Ask Google

Results for zhvilloi translation from Albanian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

English

Info

Albanian

Parlamenti zhvilloi seancën e tij të parë të mërkurën.

English

Parliament holds its first session on Wednesday.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Organi zhvilloi të martën takimin e parë të tij.

English

The panel held its first session Tuesday.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Qeveria zhvilloi një shkëmbim të tillë të borxhit në mars.

English

The government conducted a similar debt swap in March.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Erdogan i Turqisë zhvilloi bisedime me presidentin e Armenisë në Uashington.

English

Turkey's Erdogan holds talks with Armenia's president in Washington.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Produktin e zhvilloi departamenti i higjienës i ministrisë turke të shëndetësisë.

English

The Turkish Health Ministry's Department of Hygiene developed the product.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Kroacia zhvilloi festimin e saj kryesor të Ditës së Europës në Split.

English

Croatia held its main Europe Day celebration in Split.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

"Maqedonia zhvilloi një nga platformat e para e më të plota në Evropë.

English

"Macedonia developed one of the first and one of the most comprehensive platforms in Europe.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Më pas, zyrtari i NATO-s zhvilloi një diskutim më vete me Davutoglun.

English

Afterwards, the NATO official had a separate discussion with Davutoglu.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Orkestra Filarmonike Maqedonase zhvilloi një koncert në Shtëpinë e Ushtrisë në Shkup.

English

The Macedonian Philharmonic Orchestra held a concert at the Army House in Skopje.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Për këtë arsye IVeH zhvilloi një program trainimi të përshtatur teorik dhe praktik.

English

For that reason IVeH developed a specially tailored theoretical and hands-on training programme.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Frangaj është një nga fermerët e parë që zhvilloi një industri të verës në Shqipëri.

English

Frangaj is one of the first ranchers who developed a wine industry in Albania.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Inspektimi i parë u zhvilloi nga 16 maji deri më 31 tetor në 161 ndërmarrje taksapaguese.

English

The first inspection was conducted from May 16th to October 31st on 161 taxpaying companies.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Shqipëria zhvilloi rregjistrimin e fundit të saj në prill 2002. [Reuters]

English

Albania conducted its last census in April 2002. [Reuters]

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ajo zhvilloi një fushatë agresive bazuar në slloganin "Gjithëshka nën diell".

English

It waged an aggressive campaign based on the slogan "Everything Under the Sun".

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Fata vizitoi Podgoricën, ku ai zhvilloi bisedime me përfaqësuesit e lartë të ushtrisë malazeze.

English

Fata visited Podgorica, where he held talks with top representatives of the Montenegrin army.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Tomasi i zhvilloi talentet e tij dhe gjallëroi shpirtrat e shumë njerëzve për të vazhduar udhëtimin.

English

Thomas fostered his talents and lifted the spirits of many to carry on.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Banda irlandeze The Cranberries zhvilloi një koncert në Sallën Sportive të Zagrebit më 31 tetor.

English

The Irish band The Cranberries held a concert in Zagreb's Sports Hall on 31 October.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Kroaci zhvilloi një festival ndërkombëtar të filmave vizatimorë në Zagreb nga 18 deri më 23 qershor.

English

Croatia held an international festival of animated films in Zagreb from 18 June to 23 June.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ministri i Punëve të Jashtme Meta zhvilloi një vizitë në Prishtinë menjëherë pas largimit nga Beogradi.

English

Minister of Foreign Affairs Meta paid a visit to Pristina immediately after departing from Belgrade.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ai gjithashtu zhvilloi bisedime me Përfaqësuesin e Lartë Pedi Eshdaun dhe me studentë dhe të rinj vendas.

English

He also held talks with High Representative Paddy Ashdown and with local students and young people.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK