Google で調べる

検索ワード: multietničko (セルビア語 - マケドニア語)

人による翻訳

プロの翻訳者、企業、ウェブページから自由に利用できる翻訳レポジトリまで。

翻訳の追加

セルビア語

マケドニア語

情報

セルビア語

Zatvaranje kulturnih institucija potkopava multietničko nasleđe Bosne

マケドニア語

Затворањето на културните институции го поткопува босанското мултиетничко наследство

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

Komandant Agim Čeku rekao je da je to dobar znak za multietničko Kosovo.

マケドニア語

Командантот Агим Чеку изјави дека тоа се вклопува добро во идејата за мултиетничко Косово.

最終更新: 2012-04-06
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

Ona ima multietnički karakter kako bi njeno funkcionisanje na terenu bez sumnje bilo multietničko.

マケドニア語

Таа има мултиетнички карактер, така што нејзиното функционирање на терен е без сомнение мултиетничко.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

Ahtisarijev predlog je pre svega dokument čiji je cilj da Kosovo bude multietničko društvo.

マケドニア語

Пред се, целта на предлогот на Ахтисари е да го направи Косово мултиетничко општество.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

On je naglasio da EK želi da vidi Kosovo kao multietničko društvo sa evropskom perspektivom.

マケドニア語

Ловерас за националната радиотелевизија РТСизјави дека косовското прашање не претставува предмет на трговија и мора да му се пристапи на ваков начин.

最終更新: 2012-04-06
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

«Mi podržavamo multietničko Kosovo», izjavili su tokom sastanka sa delegacijom NCA.

マケドニア語

"Ние ја поддржуваме идејата за мултиетничко Косово", рекоа тие на состанокот со делегацијата на НАС.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

警告:見えない HTML フォーマットが含まれています

セルビア語

Jesen Petersen je rekao da je cilj multietničko Kosovo na kojem su zaštićeni interesi manjina.

マケドニア語

Јесен- Петерсен рече дека целта е мултиетничко Косово, каде што ќе бидат заштитени интересите на малцинствата.

最終更新: 2012-04-06
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

Robertson je rekao da NATO neće biti zadovoljan sve dok se u toj srpskoj pokrajini ne uspostavi multietničko društvo.

マケドニア語

Робертсон изјави дека НАТО нема да биде задоволно додека не се воспостави мултиетничко општество во српската провинција.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

Robertson je rekao da NATO neće biti zadovoljan sve dok se u toj srpskoj pokrajini ne uspostavi multietničko drustvo.

マケドニア語

Робертсон изјави дека НАТО нема да биде задоволно додека не се воспостави мултиетничко општество во српската провинција.

最終更新: 2012-04-06
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

U ovom mom poslednjem govoru apelujem na vas da učinite sve što je u vašoj moći da stvorite funkcionalno multietničko društvo.

マケドニア語

Во овој мој последен говор јас апелирам до вас да сторите сé што е можно за да создадете функционално мултиетничко општество.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

U ovom mom poslednjem govoru apelujem na vas da učinite sve što je u vašoj moći da stvorite funkcionalno multietničko društvo.

マケドニア語

Во овој мој последен говор јас апелирам до вас да сторите с� што е можно за да создадете функционално мултиетничко општество.

最終更新: 2012-04-06
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

Počeli ste da gradite svetlu budućnost kao demokratsko i multietničko društvo ", ukazao je Fejt u čestitci.

マケドニア語

Почнавте да градите светла иднина како демократско и мултиетничко општество�, вели Фејт во писмото со честитки.

最終更新: 2012-04-06
使用頻度: 1
品質:

警告:見えない HTML フォーマットが含まれています

セルビア語

Važno je izgraditi multietničko Kosovo na kojem se poštuju prava lokalnih Albanaca i nealbanaca, rekao je on.

マケドニア語

Важно е да се изгради мултиетничко Косово, каде што ќе бидат почитувани правата на етничките Албанци и неалбанското население, рече тој.

最終更新: 2012-04-06
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

Eide je rekao da sve političke grupe moraju da postignu napredak i da se angažuju, kako bi se ostvarilo multietničko Kosovo.

マケドニア語

Еиде рече дека за да се оствари мултиетничко Косово мора да се постигне поголем напредок и вклученост на сите политички групи.

最終更新: 2012-04-06
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

EU pomaže Kosovu da razvije stabilno i miroljubivo multietničko društvo zasnovano na vladavini zakona", izjavio je Ren.

マケドニア語

ЕУ му помага на Косово да изгради стабилно и мирно мултиетничко општество засновано на владеењето на правото“, рече Рен.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

警告:見えない HTML フォーマットが含まれています

セルビア語

On je apelovao na njih da prevaziđu zaostavštinu prošlosti i izgrade tolerantno, multietničko društvo pojačano demokratskim institucijama i vladavinom zakona.

マケドニア語

Тој ги повика да го надминат наследството од минатото и да градат толерантно, мултиетничко општество, зацврстено со демократските институции и владееоето на правото.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

“Akcenat će odmah preći na sprovođenje standarda, koji su preduslov za stabilno, demokratsko i multietničko Kosovo.

マケドニア語

„Фокусот веднаш ќе се префрли на спроведувањето на стандардите, кои претставуваат предуслов за стабилно, демократско и мултиетничко Косово.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

セルビア語

Međunarodna zajednica je «rešena da stvori multietničko Kosovo», rekao je generalni sekretar NATO-a.

マケドニア語

Меfународната заедница е "решена да создаде мултиетничко Косово", рече шефот на НАТО.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

警告:見えない HTML フォーマットが含まれています

セルビア語

Bučni kamioni donose povrće, voće i robu na "multietničko tržište", kako zovu prostor izvan prodavnica.

マケドニア語

Бучни камиони носат зеленчук, овошје и роба на „мултиетничкиот пазар“, како што го нарекуваат просторот пред продавниците.

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

警告:見えない HTML フォーマットが含まれています

セルビア語

Plan bivšeg finskog predsednika Martija Ahtisarija za Kosovo trebalo bi da od te pokrajine napravi multietničko društvo. [Geti imidžis]

マケドニア語

Целта на планот на поранешниот фински претседател Марти Ахтисари за Косово е да ја направи покраината мултиетничко општество. [Getty Images]

最終更新: 2016-01-20
使用頻度: 1
品質:

人による翻訳を得て
4,401,923,520 より良い訳文を手にいれましょう

ユーザーが協力を求めています。ユーザー体験を向上させるために Cookie を使用しています。弊社サイトを引き続きご利用いただくことで、Cookie の使用に同意していただくことになります。 詳細。 OK