Results for comrades translation from English to Macedonian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Macedonian

Info

English

the blast hit a truckload of soldiers en route to replace their comrades in the town of islahiye, in the gaziantep province.

Macedonian

Експлозијата се случила во камион со војници кои биле на пат да ги заменат своите колеги во градот Ислахије, во провинцијата Газиантеп.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

English

many comrades who had been trained with mao zedong in the red amy camp in 1937 went missing when the photo was published during mao's era.

Macedonian

Многу од другарите кои биле обучувани заедно со Мао Цетунг во Кампот на Црвената Армија во 1937 година ги снемало кога оваа фотографија била објавена во текот на неговото владеење.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

we are offering a helping hand to identical organisations from the other entity because we are all comrades against the suffering," an fbih veteran told setimes.

Macedonian

Им нудиме помош на идентичните организации од другиот ентитет бидејќи ние сме соборци против страдањето“, рече за setimes ветеран од ФБиХ.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

we are all good professionals and comrades, who just want to do their job properly," said hibic. "the basic point for this job is to be concentrated and do not rush.

Macedonian

Сите сме добри професионалци и другари, кои само сакаат добро да ја извршат својата работа“, рече Хибиќ. „Најважно нешто за оваа работа е да бидеш концентриран и да не брзаш.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

"you have the floor, comrade ... mister nastase," social democratic party (psd) founder ion iliescu said as he completed his opening remarks at the party's congress on 21 april.

Macedonian

„Подиумот е ваш, другар ... господин Настасе“, рече основачот на Социјалдемократската партија (ПСД), Јон Илиеску, завршувајќи го својот говор на отворањето на партискиот конгрес на 21-ви април.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

a request comrade , i've written a post about the beatles.

Macedonian

Барање Другар , напишав пост за Битлси.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

democracy is a social order in which those who rob you address you as "mister" instead of "comrade."

Macedonian

Демократија - тоа е општествено уредување во кое оние што те пљачкосуваат наместо другар те викаат господин.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

he also noted that passive "support" for various actions remains a staple of current political parties too, as well is fighting dissenters using conspiracy theories. * the words friend and comrade are synonyms in most south slavic languages, such as macedonian, serbian, croatian, bosnian...

Macedonian

Тој додаде и дека пасивната „поддршка“ за каузи е присутна и кај денешните партии, кои исто како и комунистите не поднесуваат несогласување во нивните редови и користат теории на заговор за борба со неистомислениците.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

if anything, she represents the "export of revolution" we've made, according to the guidelines of comrade lenin.

Macedonian

Ако ништо друго, таа го претставува „извозот од револуцијата“, според насоките на другарот Ленин.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

part of this strategy for running a banana state is to refer to the masses as "gentlemen" (or brothers/sisters/comrades...) and at the same time to stuff them into a pen whenever you like.

Macedonian

Дел од оваа стратегија на водење на банана државите е на масата да и’ се обраќаш со „господа!“ (или браќо/сестри/другари/другарки...), а во исто време да можеш да ја набуташ во нејзиното трло кога и да посакаш.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

reacting in part to news that one of the region's most wanted war crimes fugitives had been raising toasts to his comrades in a bosnian serb military shelter as recently as june, bosnia and herzegovina's (bih) top international official on thursday (16 december) sacked nine bosnian serb officials and ordered the abolition of bih's two entity defence ministries by next year.

Macedonian

Реагирајќи делумно и на вестите дека еден од најбараните осомничени за воени злосторства наздравувал со своите пријатели во скривалиштето на војската на босанските Срби во јуни, највисокиот меѓународен претставник во Босна и Херцеговина (БиХ) во четвртокот (16-ти декември) отпушти девет функционери од босанските Срби и нареди укинување на министерствата за одбрана во двата ентитета на БиХ до следната година.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

supported by two of his best friends -- who were also comrades in the struggle against the milosevic regime and against the turbo-folk music that was representative of the era -- kovacevic established exit and succeeded in persuading cnn and the bbc to present a different view of serbia.

Macedonian

Поддржан од двајца свои најдобри другари -- кои, исто така, учествуваа во борбата против режимот на Милошевиќ и против турбо-фолк музиката која го претставуваше тоа време -- Ковачевиќ го основаше Егзит и успеа да ги убеди Си-Ен-Ен и Би-Би-Си да дадат еден поинаков поглед на Србија.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

the left party led by comrade prakash karat, which is an important coalition member of the current government in power has not been in favor of the nuclear agreement with usa.

Macedonian

Левицата водена од Комрад Пракаш Карат, која е важен коалициски партнер на моменталната влада, не се согласува на нуклеарната соработка со САД.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

the self-employed comrade on the panel made clear that, contrary to what we were taught in the manual of political economy, economic changes will not bring political change, and the party will remain solely and exclusively in charge.

Macedonian

Самовработените за време на панел дискусијата изјавија дека, спротивно од она што не учеа во прирачникот за политичка економија, економските промени нема да донесат политичка промена, а партијата ќе остане единствена и ексклузивно владејачка.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

today he is the president of the serbian olympic committee, while his former comrade on the court remains a source of pride for croatians.

Macedonian

Денес тој е претседател на Српскиот олимписки комитет, додека неговиот поранешен пријател на теренот останува извор на гордост на Хрватите.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

English

what comrade kunda needs to do is to introduce a bill in parliament which will address issues relating to sexual orientation, particularly with respect to whether or not there should be a ban on discrimination of any individual on the basis of his or her sexual orientation.

Macedonian

Сè што Комрад Кунда треба да стори е да воведе Повелба во парламентот којашто ќе содржи прашања поврзани со сексуалната ориентација, а особено треба да посвети внимание на дискриминацијата, треба да забрани дискриминација од секаков тип базирана врз нечија сексуална ориентација.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

English

ashdown sacks officials, speeds military up reforms after nato's rejection of bih 17/12/2004 nato's second rejection of bosnia and herzegovina's attempt to join the partnership for peace programme, as well as reports detailing ratko mladic's ties to the bosnian serb military, have prompted a tough response from high representative paddy ashdown. by beth kampschror for southeast european times in sarajevo - 17/12/04 reacting in part to news that one of the region's most wanted war crimes fugitives had been raising toasts to his comrades in a bosnian serb military shelter as recently as june, bosnia and herzegovina's (bih) top international official on thursday (16 december) sacked nine bosnian serb officials and ordered the abolition of bih's two entity defence ministries by next year.

Macedonian

Ешдаун отпушта функционери и ги забрзува воените реформи по негативниот одговор на НАТО за БиХ 17/12/2004 Второто одбивање на обидот на Босна и Херцеговина за влез во програмата Партнерство за мир, како и извештаите за врските на Ратко Младиќ со војската на босанските Срби, поттикнаа остар одговор од страна на високиот претставник Педи Ешдаун. Од Бет Кампшрор за southeast european times во Сараево - 17/12/04 Реагирајќи делумно и на вестите дека еден од најбараните осомничени за воени злосторства наздравувал со своите пријатели во скривалиштето на војската на босанските Срби во јуни, највисокиот меѓународен претставник во Босна и Херцеговина (БиХ) во четвртокот (16- ти декември) отпушти девет функционери од босанските Срби и нареди укинување на министерствата за одбрана во двата ентитета на БиХдо следната година.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK