Ask Google

Results for accession translation from English to Albanian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Albanian

Info

English

NATO, EU accession

Albanian

Pranimi në NATO, BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

The Lessons of EU Accession

Albanian

Mësimet e pranimit në BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Leaders back Balkan EU accession

Albanian

Udhëheqësit mbështesin pranimin e Ballkanit në BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Yet others are wary of accession.

Albanian

Megjithatë të tjerë janë në merak nga pranimi.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Ankara insists on full accession.

Albanian

Ankaraja këmbëngul në pranimin e plotë.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

English

EU Referenda Complicate Accession Prospects

Albanian

Referendumi i BE-së ndërlikon shanset e pranimit

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Bulgaria, EU Finalise Accession Talks

Albanian

Bullgaria dhe BE finalizojnë bisedimet e pranimit

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Accession is scheduled for January 1st.

Albanian

Pranimi është caktuar për në 1 janar.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Turkey's Long Road to EU Accession

Albanian

Udha e gjatë e Turqisë për futjen në BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Assessments Back Turkey's EU Accession

Albanian

Vlerësimi mbështet futjen e Turqisë në BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

EC Presents Accession Strategy for Croatia

Albanian

KE paraqet strategjinë e pranimit për Kroacinë

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Turkey announces new EU accession strategy

Albanian

Turqia shpall strategjinë e re të pranimit në BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Croatia Earmarks Funds for EU Accession

Albanian

Kroacia cakton fondet për hyrjen në BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Serbs support for EU accession declines

Albanian

Ulet mbështetja e serbëve për pranimin në BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Romania Wraps up EU Accession Talks

Albanian

Rumania mbyll bisedimet e pranimit të BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Serbs worried about slow EU accession

Albanian

Serbët merakosen rreth hyrjes së ngadaltë në BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

EC Approves Bulgaria, Romania Accession Bids

Albanian

KE miraton ofertat e Bullgarisë dhe Rumanisë për pranimin

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Accession will likely be completed by 2004.

Albanian

Pranimi pritet të përfundojë deri në vitin 2004.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Serbia told to take EU accession in steps

Albanian

Serbisë i thuhet të ndërmarrë pranimin në BE hap pas hapi

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

BiH clears key hurdle on EU accession path

Albanian

BiH heq pengesën kryesore në udhën e pranimit në BE

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK