Ask Google

Results for disputed translation from English to Albanian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Albanian

Info

English

His people disputed with him.

Albanian

Dhe populli atij i kundëdrshtoi.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

His people disputed with him.

Albanian

Dhe populli i tij polemizoi me te (lidhur për njësimin e Perëndisë).

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

And his people disputed with him.

Albanian

Dhe populli atij i kundëdrshtoi.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

And his people disputed with him.

Albanian

Dhe populli i tij polemizoi me te (lidhur për njësimin e Perëndisë).

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

We argued about some disputed land.

Albanian

Ne u zumë për disa toka të diskutuara.

Last Update: 2016-10-27
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Nor were you with them when they disputed.

Albanian

Dhe ti nuk ishe i pranishëm kur ata grindeshin.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Surely this is what you disputed about.

Albanian

E ky është ai (dënimi) për të cilin dyshonit.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Surely this is what you disputed about.

Albanian

Ky është në të cilin jy dyshonit.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Surely this is what you disputed about.

Albanian

kjo është, me të vërtetë, ajo në të cilën keni dyshuar ju!”

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

The number of civilian deaths is also disputed.

Albanian

Numri i vdekjeve civile është gjithashtu i diskutueshëm.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Those are two who disputed concerning their Lord.

Albanian

Këto dy tabore kundërshtarësh, grinden për Zotin e tyre.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

We gave Moses the Scripture, but it was disputed.

Albanian

Na, me të vërtetë, ia kemi dhënë Musait Librin, për të cilin është shkaktuar përçarje mendimesh.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

These are two adversaries who have disputed over their Lord.

Albanian

Këto dy tabore kundërshtarësh, grinden për Zotin e tyre.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

I had no knowledge of the High Council when they disputed.

Albanian

Unë nuk kam ditur kurrgjë për kundërshtimet e engjujve të madhërishëm,

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

I had no knowledge of the High Council when they disputed.

Albanian

Unë nuk kam pasur kurrfarë dije për eliten e lartë (melaike) kur ata bën polemikë (rreth Ademit).

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

I had no knowledge of the High Council when they disputed.

Albanian

Unë nuk kam pasur kurrfarë dije për meleqtë e lartë, kur ata polemizuan mes vete, -

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

These are two disputants who have disputed concerning their Lord.

Albanian

Këto dy tabore kundërshtarësh, grinden për Zotin e tyre.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Indeed, you have disputed about that which you have knowledge.

Albanian

Ju jeni ata që diskutoni për çështje për të cilat nuk dini.

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

I had no knowledge of the Highest Chiefs when they disputed;

Albanian

Unë nuk kam ditur kurrgjë për kundërshtimet e engjujve të madhërishëm,

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

I had no knowledge of the Highest Chiefs when they disputed;

Albanian

Unë nuk kam pasur kurrfarë dije për eliten e lartë (melaike) kur ata bën polemikë (rreth Ademit).

Last Update: 2014-07-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK