Results for konfliktuale translation from Albanian to Macedonian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

Macedonian

Info

Albanian

gjithashtu kemi ligje konfliktuale.

Macedonian

Ние, исто така, имаме конфликтни закони.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

në vitet e fundit forumi u përqëndrua në zgjidhjet post-konfliktuale dhe se si të procedohej me aplikimin për anëtarësimin në be.

Macedonian

Во изминативе години форумот се фокусираше на постконфликтните прашања, како и на тоа дали да аплицира за членство во ЕУ.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

ajo po priret ndaj zemërimit publik lidhur me rritjen e çmimeve të gazit të cilën opozita socialiste e paraqet si pasojë të politikave konfliktuale të basheskut ndaj rusisë.

Macedonian

Таа се потпира на лутината на народот поради зголемените цени на гасот, кои социјалистичката опозиција ги прикажува како последица на конфронтирачката политика на Башеску кон Русија.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

tmk është një organizatë civile e ngarkuar me dhënien e reagimit të urgjencave dhe shërbimeve të ndihmës humanitare si dhe për lehtësimin e rimëkëmbjes post-konfliktuale të kosovës.

Macedonian

КЗК е цивилна организација со задача да обезбеди итен одговор и услуги на хуманитарна помош, како и да го олесни постконфликтното заздравување на Косово.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

një çështje tjetër konfliktuale është vrasja e 1. 5 milionë civilëve armenë nga turqit otomanë më 1915- 1917, që jerevan këmbëngul se ishte genocid.

Macedonian

Друго спорно прашање се убиствата на 1, 5 милиони ерменски цивили од страна на отоманските Турци во периодот 1915- 1917 година, за кои Јереван инсистира дека се геноцид.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

ngjarja tre-ditoree e organizuar nga disa ojq të bosnje dhe herzegovinës, ka tërhequr pjesëmarrës nga 28 vende dhe është përqëndruar në rolin e edukimit në periudhat pas-konfliktuale.

Macedonian

Тридневниот настан, организиран од неколку невладини организации во Босна и Херцеговина, привлекува учесници од 28 земји и се фокусира на улогата на образованието во постконфликтните периоди.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

megjithatë, shtonte ajo, fakti që be nuk ka vënë një datë fillimi për bisedimet e anëtarësimit tregon se maqedonia ka ende probleme me të cilat duhet të ndeshet me qëllim që të bëhet një demokraci e qëndrueshme pas-konfliktuale.

Macedonian

Сепак, групата додава дека фактот што ЕУ не одреди датум за отпочнување на преговорите за членство покажува дека Македонија има уште предизвици со кои мора да се соочи за да стане стабилно постконфликтно демократско општество.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

nato e do serbinë në rradhët e veta, por vendi ballkanik është ai që do të vendosë në se do apo jo të bashkohet, tha zëdhënësi i aleancës të hënën (17 shtator) pas mesazheve konfliktuale nga beogradi.

Macedonian

НАТО сака Србија да влезе во нејзините редови, но оваа балканска земја е онаа што треба да одлучи дали сака да пристапи, рече портпаролот на Алијансата во понеделникот (17-ти септември) по конфликтните пораки од Белград.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

"ajo që ne dëshmuam në kosovë nuk ishte vetëm gazetaria e njëanshme, e pakujdesshme dhe joprofesionale në një shoqëri shpërthyese pas-konfliktuale, por ishte një mungesë tragjike e zërave të tjerë ekuilibrues, të paktën në median transmetuese," tha ai.

Macedonian

"Она што го видовме во Косово не беше само еднострано, безобѕирно и непрофесионално новинарство во постконфликтното општество, туку и трагичен недостаток на други избалансирани гласови, барем во електронските медиуми", рече тој.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK