Ask Google

Results for bashkërendojnë translation from Albanian to Macedonian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

Macedonian

Info

Albanian

Ai konfirmoi se Prishtina dhe NATO po bashkërendojnë kalimin.

Macedonian

Тој потврди дека Приштина и НАТО ја координираат транзицијата.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia do të bashkërendojnë arsimin në gjuhën shqipe

Macedonian

Албанија, Косово и Македонија ќе го координираат образованието на албански јазик

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ai tha se së pari parlamenti i BiH duhet të miratojë ndryshimet që bashkërendojnë institucionet e BiH.

Macedonian

Тој рече дека парламентот на БиХнајпрво мора да ги усвои измените за институционална реорганизација на БиХ.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ata do të bashkërendojnë vendosjen e rreth 150 specialistëve bullgarë kundër ndotjes kimike pranë Irakut.

Macedonian

Тие ќе го координираат распоредуваoето на околу 150 бугарски специјалисти за хемиска деконтаминација близу Ирак.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Të dy udhëheqësit ranë dakord të bashkërendojnë përpjekjet e tyre për arritjen e një zgjidhje paqësore të krizës në Irak.

Macedonian

Двајцата лидери се согласија да ги координираат своите напори за да постигнат мироsубиво решение за ирачката криза.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ato do të financohen nga fondet strukturore të BE ndërsa ministritë e financës dhe transportit do të bashkërendojnë të gjitha aktivitetet.

Macedonian

Структурните фондови на ЕУ ќе ги финансираат проектите, додека министерството за финансии и транспорт ќе ги координира сите активности.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ato do të financohen nga fondet strukturore të BE ndërsa ministritë e financës dhe transportit do të bashkërendojnë të gjitha aktivitetet.

Macedonian

Структурните фондови на ЕУќе ги финансираат проектите, додека министерството за финансии и транспорт ќе ги координира сите активности.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ministria dhe EUFOR do të vazhdojnë të bashkërendojnë lëvizjen dhe trainimin e trupave dhe të kontrollojnë së bashku hapësirën ajrore.

Macedonian

Министерството и ЕУФОРќе продолжат да го координираат движењето и обуката на војниците, како и контролата на воздушниот простор.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Nëse të gjithë faktorët politikë dhe institucionalë punojnë së bashku dhe bashkërendojnë përpjekjet e tyre, atëherë standartet e parashikuara do të bëhen realitet.

Macedonian

Доколку сите политички и институционални фактори работат заедно и ги координираат нивните напори тогаш замислените стандарди ќе станат реалност.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Goncz dhe Ungureanu do të bashkërendojnë gjithashtu axhendën për një takim të përbashkët të dy qeverive, përcaktuar për në nëntor në Budapest.

Macedonian

Гонч и Унгуреану, исто така, ќе ја координираат агендата пред заедничкиот состанок на владите на двете земји, закажан за ноември во Будимпешта.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ndërsa shumica e partive janë dakord mbi objektivin përfundimtar, integrimin në NATO dhe BE, ato refuzojnë të bashkërendojnë një strategji së bashku.

Macedonian

И покрај тоа што речиси сите партии се согласни околу крајната цел -- интеграција во НАТО и ЕУ -- тие одбиваат да координираат една заедничка стратегија.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Kryeministri i kërkoi partnerëve të koalicionit të bashkërendojnë përpjekjet dhe për të mbledhur shumicën e nevojshme për të kaluar masën kur senati ta marrë atë përsëri për shqyrtim.

Macedonian

Тој побара од коалициските партнери да ги координираат напорите и да го обезбедат неопходното мнозинство за усвојување на оваа мерка која сенатот повторно ќе ја стави на гласање.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Qeveria i kërkoi Zëvendëskryeministrit Musa Xhaferi dhe Ministrit për Vetë- Qeverisjen Vendore Aleksandër Gestakovski të bashkërendojnë të gjitha veprimtaritë në lidhje me këtë.

Macedonian

Владата побара од заменикот премиер Муса Џафери и министерот за локална самоуправа Александар Гештаковски да ги координираат сите поврзани активности.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

"Ajo që duhet më tej është që amerikanët të bëhen krejtësisht familjarë me ta dhe që bizneset të organizojnë, bashkërendojnë dhe përthithin këtë asistencë.

Macedonian

„Она што е потребно следно е Американците да се запознаат целосно со нив -- и бизнисмените да се организираат, координираат и да ја апсорбираат таа помош.“

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Ata ranë dakord të bashkërendojnë politikat e tyre sociale nëpërmjet një procesi qeverisës të quajtur Metoda e Hapur e Bashkërendimit e cila bazohet në pjesëmarrjen vullnetare dhe normat e parimet e praktikave më të mira midis vendeve anëtare.

Macedonian

Тие се согласија да ги координираат нивните социјални политики преку еден главен процес, наречен Отворен метод за координација, кој се темели врз доброволно учество, како и врз норми и принципи на најдоброто искуство меѓу земјите-членки.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Policia shqiptare dhe UNMIK u zotuan të enjten (12 janar) të bashkërendojnë veprimtaritë kundër krimit të organizuar në Shqipëri dhe Kosovë.

Macedonian

Албанската полиција и УНМИК во четвртокот (12-ти јануари) ветија дека ќе ги координираат активностите против организираниот криминал во Албанија и Косово.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

T rajkoviç: Nëse serbët që jetojnë në veri dhe në jug të Lumit Ibar nuk bashkërendojnë strategjinë e tyre të mbijetesës kam frikë se nuk do të ketë të ardhme për serbët në Kosovë.

Macedonian

Трајковиќ: Доколку Србите кои живеат северно и јужно од реката Ибар не ја координираат нивната заедничка стратегија за опстанок, мислам дека нема да има иднина за Србите на Косово.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Bullgaria dhe Rumania u zotuan të enjten të sheshojnë problemet dhe të forcojnë bashkëpunimin dypëalësh ndërkohë që bashkërendojnë më mirë përpjekjet për arritjen e objektivit të tyre të përbashkët: hyrjes në BE.

Macedonian

Бугарија и Романија во четвртокот ветија дека ќе ги надминат проблемите и ќе ја зајакнат билатералната соработка, обидувајќи се подобро да ги координираат напорите за постигнување на нивната заедничка цел: влез во ЕУ.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Shefi i Sektorit të Gjendjeve Emergjente në Ministrinë e Brendshme serbe Predrag Mariç i tha Southeast European Times se qendra do të ndihmojë vendet fqinjë që të bashkërendojnë reagimet ndaj zjarreve, përmbytjeve dhe tërmeteve.

Macedonian

Началникот на Секторот за вонредни ситуации при српското Министерство за внатрешни работи, Предраг Мариќ, за Southeast European Times изјави дека центарот ќе помага соседните држави да ги координираат одговорите на пожарите, поплавите и земјотресите.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Përgjegjësitë e EULEX do të bëhen të qarta me vendosjen e tij të plotë dhe politikëbërësit do të bashkërendojnë misionet bazuar në propozimin e sekretarit të përgjithshëm Ban Ki- mun, tha ajo.

Macedonian

Надлежностите на ЕУЛЕКСќе станат евидентни по неговото целосно распоредување и носителите на политиката ќе ги координираат мисиите врз основа на предлогот на генералниот секретар на ОН, Бан Ки- Мун, рече таа.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK