Ask Google

Results for криминалниот translation from Macedonian to Albanian

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Macedonian

Albanian

Info

Macedonian

„Позициите на врвот од криминалниот свет се сега испразнети.

Albanian

"Vendet në krye të botës kriminale janë bosh tani.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Macedonian

Обвинителите на ОНвелат дека Бошковски и Тарчуловски биле дел од криминалниот заговор за спроведување на одмазнички напад.

Albanian

Prokurorët e OKB- së thonë se Boshkovski dhe Tarkulovski qenë pjesë e një komploti kriminal për të kryer sulmin shpagues.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Во обид да го потисне криминалниот бран, Ника објави дека 2.000 полицајци ќе се приклучат на националните полициски сили.

Albanian

Në një përpjekje për të shtypur valën e krimit, Nika njoftoi se 2,000 policë do të bashkoheshin me forcën kombëtare të policisë.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 2
Quality:

Macedonian

"Криминалниот апарат на Милошевиќ е расформиран, а криминалната спирала која ја разјадуваше нашата земја е стопирана.

Albanian

"Aparati i krimit i Millosheviçit është çmontuar dhe spiralja e krimit që po grryente vendin tonë është ndalur.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Macedonian

Штајнер исто така го донесе Криминалниот Код и Кодот за криминален процес на Косово и иницира дијалог помеfу лидерите на Косово и српската влада.

Albanian

Shtajner gjithashtu shpalli Kodin Penal dhe Kodin e Procedurës Penale të Kosoves dhe filloi dialogun midis udhëheqësve të Kosovës dhe qeverisë serbe.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Криминалниот бран за кој Италијаните ја обвинуваат романската заедница во нивната земја доведе до повици за остри мерки против имигрантите и зголемени мерки за јавна безбедност.

Albanian

Një valë krimi, për të cilën italianët fajësojnë bashkësinë rumune në vendin e tyre, ka ndezur thirrjet për një goditje ndaj emigrantëve dhe një rritje të masave të sigurisë publike.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Германскиот огранок на Интерпол го информирало македонското Министерство за внатрешни работи за вмешаноста на македонски државјани во криминалниот синџир, кој оперирал во многу земји во тоа време.

Albanian

Dega gjermane e Interpol informoi ministrinë e brendëshme të Maqedonisë për përfshirjen e shtetasve maqedonas në rrjetin e krimit, që operonte në shumë vende në të njëjtën kohë.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

По крајот на конфликтот, на поранешните парамилитанти им беше дозволено да се приклучат кон регуларните полициски сили поврзани со криминалниот свет кој раководи со профитабилните операции за шверц на дрога.

Albanian

Pas përfundimit të konfliktit, ish-paraushtarakët u lejuan të bashkoheshin me forcat e rregullta policore të lidhura me një botë kriminale, që drejtonin operacionet fitimprurëse të trafikut të drogës.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Тој ги повика обвинителите да бидат имуни на „медиумскиот притисок“ и да го прекинат криминалниот однос помеѓу политичарите и бизнисмените.

Albanian

Ai u bëri thirrje prokurorëve ta bëjnë veten të paprekshëm ndaj "presionit të medias" dhe të thyejnë marrëdhëniet kriminale midis politikanëve dhe biznesmenëve.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Macedonian

Исамиот поранешен член на криминалниот свет, на Стоев наводно му биле познати договорите со убијци, растурањето на дрога и омразата помеѓу криминалните водачи.

Albanian

Një figurë e mëparshme e botës së krimit vetë, Stoev kuptohej që i dinte punët ku përfshiheshin vrasësit profesionistë, shpërndarja e drogës dhe mëritë midis bosëve të krimit.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Дванаесетте поранешни членови на сега веќе распуштената Српска единица за специјални операции и криминалниот Земунски клан беа обвинети во овој случај, кој траеше три и пол години.

Albanian

Dymbëdhjetë ish- anëtarë të Njësisë të Operacioneve Speciale serbe të shpërndarë dhe të Zemun Klan janë akuzuar në këtë çështje, e cila vazhdon prej tre vjet e gjysëm.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Тоа чувство, сепак, ќе беше јасно несоодветно на одалеченост од околу 900 километри на 6-ти февруари во сè повеќе криминалниот централен дел на Атина.

Albanian

Kjo ndjenjë, megjithatë, do të kishte qenë jashtë logjikës rreth 900 km larg më 6 shkurt në qendrën e Athinës të pllakosur gjithnjë e më shumë nga krimi.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Во рамките на оваа нова заложба за посилни напори во борбата против корупцијата, ЕК ќе ја ревидира постојната правна рамка за конфискацијата и враќањето на криминалниот имот и ќе ја поднесе на усвојување подоцна оваа година.

Albanian

Si pjesë e kësaj shtyse të re për përpjekje më të forta në luftën kundër korrupsionit, KE do të shqyrtojë kuadrin ekzistues ligjor mbi konfiskimin dhe kthimin e aseteve kriminale dhe do ta dërgojë atë për miratim më vonë këtë vit.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Резултатите од досегашната истрага покажуваат дека сé уште има остатоци од криминалниот режим на Слободан Милошевиќ", беше цитирана изјавата, од четвртокот, на Иван Андриќ од Цивилната алијанса на Србија.

Albanian

Rezultatet e hetimit deri më tani tregojnë se ende ka pjesë të mbetura nga rregjimi kriminal i Sllobodan Millosheviç," citohet të ketë thënë të enjten Ivan Andriç i Aleancës Civile të Serbisë.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Macedonian

Полициската документација покажува дека тој е член на криминалниот клан Суричин, кој се поврзува со кражби на автомобили, со шверц на дрога, цигари и бензин, како и со неколку вооружени конфликти на подземјето.

Albanian

Dokumentet e policisë tregojnë se ai ishte një pjesëtar i klanit kriminal të Surçinit, lidhur me vjedhjen e makinave, drogës, cigareve dhe kontrabandës së naftës dhe lidhur gjithashtu me disa konflikte të armatosura në botën e mafias.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Запрашан неколку дена подоцна, дали ги знае имиоата на оние што ги опиша како "ајкули" во криминалниот свет, Парванов рече дека таквите информации му биле предадени на Консултациониот совет за безбедност.

Albanian

I pyetur disa ditë më pas në se i di ai emrat e atyre që përshkruan si "peshkaqenë" në botën kriminale, Parvanov tha se një material i tillë i është njoftuar Këshillit Konslultativ të Sigurimit.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Macedonian

Тој е обвинет дека бил дел од криминалниот заговор за протерување на несрпското население од областите во Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија, и, исто така, се изјасни за невин по обвиненијата за масакрот во Вуковар во 1991 година.

Albanian

Ai është akuzuar si pjesë e një konspiracie kriminale për të përzënë joserbët nga territoret në Kroaci, Bosnjë dhe Hezegovinë dhe Serbi dhe u vetëdeklarua jo fajtor për akuzat që rrjedhin nga masakra e Vukovarit e 1991.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Нарекувајќи го Шешељ �главен пропагатор на Голема Србија�, обвинителите велат дека тој бил дел од криминалниот заговор за наметнување на српската доминација над регионот, со Слободан Милошевиќ и други.

Albanian

Duke ju referuar Sheshelj si "propagandisti kryesor i Serbisë së Madhe" prokurorët thonë se ai ishte pjesë e një ndërmarrjeje kriminale për të vendosur zotërimin e Beogradit mbi rajonin, me Slobodan Millosheviçin e të tjerë.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Macedonian

Хашкиот Трибунал Изразува Загриженост во Врска со Завршуваoето на Случајот на Милошевиќ 01/11/2002ХАГ, Холандија -- Судиите на Воено- криминалниот Суд на случајот на Милошевиќ изразија загриженост во вркса со завршувваoето на неговиот случај.

Albanian

Gjykata e Hagës shpreh shqetësime në lidhje me përfundimin e çështjes kundër Millosheviçit 01/11/2002HAGE, Hollandë -- Gjyqtarët në gjyqin e Sllobodan Millosheviçit për krime lufte shprehën shqetësime në lidhje me përfundimin e çështjes kundër tij.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Истражувачи на ОНиспрашуваат Српски сведоци 10/11/2002ЗАГРЕБ, Хрватска -- Истражуввачи од Воено- криминалниот трибунал на ОНкако што се објавува почнале да испрашуваат сведоци во Хрватска за воена операција во така наречениот Медал покет, кој се терети за животите на неколку десетици Српски цивили.

Albanian

Hetuesit e OKB- së marrin në pyetje dëshmitarë kroatë 10/11/2002ZAGREB, Kroaci -- Hetuesit e gjykatës së OKB- së për krimet e luftës njoftohet se kanë filluar të marrin në pyetje dëshmitarë në Kroaci në lidhje me një operacion ushtarak në të ashtu- quajturin xhepi Medak, i cili mori jetën e disa duzina civilësh serbë.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK