Diskriminimi - Albanian - English Traduzioni ed esempi
MyMemory, la memoria di traduzione più grande del mondo
Click to expand

Coppia linguistica: Click to swap content  Argomento   
Chiedi a Google

Hai cercato: diskriminimi ( Albanese - Inglese )

    [ Disattiva i colori ]

Contributi umani

Da traduttori professionisti, imprese, pagine web e archivi di traduzione disponibili gratuitamente al pubblico.

Aggiungi una traduzione

Albanese

Inglese

Informazioni

Albanese

Diskriminimi

Inglese

Discrimination

Ultimo aggiornamento 2015-03-12
Frequenza di utilizzo: 16
Qualità:
Riferimento: Wikipedia

Albanese

Diskriminimi

Inglese

Discriminating

Ultimo aggiornamento 2013-10-10
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Diskriminimi

Inglese

Indiscriminate

Ultimo aggiornamento 2011-10-06
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Diskriminimi mbetet i përhapur.

Inglese

Discrimination remains widespread.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Diskriminimi është një çështje delikate.

Inglese

Discrimination is a delicate issue.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

"Besoj se letra franko-gjermane e dërguar Komisionit Europian është një veprim diskriminimi kundër Rumanisë," tha Bashesku.

Inglese

"I believe that the Franco-German letter sent to the European Commission is an act of discrimination against Romania," Basescu said.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Deri sa autoritetet të marrin masa urgjentisht tani, diskriminimi i pakontrolluar do ti detyrojë shumë prej këtyre fëmijëve të mënjanohen nga shoqëria."

Inglese

"Unless the authorities take urgent measures now, unchecked discrimination will push far too many of these children to the margins of society."

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Diskriminimi i sistemit qeverisës është i papranueshëm në Turqi."

Inglese

"The discrimination of the governance system is unacceptable in Turkey."

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Diskriminimi kundër këtyre, statusi i të cilëve njihet, është kaq i madh sa shumë përballen me ngacmime të përditshme nga mësuesit dhe studentët e rinj," deklaroi të mërkurën Klarisa Benkomo, një studiuese e HRW-së për të drejtat e fëmijëve në Evropë dhe Azinë Qendrore dhe po ashtu autore e raportit.

Inglese

"The discrimination against those whose status is known is so great that many face daily harassment by teachers and fellow students," Clarisa Bencomo, an HRW researcher for children's rights in Europe and Central Asia and author of the report, said on Wednesday.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Kjo do të thotë krijimi i një mjedisi të sigurtë të lirë nga diskriminimi etnik në të cilin të kthyerit mund të gëzojnë plotësisht të drejtat e tyre.

Inglese

"This means creating a secure environment free of ethnic discrimination in which returnees can enjoy fully their rights.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Kur kryhet shpërngulja, shqetësimi kryesor është dinjiteti i atyre që do të shpërngulen, strehimi i përshtatshëm, veçanërisht nëse grupet në fjalë kanë qenë përballur tashmë me njëfarë forme diskriminimi," i tha ajo S ETimes.

Inglese

"When displacement is carried out, the priority concern is the dignity of those who are to be displaced, adequate accommodation, especially if the groups in question have already been exposed to some form of discrimination," she told SETimes.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Në këtë formë të tanishme, nisma është gjithashtu një formë ndarje e diskriminimi: duke ndarë etnikisht nxënësit romë nga të tjerët duke i detyruar ata që të ndjekin klasat e gjuhës dhe qytetërimit rom.

Inglese

"In this current shape, the initiative is also a form of segregation and discrimination: by ethnically separating the Roma students from the others by forcing them to attend the Romani language and civilisation classes.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Pavarësisht nga debatet që mund të ngrejë, diskriminimi është i papranueshëm," tha ai.

Inglese

"Regardless of the debates that may arise, discrimination is unacceptable," he said.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Shumë romë e fshehin etninë e tyre sepse kanë frikë nga diskriminimi, veçanërisht ata që janë të arsimuar më mirë dhe që kanë arritur të integrohen në shoqëri," tha Çankovi.

