Ask Google

Results for destek kuvvetlerine ihtiyacim translation from Turkish to English

Human contributions

From professional translators, enterprises, web pages and freely available translation repositories.

Add a translation

Turkish

English

Info

Turkish

Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu da halkın kendilerini korumaları için milis kuvvetlerine ihtiyaçları olmadığını bilmeleri gerektiğini söyledi.

English

President Fatmir Seidiu said the public should know they do not need militias to protect them.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

Louis ise bu sırada Dover komutanı Hubert de Burgh tarafından yenilgiye uğratılacak, Fransa’dan gelmekte olan destek kuvvetleri daha denizdeyken püskürtülecek ve Louis savaşamayacak duruma getirilecektir.

English

But in the meantime, Louis suffered two more heavy defeats, this time at sea, at the Battle of Dover and Battle of Sandwich in the Straits of Dover, this time at the hands of William's ally and Dover's constable Hubert de Burgh.

Last Update: 2016-03-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

Atina ve Eretria'nın askeri desteğini sağlayan Aristagoras, bu destek kuvvetlerinin yardımıyla MÖ 498 yılında, Pers bölgesel başkenti durumundaki Sard'ı ele geçirip yaktı.

English

Aristagoras secured military support from Athens and Eretria, and in 498 BC these forces helped to capture and burn the Persian regional capital of Sardis.

Last Update: 2016-03-03
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

Taşınmaz savunma mallarının iyeliği ve devlete devri konusunda anlaşma sağlanamaması, ülke çapındaki bir çok ihtiyaç fazlası ve gereksiz askeri sahanın korunması için silahlı kuvvetlere ihtiyaç doğurmuştur.

English

The failure to agree on the ownership and transfer of immoveable defence property to the state has led to the armed forces being required to guard many surplus and unnecessary military sites across this country.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

Kosova Güvenlik Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için bu şirketten alınacak silahlar çok yakında elimize geçecek.

English

The arms which are contracted from this company, for the needs of the Kosovo Security Forces, will arrive very soon.

Last Update: 2016-01-20
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

silahlı kuvvetlerin ihtiyacı olan askeri bilim ve teknoloji gelişmiş malzeme üreticilerini yaratabilir bunu sivil ekonomiye dönüştürerek ülkeyi petrolden kurtarabilir bu da petrol sebebiyle ortaya çıkan çatışmaların ortadan kalkmasına büyük katkı sağlar ve ulusal ve küresel güvenliği artırır.

English

That is, military science and technology that they need can create the advanced materials-industrial cluster that transforms its civilian economy and gets the country off oil, which would be a huge contribution to eliminating conflict over oil and advancing national and global security.

Last Update: 2015-10-13
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

Rumen Birliği, 2002 Aralığının ortasından bu yana Kandahar'da bulunan Uluslararası Güvenlik Destek Kuvveti'ndeki (ISAF'taki) birliklere katılacaklar.

English

The Romanian troops will join their colleagues, who have been serving with the International Security Assistance Force's (ISAF) troops in the conflict area in Kandahar since mid-December 2002.

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Turkish

Birliğin kurulmasının 10. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan bakan, Kurtlar'ı "Makedonya tarihinin görmüş olduğu en seçkin, en profesyonel ve en hareketli birlik" olarak nitelendirerek, birimin "Makedonya sınırları ötesindeki operasyonlarda da kullanılabilecek hafif ve esnek, fakat stratejik olarak konuşlandırılmış mobil silahlı kuvvet" ihtiyacını karşıladığını söyledi.

English

During a ceremony commemorating the 10th anniversary of the unit's establishment, he described the Wolves as the "the most elite, most professional and most mobile unit ever in Macedonia", and said it meets the need for a "light and flexible, but strategically deployed and mobile armed force, which will also be used for operations beyond the Macedonian borders".

Last Update: 2012-04-07
Usage Frequency: 1
Quality:

Warning: Contains invisible HTML formatting

Some human translations with low relevance have been hidden.
Show low-relevance results.

Get a better translation with
4,401,923,520 human contributions

Users are now asking for help:We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more. OK