Results for hashimi translation from Albanian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

said hashimi.

English

said hashimi.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

kanadez. said hashimi.

English

said hashimi.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

said hashimi e mban fjalën e tij.

English

said hashimi keeps his word.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

said hashimi është shumë i nxehur me ty, musaui.

English

said hashimi is very angry with you, mussawi.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

al- hashimi i tha gazetarëve mbas takimit se ai ishte shumë i dobishëm.

English

al-hashimi told journalists after the meeting that it was very useful.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

al- hashimi u takua me presidentin ahmet nexhdet sezer, kryeministrin rexhep tajip erdogan dhe ministrin e jashtëm abdullah gul.

English

al-hashimi met with president ahmet necdet sezer, prime minister recep tayyip erdogan and foreign minister abdullah gul.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

al-hashimi tha se iraku nuk do të ishte një bazë për organizatat terroriste dhe se bagdadi do të merrte masa konkrete kundër partisë të punëtorëve të kurdistanit.

English

al-hashimi said that iraq would not be a base for terrorist organisations, and that baghdad would take concrete measures against the kurdistan workers party.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

kryeministri turk rexhep tajip erdogan u takua me nënpresidentin e irakut, tarik al-hashimi të mërkurën (9 gusht) në stamboll.

English

turkish prime minister recep tayiip erdogan met with iraqi vice president tarık al-hashimi on wednesday (9 august) in istanbul.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

kryeministri turk rexhep tajip erdogan u takua me nënpresidentin e irakut, tarik al- hashimi të mërkurën (9 gusht) në stamboll.

English

turkish prime minister recep tayiip erdogan met with iraqi vice president taé k al-hashimi on wednesday (9 august) in istanbul.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

duke u takuar me zëvendës- presidentin iraken në vizitë tarik al- hashimi, gul tha se ankara mund të vazhojë operacionet e saj kundër partisë së punëtorëve të kurdistanit (pkk) mbas 1 janarit, dhe se autoritetet e irakut do të informohen mbi planet e turqisë.

English

meeting with visiting iraqi vice president tarik al-hashimi, gul said ankara may continue its operations against the terrorist kurdistan workers' party (pkk) after january 1st, and that iraqi authorities will be informed of turkey's plans.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

nënpresidenti i irakut i kërkon turqisë të përmbahet në operacionet anti pkk në irakun e veriut 28/03/2007 ankara, turqi -- nënpresidenti i irakut, tarik al- hashimi vizitoi të martën (27 mars) ankaranë dhe kërkoi që si turqia ashtu dhe iraku të respektojnë kufirin e tyre.

English

iraq's vice president urges turkey to refrain from anti-pkk operations in northern iraq 28/03/2007ankara, turkey -- iraqi vice president tarik al-hashimi visited ankara on tuesday (march 27th) and urged both turkey and iraq to respect their common border.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK