Sie suchten nach: константинос (Mazedonisch - Englisch)

Menschliche Beiträge

Von professionellen Übersetzern, Unternehmen, Websites und kostenlos verfügbaren Übersetzungsdatenbanken.

Übersetzung hinzufügen

Mazedonisch

Englisch

Info

Mazedonisch

Гркот Константинос Дувалидис доби бронза во категоријата 110 метри со пречки за мажи.

Englisch

greece's constantinos douvalidis got the bronze in the men's 110m-hurdle event.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Mazedonisch

Патроклос Целентис, Сотирис Кондилис и Константинос Телиос признаа дека се членови на групата.

Englisch

patroklos tselentis, sotiris kondylis and constantinos telios acknowledged being members of the group.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Mazedonisch

Константинос Мицотакис беше премиер помеѓу 1990 и 1993 година и има две деца вклучени во политиката.

Englisch

konstantinos mitsotakis was prime minister between 1990 and 1993 and has two children involved in politics.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Mazedonisch

Актуелниот премиер Костас Караманлис е внук на основачот на Нова демократија и четирикратен премиер Константинос Караманлис.

Englisch

incumbent prime minister kostas karamanlis is the nephew of new democracy founder and four-time prime minister konstantinos karamanlis.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Mazedonisch

Во едрење, тимот на Јорданис Пасчалидис и Константинос Тригонис беше втор во првата трка од класата Торнадо.

Englisch

in sailing, the team of iordanis paschalidis and konstantinos trigonis finished second in the first race of the tornado class.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Mazedonisch

Корупцијата й штети на економијата и ја поткопува демократијата, им рече грчкиот премиер Константинос Караманлис на пратениците во октомври.

Englisch

corruption hurts the economy and undermines democracy, greek prime minister constantinos karamanlis told parliamentary deputies in october.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Mazedonisch

Стотици продавачи се привремено суспендирани од продажба, вели Константинос Какаранцас, претседател на еден од деветте синдинакти што ги надгледува.

Englisch

hundreds of vendors are temporarily suspended from selling, says constantinos kakarantzas, president of one of the nine unions overseeing them.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Mazedonisch

Резултатите ги објави на 13-ти декември Константинос Папанастасиу, професор-соработник на Кипарскиот универзитет.

Englisch

announcing the results on december 13th was constantinos papanastasiou, associate professor at the university of cyprus.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Mazedonisch

Константинос Караманлис, претседателот на опозиционата партија, отворено ја обвини Владата за корупција, ветувајќи дека ќе се справи со тоа ако биде избран.

Englisch

constantinos karamanlis, leader of the opposing party, has openly accused the government of corruption, promising a clean up if elected.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Mazedonisch

Според АФП, последниот грчки премиер што ја посети Турција беше Константинос Караманлис, чичкото на актуелниот грчки премиер, во 1959 година.

Englisch

according to the afp, the last greek prime minister to pay an official visit to turkey was constantinos karamanlis, the uncle of greece's incumbent prime minister, in 1959.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Mazedonisch

За време на посетата, тој и неговата делегација се состанаа со грчкиот претседател Константинос Стефанопулос, претседателот на Парламентот Апостолос Какламанис и премиерот Костас Симитис.

Englisch

during the visit, he and his delegation met with greek president constantinos stephanopoulos, parliament president apostolos kaklamanis and prime minister costas simitis.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Mazedonisch

По неговото апсеое, Василис Ксирос ја призна одговорноста за убиствата на Британецот Сондерс и на англо-грчкиот бизнисмен Константинос Ператикос во 1997 година.

Englisch

following his arrest, vasilis xiros admitted responsibility for the murder of britain's saunders and that of anglo-greek businessman constantinos peratikos in 1997.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Mazedonisch

Посетата на делегацијата, предводена од претседателот на префектурата Драма-Кавала-Ксанти Константинос Тасис, ќе трае до среда.

Englisch

the delegation, which includes konstantinos tatsis, president of the prefectural authority of drama-kavala-xanthi, will visit through wednesday.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 2
Qualität:

Mazedonisch

Грчкиот председател Константинос Стефанопулос одржа вечера за претставниците на различни волонтерски организации во четврок (5 декември), комеморирајќи го Светскиот волонтерски ден.

Englisch

greek president constantinos stephanopoulos hosted a dinner for representatives of various volunteer organisations thursday (5 december), commemorating world volunteer day.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Mazedonisch

„Ги држам моите цени претежно исти ... засега“, вели Константинос Кокалис (34), кој продава маслинки на Лаики.

Englisch

"i have kept my prices mostly the same … for now," says constantinos kokkalis, 34, who sells olives at laiki.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Mazedonisch

Сите изјави на обвинетите беа важни од различни причини, но четири од нив привлекоа посебен интерес кај јавноста и медиумите. Патроклос Целентис, Сотирис Кондилис и Константинос Телиос признаа дека се членови на групата.

Englisch

all the pleas entered by defendants were important for different reasons, but four in particular have attracted the interest of the public and the media. patroklos tselentis, sotiris kondylis and constantinos telios acknowledged being members of the group.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Mazedonisch

Канцелариите во северниот град Солун им припаѓаат на заменик- министерот за внатрешни работи, Константинос Јулекас, и заменик- министерот за култура, Јоанис Јоанидис.

Englisch

the offices in the northern city of thessaloniki belong to deputy interior minister konstantinos gioulekas and deputy culture minister ioannis ioannidis.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-06
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Mazedonisch

„Мораме да воспоставиме строги критериуми за проверка на приватните колеџи“, изјави Константинос Муцурис од Националниот технички универзитет за Катимерини „Во спротивно нема да можеме да ја спроведеме новата законодавна рамка“, додаде тој.

Englisch

"we must put in place strict criteria for the inspection of private colleges," national technical university of athens constantinos moutzouris told kathimerini. "otherwise we cannot proceed with a new legislative framework," he added.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Mazedonisch

(Од лево) претседателката на Организациониот комитет на Атина 2004, Јана Ангелопулос-Даскалаки, малиот учесник, грчкиот претседател Константинос Стефанопулос и претседателот на Интернационалниот олимписки комитет, Жак Рог, присуствуваа на церемонијата на отворање на Олимпискиот стадион во Атина. [aФП]

Englisch

(from left) president of the athens 2004 organising committee gianna angelopoulos-daskalaki, a young performer, greek president constantinos stephanopoulos and international olympic committee president jacques rogge attend the opening ceremony at the olympic stadium in athens. [afp]

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Mazedonisch

Тоа ќе ја задоволи огромната побарувачка за високо образование, ќе ја зајакне улогата на земјата како културен и образовен центар во Југоисточна Европа и ќе им помогне на државните универзитети да се модернизираат и да бидат конкурентни“, рече дипломираниот на колеџот Дегрее, Константинос Диакумис.

Englisch

it will meet a huge demand for higher education, strengthen the country's role as a cultural and educational centre in southeast europe, and help the state universities to modernise and be competitive," deree college graduate konstantinos diakoumis said.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Eine bessere Übersetzung mit
4,401,923,520 menschlichen Beiträgen

Benutzer bitten jetzt um Hilfe:



Wir verwenden Cookies zur Verbesserung Ihrer Erfahrung. Wenn Sie den Besuch dieser Website fortsetzen, erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Erfahren Sie mehr. OK