Ask Google

Results for narcissistic translation from English to Turkish

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

English

Turkish

Info

English

Then I realized that what I was getting from giving was a narcissistic hit -- that I felt good about myself.

Turkish

Vermenin narsistik bir etkisi olduğunu farkettim -- beni iyi hissettiren şey buydu.

Last Update: 2015-10-13
Usage Frequency: 1
Quality:

English

After, there is the narcissistic design: it's a fantastic designer who designs only for other fantastic designers.

Turkish

Sonra, narsisistik tasarım var. Bu da şu; fantastik tasarımcı sadece başka bir fantastik tasarımcı için tasarlıyor.

Last Update: 2015-10-13
Usage Frequency: 1
Quality:

English

Narcissistic personality disorder (NPD) is a Cluster B personality disorder in which a person is excessively preoccupied with personal adequacy, power, prestige and vanity, mentally unable to see the destructive damage they are causing to themselves and to others in the process.

Turkish

Narsistik kişilik bozukluğu (NKB), bir insanın aşırı şekilde kişisel yeterlilik, güç, prestij ve kendini üstün görme ile zihinsel olarak meşgul olup bu durumun kendisine ve başkalarına verdiği yıkıcı hasarı görememesine neden olan bir kişilik bozukluğudur.

Last Update: 2016-03-03
Usage Frequency: 1
Quality:

English

He wears three-piece suits; and he has a very, very small, important mustache; and he is domineering and narcissistic and driven and has an extraordinary ego; and he works 16-hour days; and he has very strong feelings about alternating current; and he feels like a suntan is a sign of moral weakness; and he drinks lots of coffee; and he does his best work sitting in his mother's kitchen in Zurich for hours in complete silence with nothing but a slide rule.

Turkish

Üç parçadan oluşan takım elbiseler giyer; çok çok küçük mühim bir bıyığı vardır; ve kendisi otoriter ve narsistik ve sonuç odaklı ve olağanüstü bir egoya sahiptir; ve günde 16 saat çalışır; ve alternatif akım hakkında güçlü hisleri vardır; ve ona göre güneşten esmerleşmek bir zayıflıktır; ve çok fazla kahve içer; ve işini en iyi şekilde Zürih'te annesinin mutfağında saatlerce tamamen sessislikte bir hesap cetveliyle yapar.

Last Update: 2015-10-13
Usage Frequency: 1
Quality:

English

I know that one day my children will be wondering -- or my grandchildren, or my great-grandchildren, if I ever have children -- what I am going to -- who I was, so I do something that's very narcissistic: I am a blogger -- that is an amazing thing for me, because it captures a moment in time everyday.

Turkish

Biliyorum Bir gün çocuklarımın veya torunlarımın, veya torunlarımın torunlarının, hiç çocuğum olursa tabi – ne yapacağımı – kim olduğumu merak edeceğini biliyorum, bu yüzden çok narsistçe bir iş yapıyorum. Ben bir blogcuyum – bu benim için acayip bir şey, çünkü bu sayede zaman içinde her gün bir anı yakalıyoruz.

Last Update: 2015-10-13
Usage Frequency: 1
Quality:

English

I really don't want to just say "I'm great," because that kind of sounds narcissistic, and then I won't have any friends.

Turkish

Sadece "Ben harikayım" demek de istemem. Zira, kulağa narsisist bir tabir gibi geliyor. Hiç arkadaşım kalmayıverir sonra.

Last Update: 2015-10-13
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

English

Then I started to think about the people in the Himalayas whose cataracts would be helped, and I realized that I went from this kind of narcissistic self-focus to altruistic joy, to feeling good for the people that were being helped. I think that's a motivator.

Turkish

İşte o zaman Himalayalardaki insanların kataraktlarına yardım edilebileceğini düşünmeye başladım ve farkettim ki bu tür narsistçe bencillikten ayrılıp başkalarını düşünmenin fedakarca keyfine, yardım edilen insanlar için iyi hissetme sonucuna vardım. Sanırım bu bir motivasyon sebebi.

Last Update: 2015-10-13
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK