Chiedi a Google

Hai cercato la traduzione di korruptuara da Albanese a Turco

Contributi umani

Da traduttori professionisti, imprese, pagine web e archivi di traduzione disponibili gratuitamente al pubblico.

Aggiungi una traduzione

Albanese

Turco

Informazioni

Albanese

Barometri Global i Korrupsionit: partitë politike të korruptuara

Turco

Küresel Yolsuzluk Barometresi: siyasi partiler yolsuzluk içinde

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Zyrtarët po flasin gjithashtu hapur rreth praktikave të korruptuara.

Turco

Yetkililer de kanunsuz uygulamaların varlığından bahsediyor.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Mediat e korruptuara do kthejnë veprimet e mia ne agjenden e qeverisë.

Turco

Dejenere olmuş medyan yine devleti suçlayacak .

Ultimo aggiornamento 2016-10-29
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Transparency International: Bullgaria, Greqia dhe Rumania vendet më të korruptuara të BE

Turco

Uluslararası Şeffaflık Örgütü: Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya en fazla yolsuzluk olan AB ülkeleri

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Një botim i mbështetur nga UNDP tha se gjykatat janë institucionet më të korruptuara në Kosovë.

Turco

UNDP tarafından desteklenen bir yayında, mahkemelerin Kosova'da yolsuzluğun en fazla olduğu kurumlar olduğu öne sürüldü.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Si rezultat, 14 ekipe të korruptuara do të përballen me masa disiplinore e ligjore.

Turco

Sonuç olarak toplam 14 ekip disiplin ve hukuki cezalara çarptırılacak.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

"i institucioneve të korruptuara dhe të prishta Politike të Shteteve të Bashkuara..."

Turco

"yozlaşmış politikayla yürüttüğü emperyalist saldırısını kınıyorum."

Ultimo aggiornamento 2016-10-29
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Tre institucionet e tjera më të korruptuara janë gjyqësori, administrata lokale dhe ndërmarrjet publike.

Turco

En fazla yolsuzluğun olduğu diğer üç kurumsa yargı, yerel idare ve kamu kuruluşları.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Spitalet kroate janë parë si një nga institucionet më të korruptuara të vendit. [AFP]

Turco

Hırvatistan'da hastaneler en çok yolsuzluk yapılan kurumlar arasında görülüyor. [AFP]

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

"Por në të vërtetë strukturat [e korruptuara] do të mbeten të padëmtuara."

Turco

Fakat [yolsuzluk içindeki] yapılar, yasalardan zarar görmeyecektir." dedi.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Anketat tregojnë se shumë maqdonas nuk u besojnë gjyqtarëve dhe besojnë se gjykatat janë të korruptuara dhe mbajnë anë.

Turco

Anketler, Makedon halkının çoğunluğunun yargıçlara güvenmediğini ve mahkemelerin yolsuzluk ve partizanlıkla dolu olduğuna inandığını gösteriyor.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Ministri i Brendshëm Ivica Daçiç theksoi se hetimet e praktikave të korruptuara midis zyrtarëve shtetërorë do të vazhdojnë.

Turco

İçişleri Bakanı Ivica Daciç hükümet yetkilileri arasındaki yolsuzluk uygulamalarıyla ilgili soruşturmaların devam edeceğini söyledi.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Kjo është provë se partitë janë gati të bëjnë diçka me qëllim që të mos perceptohen më si të korruptuara nga publiku.

Turco

Bu da siyasi partilerin halkın gözündeki 'yozlaşmış kurum' imajından kurtulmak için bir şeyler yapmaya hazır olduğunun kanıtı.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Turqia ka rindërtuar gjykatat e saj, të cilat janë tani më pak të korruptuara se në shumë vende të Evropës Lindore.

Turco

Türkiye ise mahkemelerini elden geçirerek, Doğu Avrupa'daki pek çok ülkeye göre yolsuzluk seviyelerini indirdi.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Ta hajë dreqi, Tomi, të gjithë e kemi marrë Ligjin e Punëve të Jashtme të Korruptuara dhe e mbajmë mend përmendësh.

Turco

Lanet olsun Tommy, bütün FCPA raporunu ezberledik.

Ultimo aggiornamento 2016-10-29
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Sipas raportit, Bullgaria renditet si më e korruptuara midis vendeve anëtare të BE. [Dosje]

Turco

Rapora göre Bulgaristan, AB üye ülkeleri arasında yolsuzluğun en fazla olduğu ülke konumunda. [Arşiv]

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Opozita politike në Kosovë e ka kritikuar tashmë Çekun duke argumentuar se një riorganizim kabineti do të zëvëndësonte figurat e paefektëshme apo të korruptuara.

Turco

Kosova siyasi muhalefeti, kabine değişikliğinin verimsiz veya yolsuzluğa bulaşmış isimleri değiştireceğini söyleyerek Ceku'yu eleştirmeye başladı bile.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Zyrtarët janë akuzuar për përdorim të praktikave të korruptuara për të përvetësuar afërsisht 16 hektarë tokë e cila ka një vlerë totale prej 16 milion euro.

Turco

Söz konusu yetkililer, toplam değeri 16 milyon avroya varan yaklaşık 16 hektarlık araziyi usulsüz olarak üzerlerine geçirmekle suçlanıyor.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Bullgarisë ju kërkua të rritë përpjekjet kundër autoriteteve të korruptuara lokale dhe korrupsionit në sektorë të ndjeshëm të tillë si shëndetësia dhe arsimi.

Turco

Bulgaristan'a yolsuzluğa bulaşmış yerel yetkililer ve sağlık ve eğitim gibi hassas sektörlerdeki yolsuzluğa karşı çabalarını hızlandırması yönünde çağrıda bulunuldu.

Ultimo aggiornamento 2012-04-06
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Albanese

Korrupsioni mbeti një problem i madh për të gjithë vendet në rajon, megjithë ligjet kombëtare që ndalonin praktikat e korruptuara dhe parashikonin dënime të konsiderueshëm.

Turco

Ulusal yasalar, usulsüzlükleri yasaklayıp bu konuda ciddi cezalar içerse de, yolsuzluk, bölgedeki tüm ülkelerin en önemli sorunlarından biri olmaya devam etti.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:

Ottieni una traduzione migliore grazie a
4,401,923,520 contributi umani

Ci sono utenti che chiedono aiuto:I cookie ci aiutano a fornire i nostri servizi. Utilizzando tali servizi, accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra. Maggiori informazioni. OK