Preguntar a Google

Usted buscó: натпреваруваше (Macedonio - Inglés)

Contribuciones humanas

De traductores profesionales, empresas, páginas web y repositorios de traducción de libre uso.

Añadir una traducción

Macedonio

Inglés

Información

Macedonio

Србија се натпреваруваше со Франција и Германија.

Inglés

Serbia was competing with France and Germany.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Некра се натпреваруваше со 1.053 кандидати од 68 земји.

Inglés

Nekra competed against 1,053 candidates from 68 countries.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Таа се натпреваруваше против 64 млади пијанисти од 12 европски земји.

Inglés

She competed against 64 young pianists from 12 European countries.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 2
Calidad:

Macedonio

Келменди, косовски шампион, се натпреваруваше во категоријата на 52 килограми.

Inglés

Kelmendi, the Kosovo champion, was competing in the 52kg category.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 2
Calidad:

Macedonio

Марковиќ, родена во Пожега, се натпреваруваше со учеснички од цела Србија во белградскиот Сава центар.

Inglés

Markovic, a native of Pozhega, competed against contestants from across Serbia at Belgrade's Sava Centre.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Земјата жестоко се натпреваруваше со своите соседи, комбинирајќи релативно поволни плати со импресивни финансиски средства.

Inglés

The country competed fiercely with its neighbours, combining wage comparative advantages with impressive financial resources.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Тимот се натпреваруваше против 156 проекти, поднесени од 840 студенти од 11 земја и десет американски држави.

Inglés

The team competed against 156 projects fielded by 840 students from 11 countries and ten US states.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Осумнаесетгодишниот Коларски се натпреваруваше со студенти од преку 40 земји, вклучително и САД, Велика Британија и Германија.

Inglés

The 18-year-old Kolarski competed with students from over 40 countries, including the US, UK, and Germany.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 2
Calidad:

Macedonio

Всушност, тој беше ко-водител на Евровизија 2006, која се одржа во Атина, иако не се натпреваруваше.

Inglés

In fact, he co-hosted the 2006 Eurovision, which took place in Athens, though he did not compete.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 2
Calidad:

Macedonio

Филмот, во кој станува збор за тешката политичка ситуација во Македонија, се натпреваруваше во конкуренција со 12 други европски филмови.

Inglés

The film, about Macedonia's difficult political situation, competed against 12 other European films.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Таа се натпреваруваше со колегите од Албанија, Бугарија, Грција, Молдавија, Романија, Србија и Црна Гора и од Турција.

Inglés

She was competing against counterparts from Albania, Bulgaria, Greece, Moldova, Romania, Serbia-Montenegro and Turkey.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Гркинката Атанасија Цумелека се натпреваруваше во категоријата брзо одење за жени на 20 километри, и заврши на деветтото место со резултат 1:27:54.

Inglés

Greece's Athanasia Tsoumeleka competed in the women's 20km walk, finishing in ninth-place with a time of 1:27:54.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Гркинката Aтанасија Цумелека се натпреваруваше во категоријата брзо одење за жени на 20 километри, и заврши на деветтото место со резултат 1: 27: 54.

Inglés

Greece 's Athanasia Tsoumeleka competed in the women's 20km walk, finishing in ninth-place with a time of 1:27:54.

Última actualización: 2012-04-06
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Покрај тоа што се натпреваруваше во овој дел, таа освои бронза и за кревање тегови над глава, по што подигна 212 килограми вкупно и освои сребрен медал, рушејќи го националниот рекорд.

Inglés

Besides competing in the snatch, she won the bronze for the clean and jerk and after that lifted 212kg in total to win the silver medal, breaking the national record.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 2
Calidad:

Macedonio

Песната е дело на тимот Едмонд Жулали и Агим Доци, чија „Твоја слика“ ја претставуваше Албанија на Евровизија 2004 година -- прва на која се натпреваруваше земјата.

Inglés

It is the work of the team of Edmond Zhulali and Agim Doci, whose "Image of you" represented Albania at the 2004 Eurovision -- the first in which the country competed.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 2
Calidad:

Advertencia: contiene formato HTML invisible

Macedonio

Другите две романски учеснички -- Михаела Радои, која се натпреваруваше во категоријата за тежина од 46 килограми и Георгијана Патрут, во категорија од 56 килограми -- освоија бронзени медали.

Inglés

The two other Romanian participants -- Mihaela Radoi, competing in the 46kg weight class, and Georgiana Patrut, competing in the 56kg weight class -- won bronze medals.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 2
Calidad:

Macedonio

Другите српски претставници постигнуваа висок пласман во минатите години, како што е второто место во 2004 година кога државата се натпреваруваше како Србија и Црна Гора (Жељко Јоксимовиќ, „Лане моје“).

Inglés

Other Serbian representatives achieved high scores in years past, like second place in 2004 when the country competed as Serbia and Montenegro (Zeljko Joksimovic, "Lane Moje").

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 2
Calidad:

Advertencia: contiene formato HTML invisible

Macedonio

Пред неколку години оваа возрасна група се натпреваруваше со најновиот модел на патики „најк“ или „рибок“ -- а сега се обидуваат да тржат темпо со најнови „нокиа“, „моторола“, „самсунг“.

Inglés

A few years ago, this age group was competing over the newest model of sneakers from Nike or Reebok -- now they are trying to keep up-to-date with the newest Nokia, Motorola or Samsung.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Macedonio

Помеѓу спринтерите се Немања Савковиќ, пинг-понгарите Борислава Периќ и Нада Матиќ, како и Милош Грлица, кој освои бронзен медал во категоријата фрлање копје за мажи на атинската Параолимпијада во 2004 година, каде што се натпреваруваше и во трките за мажи на 5.000 метри и во скок во далечина.

Inglés

Among them are sprinter Nemanja Savkovic, table tennis players Borislava Peric and Nada Matic, and Milos Grlica, who won the bronze medal in the men's javelin in the 2004 Athens Paralympics, where he competed also in the men's 5,000m and long jump disciplines.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 2
Calidad:

Macedonio

Кога Тола се натпреваруваше во машкиот веле слалом „Супер-Г“ на зимските олимписки игри во Турин 2006-та година, тоа беше деби на Албанија на Олимписките игри.

Inglés

When Tola competed in the men's "Super-G" giant slalom in the 2006 Winter games in Turin, it marked Albania's Olympic debut.

Última actualización: 2016-01-20
Frecuencia de uso: 1
Calidad:

Advertencia: contiene formato HTML invisible

Obtenga una traducción de calidad con
4,401,923,520 contribuciones humanas

Usuarios que están solicitando ayuda en este momento:Utilizamos cookies para mejorar nuestros servicios. Al continuar navegando está aceptando su uso. Más información. De acuerdo