Ask Google

Results for десетгодишнината translation from Macedonian to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Macedonian

English

Info

Macedonian

Настанот се одржува по повод десетгодишнината од масакрот во Сребреница.

English

The event commemorates the 10th anniversary of the Srebrenica massacre.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Десетгодишнината од масакрот во Сребреница ќе биде одбележана во средината од јули.

English

The ten-year anniversary of the Srebrenica massacre will be commemorated in mid-July.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Донесувањето на одлуката се совпадна со десетгодишнината од Дејтонскиот мировен договор.

English

The decision coincided with the 10th anniversary of the Dayton Peace Accords.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Делегација на БиХ во Вашингтон по повод одбележувањето на десетгодишнината од Дејтонскиот договор

English

BiH delegation in Washington for commemoration of 10th anniversary of Dayton Accords

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Блогерите од Источен Тимор ја славеа десетгодишнината од јавниот референдум со кој земјата се здоби со формална независност.

English

Timorese bloggers have celebrated the 10th anniversary of the popular referendum which led to the territory's formal independence.

Last Update: 2016-02-24
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Тоа одбивање ги уништи шансите на БиХза започнување на преговорите за ССАдо десетгодишнината од Дејтонскиот мировен договор.

English

The EU diplomats reiterated their disappointment with the RS refusal to endorse the concept for police sector restructuring based on EU-set principles.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Вулфовиц го посети Белград по церемонијата на одбележување на десетгодишнината од масакрот во Сребреница во понеделникот во Поточари.

English

Wolfowitz stopped in Belgrade after Monday's ceremony in Potocari, marking the 10th anniversary of the Srebrenica massacre.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Пишувам во еден период во кој доминираат ретроспективни погледи за напредокот на БиХпоттикнати од десетгодишнината од Дејтонскиот мировен договор.

English

I am writing during a period that has been dominated by retrospective surveys of Bié s progress prompted by the tenth anniversary of the Dayton-Paris accords.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Десетгодишнината од договорот поттикна различни реакции, макар што повеќето остануваат критични во врска со неговата цел и резултати.

English

The 10th anniversary of the agreement elicits different reactions, though most remain critical of its purpose and results.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Пишувам во еден период во кој доминираат ретроспективни погледи за напредокот на БиХ поттикнати од десетгодишнината од Дејтонскиот мировен договор.

English

I am writing during a period that has been dominated by retrospective surveys of BiH’s progress prompted by the tenth anniversary of the Dayton-Paris accords.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Претставниците на меѓународната заедница им се придружија на илјадниците босански муслимани на комеморацијата по повод десетгодишнината од масакрот во Сребреница.

English

Representatives of the international community joined tens of thousands of Bosnian Muslims at the commemoration of the 10th anniversary of the Srebrenica massacre.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Три лица го извршија нападот врз Жељо Ивановиќ, кој се случи за време на церемонијата по повод десетгодишнината од формирањето на весникот.

English

Three perpetrators carried out the assault on Zeljo Ivanovic, which occurred during a ceremony marking the 10th anniversary of the paper's establishment.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

На десетгодишнината од масакрот во Сребреница, Србите се уште имаат двоен став во врска со најголемото злосторство во Европа по Втората светска војна.

English

On the 10th anniversary of the Srebrenica massacre, Serbs still have an ambiguous view of Europe's worst atrocity since World War II.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Со приближувањето на десетгодишнината од Дејтонскиот договор политичарите во БиХ ја разгледуваат можноста за измени во трипартитното Претседателство на земјата и зголемување на бројот на пратениците.

English

As the 10th anniversary of the Dayton Accords approaches, BiH politicians are weighing the possibility of overhauling the country's tripartite presidency and increasing the number of MPs.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Насловен како „Сараевски воени постери“ настанот беше организиран по повод десетгодишнината од Дејтонскиот мировен договор.

English

Entitled "Sarajevo War Posters", the event was organised in commemoration of the 10th anniversary of the Dayton Peace Accords.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Macedonian

Висока делегација од Босна и Херцеговина присуствува на дводневното одбележување на десетгодишнината од Дејтонскиот мировен договор, кое започна во понеделникот во Вашингтон.

English

A high-level delegation from Bosnia and Herzegovina is attending the two-day commemorations of the 10th anniversary of the Dayton Peace Accords, which opened in Washington on Monday.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Белград го пропушти првиот -- 11-ти јули, одбележувањето на десетгодишнината од масакрот во Сребреница во 1995 година.

English

Belgrade missed the first one -- 11 July, marking the 10th anniversary of the 1995 Srebrenica massacre.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Тој изрази надеж дека тие ќе бидат префрлени во Хашкиот трибунал до 10- ти декември, десетгодишнината од Дејтонскиот договор.

English

He expressed hope that the two would be transferred to The Hague tribunal by 10 December, the 10th anniversary of the Dayton Accords.

Last Update: 2012-04-06
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Десетгодишнината од масакрот во Сребреница, најголемото злосторство во Европа по Втората светска војна, ќе биде одбележана на 11-ти јули.

English

The 10th anniversary of the Srebrenica massacre, Europe's worst since World War II, is being commemorated on 11 July.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Macedonian

Политичките водачи во БиХ се очекува да потпишат изјава во која ќе биде зацртана основата на уставните измени кога тие ќе се состанат во Вашингтон на десетгодишнината од Дејтонскиот договор.

English

BiH political leaders are expected to sign a statement outlining the basis for constitutional change when they meet in Washington for the 10th anniversary of the Dayton Accords.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK