Ask Google

Results for blackberry translation from English to Macedonian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Macedonian

Info

English

The new service enables smart phones like BlackBerry to sync information with Microsoft PUSH technology. [Getty Images]

Macedonian

Новиот сервис овозможува паметните телефони како што е „блекбери“ да ги синхронизираат информациите со ПУШ технологијата на „Мајкрософт“. [Getty Images]

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Two days later, the government switched off the mobile phones, the internet, blackberry, and all other means of communication.

Macedonian

Два дена потоа, владата ги исклучи мобилните телефони, интернетот, блекбери и сите останати начини на комуницирање.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Launched in collaboration with mail2web.com, the service enables smart phones like BlackBerry to sync information wirelessly with Microsoft PUSH technology.

Macedonian

Лансиран во соработка со mail2web.com, сервисот овозможува паметните телефони како што е „блекбери“ да ги синхронизираат информациите безжично со ПУШ технологијата на „Мајкрософт“.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Having said that, we will most certainly start working on an Android App once the iOS app takes off and finds its place on the market. we do not have plans for Blackberry and Windows.

Macedonian

Имајќи го тоа предвид, сигурно ќе започнеме со работа на Андроид апликација штом онаа на iOS започне со работа и си го пронајде местото на пазарот. Немаме планови за Блекбери и Виндоус.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Admittedly, it was a banal exchange on why he carries a whole range of gadgets from an iPod to a Blackberry to an iPad which more or less serve the same purpose. The exchange went thus:

Macedonian

Мора да се признае, тоа беше банална размена за тоа зошто тој носи цел спектар на уреди од Ајпод до Блекпери и Ајпед, кои горе долу служат за истата цел.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Argentina se convierte en el Primer Pais Latino y Suramericano en aprobar la Legalidad del Matrimonio Gay en un Codigo Civil... Que asco!less than a minute ago via Twitter for BlackBerry®Pedro Luis Contreras

Macedonian

Argentina se convierte en el Primer Pais Latino y Suramericano en aprobar la Legalidad del Matrimonio Gay en un Codigo Civil… Que asco!less than a minute ago via Twitter for BlackBerry®Pedro Luis Contreras

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Zuola recently bought a Blackberry 8320 to help him with his citizen reporting endeavors, and he appears to have been able to use it along with Twitterberry to send out a few short messages as he was being escorted from his home into a vehicle and driven off:

Macedonian

Зуола неодамна купи Блекбери 8320, за да му помогне со граѓанските известувања и по се изгледа може да го користи заедно со Твитербери за да испраќа кратки пораки, како што го правеше тоа додека беше изнесуван од неговиот дом и внесен во автомобил:

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

GV: Do you have any plans to release versions of the app for different mobile phone opearting systems, such as Android, Blackberry, Windows, etc.?

Macedonian

ГВ: Дали имате планови да ја лансирате апликацијата и на други оперативни системи за мобилни телефони, како што се Андроид, Блекбери, Виндоус, итн.?

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

I’m interested in studying how tweets and Blackberry messages make it onto radio and become potential news sources (e.g. traffic reports).

Macedonian

Ме интересира како твитовите и пораките од блекбери стигнуваат до радио и стануваат потенцијални извори на вести (на пр. известување од сообраќај).

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

The colada morada is an Ecuadorian drink, "prepared with black corn flour and fruits such as naranjilla, babaco, pineapple, blackberries, strawberries, and blueberries (which give it its purple 'morada' color)."

Macedonian

Колада морада е еквадорски пијалак, „подготвен со брашно од црна пченка и овошје како naranjilla, babaco, ананас, капини, јагоди и боровинки (кои ја даваат неговата пурпурна боја „морада“ )“.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

The amount of raspberries and blackberries growing here has increased enough since the war destroyed the region's industrial economy that Bos Agro Food intends to buy and freeze about 1,000 tonnes of berries from about 500 small farmers this year.

Macedonian

Количината на малини и капини кои се одгледуваат овде доволно се зголеми откако војната ја уништи индустриската економија на регионот, што "Бос агро фуд" има намера да купува и да замрзнува околу 1.000 тони од ова ситно овошје од околу 500 земјоделци оваа година.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

They make compotes of pears, sour cherries and apricots, as well as fruit preserves or stewed fruits using cherries, figs, plums, apricots, pears, cherries, strawberries and blackberries.

Macedonian

Тие подготвуваат компоти од праски, вишни и кајсии, како и замрзнато овошје или компоти од цреши, смокви, сливи, кајсии, круши, цреши, јагоди и капинки.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

"This opens the door to agricultural production, especially the production of health foods." The municipality, eager to attract investment to one of BiH's poorest post-war areas, donated the land to the factory, which employs about 30 people. The amount of raspberries and blackberries growing here has increased enough since the war destroyed the region's industrial economy that Bos Agro Food intends to buy and freeze about 1,000 tonnes of berries from about 500 small farmers this year.

Macedonian

"Со ова се отвораат вратите за земјоделското производство, особено за производството на здрава храна." Општината, желна за привлекуваoе на инвестиции во една од најсиромашните повоени области во БиХ, ја донираше земјата за фабриката, во која ќе бидат вработени околу 30 луfе. Количината на малини и капини кои се одгледуваат овде доволно се зголеми откако војната ја уништи индустриската економија на регионот, што "Бос агро фуд" има намера да купува и да замрзнува околу 1. 000 тони од ова ситно овошје од околу 500 земјоделци оваа година.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK