Results for pjellin translation from Albanian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

gjëra të nemura gjithnjë pjellin halle.

English

- damn thing always breaks down.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

mblidhen dhe pjellin të vegjlit e tyre, duke u dhënë fund kështu dhembjeve të tyre.

English

they bow themselves, they bring forth their young ones, they cast out their sorrows.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

a e di ti kohën kur pjellin dhitë e malit apo ke vërejtur vallë pjelljen e drenushave?

English

knowest thou the time when the wild goats of the rock bring forth? or canst thou mark when the hinds do calve?

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

toto,koha iken. ato te moshes sime jane martuar edhe kane femije vetem kafshet pjellin pa pergjegjesi!

English

totò, time's passing, the women my age are married and already have kids.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

a di ti të numërosh muajt kur merr fund barra e tyre, apo njeh ti kohën kur duhet të pjellin?

English

canst thou number the months that they fulfil? or knowest thou the time when they bring forth?

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

atëherë abrahami iu lut perëndisë dhe perëndia shëroi abimelekun, gruan e tij dhe shërbyeset e saj, dhe ato mundën të pjellin.

English

so abraham prayed unto god: and god healed abimelech, and his wife, and his maidservants; and they bare children.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

askush nuk çel padi me drejtësi, askush nuk e mbron me të vërtetën; kanë besim te fjalët boshe dhe thonë gënjeshtrën, mendojnë të keqen dhe pjellin paudhësinë.

English

none calleth for justice, nor any pleadeth for truth: they trust in vanity, and speak lies; they conceive mischief, and bring forth iniquity.

Last Update: 2012-05-05
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK