Ask Google

Results for këngëtarët translation from Albanian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

Jeton nga këngëtarët.

English

You live off singers.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Na duhen këngëtarët e mi.

English

We need my Yodelers.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Këngëtarët për West Eastman janë, ketrushat..

English

Representing West Eastman, it's the Chipmunks!

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Këngëtarët janë treguar shumë të mirë me mua.

English

The Yodelers have been so good to me.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Unë nuk jam nga ata këngëtarët që paraqiten nëpër filma.

English

I'm not one of those singers who shows up in movies.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Këngëtarët ballkanikë ndeshen për titullin "Idoli Muzikor 3"

English

Balkan singers vying for "Music Idol 3" title

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Këngëtarët Heman, Asaf dhe Ethan përdornin cembale prej bronzi;

English

So the singers, Heman, Asaph, and Ethan, were appointed to sound with cymbals of brass;

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Këngëtarët: bijtë e Asafit, njëqind e njëzet e tetë.

English

The singers: the children of Asaph, an hundred twenty and eight.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Këngëtarët: bijtë e Asafit, njëqind e dyzet e tetë veta.

English

The singers: the children of Asaph, an hundred forty and eight.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Të ardhurat do të përdoren për të treinuar këngëtarët e rinj të operës.

English

Revenues will be used to train young opera singers.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Bregoviç gjithashtu u lejua të zgjedhë këngëtarët që do të interpretonin këngët.

English

Bregovic was also allowed to choose the singers who would perform the songs.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Nga këngëtarët: Eliashibi. Nga derëtarët: Shallumi, Telemi dhe Uri.

English

Of the singers also; Eliashib: and of the porters; Shallum, and Telem, and Uri.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Para se ata e kënaqnin botën me këngë, Këngëtarët e Lumtur ishin mercenarë të trajnuar mirë.

English

Before they delighted the world with song, the Happy Yodelers were highly trained mercenaries.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Këngëtarët folklorikë janë lënë mënjanë ndërsa atletët dhe shkencëtarët janë bërë modelët e rinj të roleve për rininë serbe.

English

Folk singers are pushed aside as athletes and scientists become the new role models for Serbian youth.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Festivali i Eurovizionit i cili është mbajtur për vit që nga viti 1956, është mbizotëruar në të shkuarën nga këngëtarët perëndimorë.

English

The Eurovision contest, which has been held annually since 1956, has been dominated in the past by Western singers.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Kur muret përfunduan dhe unë vura në vend portat, dhe derëtarët, këngëtarët dhe Levitët u caktuan në funksionet e tyre,

English

Now it came to pass, when the wall was built, and I had set up the doors, and the porters and the singers and the Levites were appointed,

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Këngëtarët ecnin përpara, ata që u binin veglave vinin në fund, dhe në mes qëndronin vajzat që u binin dajreve.

English

The singers went before, the players on instruments followed after; among them were the damsels playing with timbrels.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Mbase jeni që të dy dakord, por këngëtarët folk nuk thonë kurrë, "Jepi, proshutë lakuriqe".

English

You may both agree, but folk singers never say, "Take it, naked bacon."

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Gjithashtu në lajmet kulturorë: këngëtarët e rinj bullgarë dhee rumunë të operas fitojnë në La Skala dhe fillon veprimtaria e tenisit Serbia Open.

English

Also in cultural news: young Bulgarian and Romanian opera singers win big at La Scala, and the Serbia Open tennis event gets under way.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

nga Beth-Gilgali, nga fusha e Gebas dhe të Azmavethit, sepse këngëtarët kishin ndërtuar fshatra përreth Jeruzalemit.

English

Also from the house of Gilgal, and out of the fields of Geba and Azmaveth: for the singers had builded them villages round about Jerusalem.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK