Ask Google

Results for përpunimin translation from Albanian to Serbian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Albanian

Serbian

Info

Albanian

Fusha të tjera përfshijnë përpunimin e drurit, transportin dhe komunikacionet.

Serbian

Druga područja uključuju preradu drveta, transport i komunikacije.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Delegacioni shprehu interes në mundësitë e investimit në sektorët ushqimorë, përpunimin e drurit dhe metalurgjisë.

Serbian

Delegacija je izrazila interesovanje za investicione mogućnosti u prehrambenoj, drvnoprerađivačkoj i metalurškoj industriji.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

Ulja u regjistrua në të gjithë sektorët e mëdhej, duke përfshirë prodhimin e minierave dhe përpunimin.

Serbian

Pad je zabeležen u svim glavnim sektorima, uključujući proizvodnju i preradu u rudarstvu.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

Ata do të ndjekin fushatën parazgjedhore, regjistrimin e kandidatëve dhe mbulimin nga media si dhe përpunimin e apeleve dhe ankesave.

Serbian

Oni će pratiti predizbornu kampanju, prijavu kandidata i izveštavanje medija, kao i obradu žalbi i prigovora.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Gjithshka është përgatitur pa përpunimin modern; është i shëndetshëm dhe me shije," tha Prediç.

Serbian

Sve se priprema bez moderne obrade; zdravo je i ukusno", rekla je Predić.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Problemet mjedisore që lidhen me nxjerrjen dhe përpunimin e shumë materialeve dhe resurseve natyrore janë zhvendosur nga Evropa në vendet përkatëse eksportuese.

Serbian

Проблеми животне средине везани за екстракцију и обраду многих материјала и природних ресурса померају се из Европе на одговарајуће земље извознике.

Last Update: 2014-02-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Më parë të mërkurën të dy institucionet nënshkruan një marrëveshje mbi bashkëpunimin në përpunimin e rasteve të krimeve të luftës dhe krimit të organizuar.

Serbian

Ranije istog dana dve institucije potpisale su sporazum o saradnji u obradi slučajeva ratnih zločina i organizovanog kriminala.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ai thotë se bashkia ka marë një sërë veprimesh për të përmirësuar gjendjen dhe se autoritetet janë të shpejtë në përpunimin e kërkesave dhe në kontrollin e ndërtimit.

Serbian

On kaže da je opština preduzela niz koraka za unapređivanje situacije i da su vlasti brže u obradi zahteva i kontrolisanju izgradnje.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Për më tepër, kompania e kontrolluar nga shteti, Serbian Oil ka një monopol de facto mbi përpunimin e naftës në Serbi.

Serbian

Pored toga, srpska državna naftna kompanija ima de fakto monopol nad preradom nafte u Srbiji.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Sipas marveshjes paraprake, Rusia do të importojë për përpunimin 20 ton të karburantit bërthamor të përdorur nga centrali bërthamor i Kozloduit.

Serbian

U skladu sa preliminarnim dogovorom Rusija će uvoziti oko 20 tona iskoristenog nuklearnog goriva iz elektrane Kozlodi.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Ai do të sigurojë gjithashtu mbështetje financiare për pyjet, bujqësinë, metalurgjinë, përpunimin e drurit dhe industritë e ndërtimit.

Serbian

Programom će se takođe obezbediti finansijska pomoć za sumarsku, poljoprivrednu, metalursku, drvno- prerađivačku i građevinsku industriju.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Pavarësisht se nga cilat vende vijnë, të gjithë në mënyrë dërrmuese mbështesin përpunimin e krimeve të luftës dhe përcaktimin e numrit dhe emrave të viktimave.

Serbian

Bez obzira iz koje su zemlje, svi u ogromnoj meri podržavaju procesuiranje ratnih zločina i određivanje broja i imena žrtava.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Por zëdhënësi i SEK Zoran Tanevski tha gjithashtu se llogaritja zyrtare mund të rishikohet, pasi komisioni nuk ka përfunduar përpunimin e të gjithë të dhënave.

Serbian

Međutim, portparol komisije Zoran Tanevski je takođe rekao da će se zvanični rezultati možda razlikovati, s obzirom da komisija još uvek nije obradila sve podatke.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Të dy skenarët që përfshijnë NMS-II përbëjnë një pengesë të madhe: përpunimin e një kompromisi mbi postin e kryeministrit.

Serbian

Ova dva scenarija koja uključuju NMS-II sadrže i veliku prepreku -- postizanje kompromisa oko funkcije premijera.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

Fushata synon gjithashtu të sigurojë informacion rreth politikës së përbashkët bujqësore të BE për ata që janë përfshirë në prodhimin, përpunimin dhe tregtinë e prodhimit bujqësor.

Serbian

Cilj kampanje je takođe da se ljudima uključenim u proizvodnju, preradu i trgovinu poljoprivrednim proizvodima pruže informacije o zajedničkoj poljoprivrednoj politici EU.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Shumë nga ata që presin përpunimin e aplikimit të tyre, mund të kenë paraqitur "dokumente me vlefshmëri të dyshimtë" tha Nikolov.

Serbian

Moguće je da su mnogi od onih koji čekaju da se njihovi zahtevi obrade podneli «dokumente sumnjive valjanosti», rekao je Nikolov.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Albanian

Sipas tij, BE do të japë 5 milion euro për 13 projekte këtë vit, duke përfshirë përpunimin e qumështit, mishit, frutave dhe perimeve.

Serbian

U skladu sa tim programom, EU će ove godine dodeliti 5 miliona evra za 13 projekata, koji uključuju preradu mleka, mesa, voća i povrća.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Veprimtaria e organizuar nga ambasadori shëtitës i SHBA për çështjet e krimeve të luftës, Klint Uilliamson, u përqëndrua në bashkëpunimin rajonal për përpunimin e rasteve.

Serbian

Sastanak koji je organizovao američki amabasador za pitanja ratnih zločina Klint Vilijamson, bio je usredsređen na regionalnu saradnju u obradi slučajeva.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Albanian

Prokurorët thonë se ata importuan makineri të përdorura për përpunimin e mishit dhe fallsifikuan dokumentet në mënyrë që të mund t' i regjistronin makineritë si të reja.

Serbian

Tužioci kažu da su oni uvezli polovnu mašineriju za preradu mesa i falsifikovali dokumenta da bi mogli da registruju mašine kao nove.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Albanian

Një seminar rajonal mbi futjen e identifikuesve biometrikë në marrjen dhe përpunimin e kërkesave për viza u zhvillua të enjten (8 korrik) në Sarajevë.

Serbian

Regionalna radionica o uvođenju biometričkih identifikatora prilikom primanja i obrade zahteva za vize održana je u četvrtak (8. jul) u Sarajevu.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK