisu dovoljni, pošto bi nova zastava trebalo da predstavlja sve ljude koji žive na Kosovu.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Bell, një turme ushtarësh në bazën Shqiponja, në verilindje të BiH, gjatë një ceremonie që shënoi largimin e afërt të trupave të SHBA.

Serbisch

Bel okupljenim vojnicima u bazi Orao na severoistoku BiH, na ceremoniji kojom je obeležen skori odlazak američkih trupa.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Moisiu i dha Ozkok medaljen Shqiponja e Artë e Shqipërisë, duke thënë se ndihma më e madhe gjatë modernizimit të forcave të armatosura të Shqipërisë, erdhi nga Turqia.

Serbisch

Mojsiju je dodelio Ozkoku albanski orden Zlatni orao, izjavivši da je najveća podrška tokom modernizacije albanskih oružanih snaga došla iz Turske.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

"Kjo është një nga arsyet kryesore për lënien e 150 ushtarëve këtu, për të kapur këta," u tha gazetarëve Rajt pas ceremonisë në Shqiponja.

Serbisch

«To je jedan od glavnih razloga za ostanak 150 vojnika -- to su ljudi koje mi želimo da uhapsimo», izjavio je Rajt novinarima posle ceremonije u bazi Orao.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Albanisch

Ja, armiku po del, po nis fluturimin si shqiponja dhe po hap krahët e tij drejt Botsrahut, dhe zemra e trimave të Edomit atë ditë do të jetë si zemra e një gruaje në dhembjet e lindjes.

Serbisch

Gle, doæi æe i doleteæe kao orao i raširiæe krila svoja nad Vosorom, i biæe srce u junaka edomskih kao srce u žene koja se poradja.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Zoti do të sjellë kundër teje nga larg, nga skajet e dheut, një komb të shpejtë, si shqiponja që fluturon, një komb gjuhën e të cilit ti nuk do ta kuptosh,

Serbisch

Podignuæe na tebe Gospod narod izdaleka, s kraja zemlje, koji æe doleteti kao orao, narod, kome jezika neæeš razumeti.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Kuajt e tij janë më të shpejtë se leopardët, më të egër se ujqërit e mbrëmjes. Kalorësit e tyre përhapen kudo, kalorësit e tyre vijnë nga larg, fluturojnë si shqiponja që sulet mbi gjahun për ta gllabëruar.

Serbisch

Konji æe mu biti brži od risova i ljuæi od vukova uveèe, veliko æe mnoštvo biti konjika njegovih, i iduæi izdaleka konjici njegovi doleteæe kao orao kad hiti na lov.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Ajo u rrit dhe u bë një hardhi e madhe, por e ulët, degët e së cilës ishin kthyer nga shqiponja, kurse rrënjët ishin poshtë saj. Kështu u bë një hardhi që lëshoi degë dhe gjethe.

Serbisch

I iznièe, i posta busat èokot, nizak, kome se loze pružahu k njemu a žile behu pod njim; posta èokot, i pusti grane i izbi odvode.

Letzte Aktualisierung: 2012-05-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

"NATO ishte e aftë të ndalte luftën dhe NATO ishte e aftë, me Zyrën e Përfaqësuesit të Lartë, të fillonte paqen," tha gjeneral-majori në pension Uilliam Nesh, komandanti i parë i forcës së veprimit Shqiponja. [Xhek Rikobono]

Serbisch

«NATO je bio u stanju da zaustavi rat i NATO je bio u stanju da, zajedno sa Kancelarijom visokog predstavnika, započne mir», izjavio je penzionisani general-major Vilijem Neš, prvi komandant Operativne grupe Orao. [Džek Rikobono]

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Albanisch

Dikur, fabrikat ishin kudo në vend -- Pretish në Vogoscë, Igman në Konjiç, Vitezhit në Vitezh, Zhrak në Sarajevë, Kajaveç në Banja Lukë, Soko në Mostar, Bratstvo në Novi Travnik, Instituti Shqiponja për Rindërtimin Teknik dhe Famos në Hrashnicë.

Serbisch

Nekada je zemlja bila načičkana fabrikama -- Pretis u Vogošći, Igman u Konjicu, Vitezit u Vitezu, Zrak u Sarajevu, Čajavec u Banja Luci, Soko u Mostaru, Bratstvo u Novom Travniku, Institut Orao za tehnički remont i Famos iz Hrasnice.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Albanisch

Gjeneral-brigadier Timothi Rajt, që ka komanduar forcën e veprimit Shqiponja që nga marsi, tha se amerikanët e mbetur do të kenë për detyrë të ndihmojnë BiH lidhur me reformat e mbrojtjes dhe hyrjen në programin e Partneritetit për Paqe të NATO-s, duke kryer operacione antiterroriste dhe kërkimin e kriminelëve të luftës.

Serbisch

Brigadni general Timoti Rajt, koji je od marta na čelu Operativne grupe Orao, izjavio je da će zadatak preostalih Amerikanaca biti pružanje pomoći BiH u reformi odbrane i pripremi za pristupanje programu NATO-a Partnerstvo za mir, izvođenju antiterorističkih operacija i potrazi za osobama optuženim za ratne zločine.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Eine bessere Übersetzung mit
4,401,923,520 menschlichen Beiträgen

Benutzer bitten jetzt um Hilfe:Wir verwenden Cookies zur Verbesserung Ihrer Erfahrung. Wenn Sie den Besuch dieser Website fortsetzen, erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Erfahren Sie mehr. OK