Inglese

"Many Roma hide their ethnicity because they are afraid of discrimination, especially the ones who are better educated and have managed to integrate in society," Chankov said.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

"Është e papranueshme që atje të ketë çfardo lloj diskriminimi të pakicave etnike," citonte DPA presidentin e KE të thoshte.

Inglese

"It is unacceptable for there to be any kind of discrimination of ethnic minorities," the DPA quoted the EC president as saying.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:
Attenzione: contiene formattazione HTML nascosta

Albanese

Ata na thanë e vazhdojnë të na thonë se çfarë është diskriminimi, për shembull.

Inglese

They told us and even keep telling us what discrimination is, for instance.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Dallimi gjinor i pagave (diferenca relative në përqindje midis mesatares për orë të fituar nga gratë dhe burrat) si dhe diskriminimi, janë shkaktuar nga vlerësimi i vlerës së punëve, i tha SETimes Reiko Tsushima, specialiste e lartë e Barazisë së Punës dhe Gjinive në Zyrën Ndërkombëtare të Punës (ILO) për Evropën Qendrore e Lindore.

Inglese

The gender pay gap -- the relative difference in percentage between the average gross hourly earnings of women and men -- as well as discrimination, are caused by assessing the value of jobs, Reiko Tsushima, senior specialist of Work and Gender Equality at the International Labour Office (ILO) for Central and Eastern Europe, told SETimes.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Dekada bashkon qeveritë, organizatat ndër-shtetërore dhe OJQ-të për të përmirësuar pjesëmarrjen e romëve në arsim, punësim, strehim dhe kujdesin shëndetësor, por gjithashtu angazhon qeveritë që të trajtojnë çështjeve thelbësore të tjera, si diskriminimi.

Inglese

The Decade brings together governments, transnational organisations and NGOs to improve Roma participation in education, employment, housing and healthcare, but also commits governments to address other core issues like discrimination.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Disa prej ligjeve trajtojnë mundësinë e barabartë, mbrojtjen nga diskriminimi dhe ligje mbi zgjedhjet, këto të fundit duke përfshirë një kuotë për gratë.

Inglese

Some of the laws address equal opportunity, protection from discrimination, and laws on elections, the latter including a quota for women.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Albanese

Diskriminimi kundër grave është gjithashtu i qartë në sferën ekonomike.

Inglese

Discrimination against women is also evident in the economic sphere.

Ultimo aggiornamento 2016-01-20
Frequenza di utilizzo: 1
Qualità:
Riferimento:

Aggiungi una traduzione

Esegui la ricerca fra i contributi umaniCi sono utenti che chiedono aiuto:anak vs ibu english (Latino>Inglese) | i can't live without u (Inglese>Hindi (indiano)) | jugoslawischen (Tedesco>Russo) | nätverksenheten (Svedese>Coreano) | meri baat suno (Hindi (indiano)>Inglese) | सेक्सी फिल्म हिंदी (Hindi (indiano)>Inglese) | download film bokep barat full (Latino>Inglese) | picha za kutombana ulaya play (Spagnolo>Inglese) | jin (Francese>Giapponese) | limande meunière (Francese>Inglese) | scattered memories (Inglese>Latino) | lolo sa talampakan (Tagalog>Inglese) | wij ontzorgen (Olandese>Inglese) | quelques incohérences ont été relevées (Francese>Inglese) | pinche huerfana (Spagnolo>Inglese)


Segnala un abuso  | Informazioni su MyMemory   | Contattaci


MyMemory nella tua lingua: English  | ItalianoEspañolFrançaisDeutschPortuguêsNederlandsSvenskaРусский日本語汉语한국어Türkçe

I cookie ci aiutano a fornire i nostri servizi. Utilizzando tali servizi, accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra. Maggiori informazioni. OK