Vous avez cherché: karşılandığını (Turc - Albanais)

Contributions humaines

Réalisées par des traducteurs professionnels, des entreprises, des pages web ou traductions disponibles gratuitement.

Ajouter une traduction

Turc

Albanais

Infos

Turc

günther etkinlikte yaptığı konuşmada, yeni teknolojilerin gelişmekte olan ülkelerde daha sıcak karşılandığını söyledi.

Albanais

në veprimtari, gunther tha se teknologjitë e reja gëzojnë një pritje më të ngrohtë në vendet në zhvilim.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Turc

miloviç, "bizim önerimiz buydu ve uluslararası örgütlerin temsilcileri tarafından olumlu karşılandığını düşünüyorum." dedi.

Albanais

"ky ishte propozimi ynë dhe mendoj se është pritur pozitivisht nga përfaqësuesit e organizatave ndërkombëtare," tha miloviçi.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Turc

siyaset bilimcisi granit kastrati setimes'a verdiği demeçte, bir barış antlaşmasının her iki tarafta da ihtilaf zihniyetine son vereceği için memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Albanais

granit kastrati, një studjues politik, tha për setimes se një traktat paqe është i mirëpritur, pasi ai do t'i japë fund mentalitetit të konfliktit në të dyja palët.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Turc

dereta, onun gönderdiği mesajların bazen "sert olduğu ve geçmişin yaralarını deştiğini", bu yüzden de anlayışsızlıkla karşılandığını belirtti.

Albanais

mesazhet që ajo dërgoi ishin ndonjëherë "të ashpër dhe rihapën plagë të dhimbshme nga e kaluara", gjë që është arsyeja se pse u pritën me një mungesë mirëkuptimi, tha dereta.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Turc

grunnet, bazı uluslararası standartların "neredeyse karşılandığını, bazılarının karşılanmadığını, bazılarınınsa bu ikisi arasında yer aldığını" belirtti.

Albanais

disa nga standardet ndërkombëtare "pothuajse u përmbushën, disa pothuajse nuk u përmbushën dhe disa qenë diku midis," tha grunet.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Turc

uluslararası yetkililer, dünya standartlarının büyük ölçüde karşılandığını belirterek seçimlerin düzenlenmesine övgüde bulunmalarına karşın, düşük katılım ve etnik sırpların toplu boykotuyla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Albanais

zyrtarët ndërkombëtarë kanë vlerësuar sjelljen në zgjedhje, duke thënë se ato përmbushin kryesisht standardet botërore por shprehën shqetësim rreth pjesëmarrjes së ulët dhe një bojkoti në masë nga serbët etnikë.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Turc

yei, yurttaşlarının 1990'ların ortalarında ülkeye geldiklerinde iyi karşılandığını, fakat satın alma gücünde yaşanan büyük düşüş nedeniyle şimdi ülkeden ayrıldıklarını söyledi.

Albanais

jei tha se bashkëatdhetarët e tij ishin pritur mirë që nga mbërritja në mes të viteve 1990-të, por tani po largohen për shkak të rënies së madhe të fuqisë blerëse.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Turc

2000 yılından beri kosova'da seçimleri izleyen bir seçim uzmanı olan arianit kelmendi, setimes'a verdiği demeçte anayasa değişikliklerinin iyi karşılandığını söyledi.

Albanais

arianit kelmendi, një ekspert zgjedhor i cili ka mbikqyrur votimet në kosovë që nga 2000, i thotë setimes se ndryshimet kushtetuese janë të mirëpritura.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Turc

bakan, türkiye'nin mevcut enerji ihtiyacının 88 milyon ton petrole eşit olduğunu ve bu miktarın yüzde 72'sinin şu anda dış tedarikçilerden karşılandığını söyledi.

Albanais

ai thotë se nevojat aktuale të turqisë për energji kapin 88 milion ton naftë, me 72 përqind të kësaj sasie që përmbushet aktualisht nga furnizues të huaj

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 2
Qualité :

Turc

savcılar, eski bakan ve sözde ramuş haradinay savunma komitesi'nin eş kurucusunun morina'nın seyahatine izin verip masrafların da kültür bakanlığı tarafından karşılandığını da iddia ettiler.

Albanais

prokurorët pretenduan gjithashtu se ish ministri dhe një bashkëthemelues i të ashtuquajturit komitet për mbrojtjen e ramush haradinajt, autorizuan udhëtimin e morinës dhe ministria e kulturës pagoi për të.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 2
Qualité :

Turc

mektiç, merkezin finansmanının ak tarafından karşılandığını ve "hollandalı göç uzmanlarıyla işbirliği içinde ve hollanda'nın yabancılarla ilgili tecrübeleri ışığında tasarlandığını" söyledi.

Albanais

mektiç vë në dukje se qendra ishte financuar nga ke dhe ishte "projektuar në bashkëpunim me ekspertët hollandezë të emigracionit, duke tërhequr përvojën e hollandës lidhur me trajtimin e të huajve.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Turc

gruevksi, dui'nin partinin kendilerini dışlamasının ohri Çerçeve anlaşması'nın ihlali anlamına geldiği yönündeki suçlamalarını, anlaşmanın gerektirdiği şartların dpa dahil edilerek karşılandığını öne sürerek reddetti.

Albanais

gruevksi ka mohuar akuzat e bdi se përjashtimi i partisë cënon marrëveshjen kornizë të ohrit, duke arsyetuar se detyrimet sipas akordit janë përmbushur duke përfshirë pdsh.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 2
Qualité :

Turc

İngiliz financial times gazetesinde yayınlanan mektupta, "schengen'e katılım şartlarının tümünün bu iki ülke tarafından karşılandığına inanmıyoruz." ifadesi yer alıyor.

Albanais

"nuk besojmë se të gjithë kushtet për një hyrje në shengen nga këto dy vende janë përmbushur," citoi e përditshmja britanike financial times të lexohej në letër.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Turc

popova'nın adaylığının brüksel tarafından da iyi karşılandığı bildiriliyor.

Albanais

propozimi i saj thuhet se është mirëpritur nga brukseli.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Turc

evet insan doğası hakkında konuşabilirsiniz ama yalnızca içgüdüsel olarak uyandırılmış temel insan ihtiyaçları bakımından ya da karşılandığında belli özelliklere karşılanmadığında da farklı bir takım özelliklere sebep olan belirli insan ihtiyaçları demeliyim.

Albanais

pra, po ju mund të bisedoni rreth natyra e njeriut ... por vetëm në kuptim të e nevojave themelore të njeriut ... që janë shkaktuar instiktivisht ... ose unë duhet të them, nevoja të caktuara të njeriut ... që çojnë në tipare të caktuara në qoftë se ato janë plotësuar ... dhe një grup të ndryshme të tipareve në qoftë se ata janë mohuar.

Dernière mise à jour : 2016-10-29
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Turc

yeni hükümetin görev süresi, dss tarafından daha önceden önerildiği ve ds tarafından itirazla karşılandığı gibi kısıtlı olmayacak, ancak istikrarı bütün katılımcı partiler tarafından imzalanacak bir koalisyon anlaşmasının kabulüne bağlı olacak.

Albanais

qeveria e re nuk do të kishte një kohë kufizimi, një ide e propozuar më parë nga dss por e kundërshtuar nga ds. megjithatë, stabiliteti i saj do të varej nga respektimi i një marrëveshjeje koalicioni që do të nënshkruhet nga të gjitha partitë pjesëmarrëse.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Turc

temel koşullar karşılandığı takdirde kafelerde sigara içmek tekrar serbest olacak.

Albanais

pirja e duhanit në kafene do të lejohet përsëri nëse përmbushen kërkesat bazë.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Turc

tariceanu başbakana, greenpeace ve diğer çevre izleme örgütlerinin karşı çıktığı projenin "bütün uluslararası ve avrupa çevre standartları karşılandığı takdirde gerçekleşeceğine" dair güvence verdi.

Albanais

tarikeanu e siguroi atë se projekti i cili është kundërshtuar nga greenpeace dhe mbikqyrës të tjerë mjedisorë, "do të kryhet në qoftë se të gjithë kriteret ndërkombëtare e evropiane mjedisore" përmbushen.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Turc

coviç konu hakkındaki görüşlerini, "Ölçülebilir olması gereken standartları net bir şekilde tanımlamış olmamız son derece önemli: aksi takdirde karşılandıklarını nasıl iddia edebiliriz ki?" sözleriyle dile getirdi.

Albanais

"eshtë e rëndësishme që të përcaktojmë qartë standartet të cilat duhet të jenë të matëshme: përndryshe si mund të jemi në gjendje të themi se ato janë përmbushur?"

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Avertissement : un formatage HTML invisible est présent

Turc

hırvatistan cumhurbaşkanı stipe mesiç ile 6 aralık Çarşamba günü brüksel'de bir araya gelen nato genel sekreteri jaap de hoop scheffer, hırvatistan'ın kriterler karşılandığı sürece 2008 yılında üyelik daveti alma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Albanais

presidenti kroat stipe mesiç u takua të mërkurën (6 dhjetor) në bruksel me sekretarin e përgjithshëm të nato jaap de hoop shefer i cili ripohoi se kroacia ka potencialin të marrë një ftesë për anëtarësim në 2008 sapo të përmbushen kriteret.

Dernière mise à jour : 2016-01-20
Fréquence d'utilisation : 1
Qualité :

Obtenez une traduction de meilleure qualité grâce aux
4,401,923,520 contributions humaines

Les utilisateurs demandent maintenant de l'aide :Nous utilisons des cookies pour améliorer votre expérience utilisateur sur notre site. En poursuivant votre navigation, vous déclarez accepter leur utilisation. En savoir plus. OK