Vraag Google

Je was op zoek naar: decorates (Engels - Macedonisch)

Menselijke bijdragen

Van professionele vertalers, bedrijven, webpagina's en gratis beschikbare vertaalbronnen.

Voeg een vertaling toe

Engels

Macedonisch

Info

Engels

The groom decorates a banner with flowers outside his family's house, and a rifle is thrown.

Macedonisch

Зетот го украсува бајракот со цвеќиња пред домот на неговото семејство и пука од пушка.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

The groom decorates a banner with flowers outside his family's house, and a rifle is thrown.

Macedonisch

Неговата мајка се поздравува со семејството и роднините со домашен леб и бокал во рацете, а потоа го поведува таканареченото �свекрвино оро�.

Laatste Update: 2012-04-06
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

In Varzob, some 40 kilometers north of Dushanbe, a granite bas-relief of Lenin decorates a newly-built mansion.

Macedonisch

Во Варзоб, населба на 40 км оддалеченост од Душанбе, гранитен барелеф со ликот на Ленин е украс на новоизградена резиденција.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

For example, the supermarket chain Trader Joe's decorates some of their stores with calaveritas (decorated skulls) and sells zempazuchitl flowers (marigolds), among other products.

Macedonisch

На пример, ланецот супермаркети Trader Joe декорираат некои од нивните продавници со calaveritas (декорирани черепи) и продава zempazuchitl цвеќиња (невен), помеѓу другите артикли.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

Found from Morocco to Bangladesh, henna is used to dye the hair and decorate the body.

Macedonisch

Распространета од Мароко па се до Бангладеш, κ'ната се користи за боење на косата и за украсување на телото.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

Here are some images to decorate your post: Small _BAR_ Medium _BAR_ Large

Macedonisch

Еве неколку фотографии со кои може да го украсите вашиот пост: мала _BAR_ средна _BAR_ голема

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

In Morocco, henna is used to decorate the hands and feet with intricate patterns, and to tint the hair at the hammam.

Macedonisch

Во Мароко, к'ната се користи исто така и за боење на рацете и на стапалата со сложени шари и за боење на косата во хамамите.

Laatste Update: 2016-02-24
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

"Onions are a staple for Greeks; every dish starts off by simmering onions, people even buy them to decorate kitchens and balconies," explains Costas Manesis, who sells onions at Laiki. "But now they're buying half as much … you don't need to cut onions anymore to cry."

Macedonisch

„Кромидот е основен производ за Грците: секое јадење започнува со динстање кромид, луѓето го купуваат дури и за да ги украсат кујните и терасите“, објаснува Костас Манесис, кој продава кромид на Лаики. „Но, сега тие купуваат двојно помалку... повеќе не ви треба кромид за да плачете.“

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Waarschuwing: Bevat onzichtbare HTML-opmaak

Engels

During December groups of people travel to the mountains to pick oak branches to decorate their homes.

Macedonisch

Во текот на декември групи луѓе одат на планините за да соберат дабови гранки и да ги украсат своите домови.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 2
Kwaliteit:

Engels

Limestone ornaments and glittering crystals created by nature over millennia decorate the cave walls.

Macedonisch

Варовничките украси и светкавите кристали создадени од природата во текот на изминатите илјада години ги красат ѕидовите на пештерата.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

Sharp cliffs decorate the islands' south coast.

Macedonisch

Острите гребени го красат јужниот брег на островот.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

The traditional way to celebrate Orthodox Christmas is as follows: on the morning of Christmas Eve (January 6th for the Orthodox), people decorate homes with ivy and hay, bring in the traditional oak tree and prepare cakes and main course meals, including veal and pig roasts for the ceremonial Christmas dinner.

Macedonisch

Традиционалниот начин на прославување православен Божиќ е следниов: на Бадник наутро (6-ти јануари за православните), луѓето ги китат домовите со бршлен и сено, носејќи традиционално дабово дрво и подготвувајќи колачи и главни јадења, меѓу кои и телешко и прасечко печено месо, за празничната божиќна вечера.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 2
Kwaliteit:

Engels

They plan to decorate landmark buildings with large photos of ancient Olympia and to erect 11,000 giant banners around the city.

Macedonisch

Тие планираат декорираое на историските објекти со големи фотографии на античка Олимпија и подигнуваое на 11.000 гигантски билборди во целиот град.

Laatste Update: 2016-01-20
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Engels

They plan to decorate landmark buildings with large photos of ancient Olympia and to erect 11,000 giant banners around the city.

Macedonisch

Тие планираат декорираoе на историските објекти со големи фотографии на античка Олимпија и подигнуваoе на 11. 000 гигантски билборди во целиот град.

Laatste Update: 2012-04-06
Gebruiksfrequentie: 1
Kwaliteit:

Krijg een betere vertaling met
4,401,923,520 menselijke bijdragen

Gebruikers vragen nu voor assistentieWij gebruiken cookies om u de best mogelijke ervaring op onze website te bieden. Door de website verder te gebruiken, geeft u toestemming voor het gebruik van cookies. Klik hier voor meer informatie. OK