Ask Google

Results for inspector translation from Danish to Czech

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Danish

Czech

Info

Danish

UPnP Inspector

Czech

UPnP inspektor

Last Update: 2014-08-15
Usage Frequency: 1
Quality:

Danish

Aqsis Shader Inspector

Czech

Aqsis Shader Inspector

Last Update: 2014-08-15
Usage Frequency: 1
Quality:

Danish

Selv om PNR-oplysningerne rent teknisk ikke slettes, når de overføres til filen med slettede oplysninger (Deleted Record File), opbevares de dog kun som rådata (dvs. i en form, der ikke tillader umiddelbar søgning, og som derfor ikke kan anvendes til »traditionel« retshåndhævende efterforskning) og er kun tilgængelige for autoriseret personale fra CBP’s Office of Internal Affairs (og i visse tilfælde for Office of the Inspector General i forbindelse med kontrol) og det personale, der er ansvarlig for at vedligeholde databasen i CBP’s Office of Information Technology, og dette kun i det omfang, det er nødvendigt for udførelsen af deres opgaver.

Czech

Ačkoli PNR není při přenosu do souboru vymazaných záznamů technicky vymazán, je uložen jako nezpracovaný údaj (v obtížně hledatelné podobě, není proto použitelný pro „tradiční“ postupy vyšetřování v rámci prosazování práva) a je dostupný pouze oprávněným zaměstnancům Úřadu pro vnitřní záležitosti pro CBP (a v některých případech kancelář generálního inspektora v souvislosti s kontrolami) a pracovníkům odpovědným za údržbu databáze v rámci Kanceláře informační technologie ( Office of Information Technology) CBP, na základě „potřeby vědět“.

Last Update: 2014-11-15
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK