Results for comoros translation from English to Albanian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Albanian

Info

English

comoros

Albanian

komoros

Last Update: 2012-08-22
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

English

we both played basketball and ran track in the comoros, remember?

Albanian

ne luajtëm basketboll në komoro, të kujtohet?

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

English

yugoslavia is further down the list and ranks 60th after the comoros and gabon, but is well ahead of turkey, which comes 99th after kyrgyzstan and jordan.

Albanian

jugosllavia është më poshtë në listë dhe renditet e 60-ta pas komoros dhe gabonit, por është shumë përpara turqisë, e cila vjen e 99-ta pas kirgistanit dhe jordanisë.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

English

the crew of the comoros-flagged baltic sky was accused of failing to disclose the nature of the cargo to the coast guard officers who came to inspect it.

Albanian

ekuipazhi i qielli të balltikut me flamur të komorrove u akuzua për mosdeklarim të natyrës së ngarkesës pranë oficerëve të rojes bregdetare, të cilët erdhën për inspektimin e saj.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

English

bulgaria and greece fared worst among the eu member states, dropping two and 35 slots, respectively, to join benin, comoros and kenya in 70th place.

Albanian

bullgaria dhe greqia u paraqitën më keq mes shteteve anëtarë të be-së, duke rënë përkatësisht dy dhe 35 vende, për t'u bashkuar me beninin, komoret dhe kenian në vendin e 70-të.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

English

an army demolitions expert was also asked to examine the cargo aboard the comoros-flagged baltic sky, which docked sunday in the tiny port of platiyali, northwest of athens.

Albanian

një eksperti ushtarak të lëndëve shpërthyese iu kërkua gjithashtu të inspektojë ngarkesën e anijes qielli i balltikut, me flamur të komoros e cila u ankorua të djelën në portin e vogël të platijalit, në veriperëndim të athinës.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

English

bosnia and herzegovina (bih) and macedonia were ranked 96th, along with comoros, lesotho and tanzania, while albania shared the 102nd slot with maldives.

Albanian

bosnjë dhe hercegovina (bih) dhe maqedonia u renditën në vendin e 96-të bashkë me komoros, lesotot dhe tanzaninë, ndërsa shqipëria ndau vendin e 102-të me maldivet.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

English

indian/comoro

Albanian

indian/comoro

Last Update: 2014-08-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Reference: Wikipedia

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK