Google fragen

Sie suchten nach: okrivljujuće (Serbisch - Albanisch)

Menschliche Beiträge

Von professionellen Übersetzern, Unternehmen, Websites und kostenlos verfügbaren Übersetzungsdatenbanken.

Übersetzung hinzufügen

Serbisch

Albanisch

Info

Serbisch

Sud je u septembru 2004. godine poništio okrivljujuće presude protiv tri lica optužena za otmicu i ubistvo 17 Muslimana.

Albanisch

Në shtator 2004, gjykata anulloi dënimet e katër vetëve të akuzuar për rrëmbimin dhe vrasjen e 17 muslimanëve .

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Serbisch

Vlada radi na rešavanju problema trgovine ljudima i seksualne eksploatacije, ali okrivljujuće presude predstavljaju drugo pitanje.

Albanisch

Qeveria po punon që të trajtojë trafikimin njerëzor dhe shfrytëzimin e seksit, por shpalljet fajtorë janë tjetër çështje.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Serbisch

Haški tribunal je do sada izrekao okrivljujuće presude za 49 optuženika, dok je protiv njih 23 još uvek u toku sudski postupak.

Albanisch

Gjykata e Hagës ka gjetur deri tani 49 të pandehur fajtorë, ndërsa 23 të tjerë mbeten në gjyq.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Serbisch

Predsedavajući sudija Ali Al Alus rekao je da su prvobitne okrivljujuće presude poništene zbog �nepravilnosti� u pritvaranju i saslušavanju optuženih.

Albanisch

Kreu i drejtësisë Ali al- Alous tha se verdiktet origjinale të fajësisë qenë prapsuar për shkak të "parregullsive" në paraburgimin dhe marrjen në pyetje të të pandehurve.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-07
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Serbisch

U izveštajima lokalnih medija ukazuje se da bi okrivljujuće presude protiv bilo kog od ta dva zvaničnika poslale snažan signal Evropskoj komisiji da lokalne vlasti rade na borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Albanisch

Raportet e medias lokale sugjerojnë se dënimet kundër cilitdo nga zyrtarët do të dërgonin një sinjal të fortë në Komisionin Evropian se autoritetet lokale po punojnë për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-07
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Serbisch

Istoričar Mile Bjelajac, koji godinama proučava ratnu dokumentaciju iz Bosne i Hrvatske i koji je proučio prethodne dnevnike koje je Mladić pisao, slaže se da je to novo otkriće vrlo okrivljujuće.

Albanisch

Historiani Mile Bjelajac, i cili ka pasë shqyrtuar për vite dokumentet e luftës në Bosnje dhe Kroaci dhe ka shyrtuar ditaret e mëparshme të shkruara nga Mlladiç, është dakord se gjetja e re është shumë inkriminuese.

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Serbisch

„Vlada je napravila značajne korake na polju sprovođenja zakona u borbi protiv trgovine ljudima 2010. godine izricanjem većeg broja okrivljujućih presuda počiniocima trgovine ljudima, te krivičnim gonjenjem i izricanjem okrivljujuće presude zvaničniku optuženom za saučesništvo u takvoj trgovini“, ukazuje Stejt department u svom Izveštaju o trgovini ljudima (TIP) za 2011. godinu.

Albanisch

"Qeveria bëri hapa të rëndësishëm në zbatimin e ligjit të saj për të luftuar trafikimin, duke shpallur fajtorë një numër në rritje trafikantësh dhe duke ndjekur penalisht dhe duke shpallur fajtorë një zyrtar për bashkë-fajësi në trafikim më 2010," tha ai në raportin e tij Trafiku i Personave 2011 (TIP).

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Serbisch

Među drugim razlozima te odluke su neuspeh kiparskih vlasti „da energično krivično goni i izrekne okrivljujuće presude počiniocima trgovine ljudima“ i činjenica da je „vrlo mali broj krivičnih postupaka doveo do toga da su trgovci bili proglašeni odgovornim u 2010. godini“. Još jedan problem bio je to što vlasti nisu „proglasile krivim ili osudile bilo kog zvaničnika za saučesništvo u trgovini ljudima na Kipru“.

Albanisch

Arsye të tjera për atë veprim përfshinë atë se autoritetet qipriote dështuan "të ndjekin penalisht apo të shpallin fajtorë fuqimisht trafikantët", si dhe fakti se "shumë pak ndjekje penale rezultuan në trafikantët të vendosur përpara përgjegjësisë më 2010." Një problem tjetër ishte se ata nuk arritën "të shpallin fajtorë apo të dënojnë ndonjë zyrtar të përzjerë në trafikimin në Qipro."

Letzte Aktualisierung: 2016-01-20
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Warnung: Enthält unsichtbare HTML-Formatierung

Serbisch

Bosanski sud izrekao okrivljujuće presude licima koja su planirala bombaški napad 11/01/2007 SARAJEVO, Bosna i Hercegovina (BiH) -- Državni sud osudio je u sredu (10. januara) troje muslimanskih ekstremista za planiranje samoubilačkog bombaškog napada u Evropi.

Albanisch

Gjykata boshnjake dënon ata që do të shpërthenin bombat 11/01/2007 SARAJEVË, Bosnje dhe Herzegovinë (BiH) -- Gjykata shtetërore dënoi të mërkurën (10 janar) tre ekstremistë muslimanë për planifikimin e shpërthimeve vetëvrasëse në Evropë.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-07
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Serbisch

EU kritikuje Tursku zbog presude aktivisti za ljudska prava 22/04/2004BRISEL, Belgija - Evropska komisija u sredu (21. aprila) je kritikovala potvrdu okrivljujuće presude aktivisti za ljudska prava Lejli Zani, na ponovljenom suđenju u Turskoj.

Albanisch

BE kritikon Turqinë rreth verdiktit të aktivistëve 22/04/2004BRUKSEL, Belgjikë -- Komisioni Europian kritikoi të mërkurën (21 mars) dënimin e aktivistes së të drejtave të njeriut Lejla Zana në një gjyq të përsëritur, në Turqi.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-07
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Serbisch

Navodeći kao razlog nedostatak dokaza, Vrhovni sud Srbije ponistio je okrivljujuće presude vrativsi predmet prvostepenom sudu. Inače, nova Vlada Srbije uradila je nacrt zakona za borbu protiv korupcije prema kojem će zaposleni u vladi morati da podnesu izvestaj o svojoj imovini pre postavljenja i po okončanju svog mandata.

Albanisch

Duke përmendur faktet e pamjaftueshme, Gjykata e Lartë Serbe i prapsoi verdiktet e fajësimit në gjyqin e parë. Në lajme të tjera, qeveria e re serbe ka hartuar një ligj anti- korrupsioni i cili u kërkon punonjësve qeveritarë të deklarojnë të gjitha pasuritë përpara emërimit dhe në fund të detyrës së tyre.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-07
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Serbisch

Hrvatski sud potvrdio okrivljujuće presude protiv trojice optuzenika za ratne zločine 25/06/2004RIJEKA, Hrvatska -- Hrvatski vrhovni sud je u četvrtak (24. juna) potvrdio presude protiv tri optuzenika za ratne zločine -- Tihomira Oreskovića, Stjepana Grandića i Mirka Norca.

Albanisch

Gjykata kroate afirmon verdiktet e fajtorit kundër tre të paditurve për krime lufte 25/06/2004RIJEKA, Kroaci -- Gjykata Supreme Kroate afirmoi të enjten (24 qershor) verdiktet e kthyera kundër tre të paditurve për krime lufte: Tihomir Oreshkoviç, Stjepan Grandiç dhe Mirko Novac.

Letzte Aktualisierung: 2012-04-07
Nutzungshäufigkeit: 1
Qualität:

Eine bessere Übersetzung mit
4,401,923,520 menschlichen Beiträgen

Benutzer bitten jetzt um Hilfe:Wir verwenden Cookies zur Verbesserung Ihrer Erfahrung. Wenn Sie den Besuch dieser Website fortsetzen, erklären Sie sich mit der Verwendung von Cookies einverstanden. Erfahren Sie mehr. OK