Pergunte ao Google

Você procurou por: dëshërueshme (Albanês - Turco)

Contribuições humanas

A partir de tradutores profissionais, empresas, páginas da web e repositórios de traduções disponíveis gratuitamente

Adicionar uma tradução

Albanês

Turco

Informações

Albanês

Ekspertët thonë se gratë priren të shkartisen në fusha më pak të dëshërueshme. [Reuters]

Turco

Uzmanlar, kadınların daha az tercih edilen alanlarda çalışma eğilimi gösterdiğini söylüyor. [Reuters]

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Albanês

Në fjalën e saj Finli ripohoi qëndrimin parimor të Uashingtonit se staus quo e Kosovës nuk është as e qëndrueshme dhe as e dëshërueshme.

Turco

Konuşmasında Finley, Washington'un Kosova'da statükonun ne korunabileceği ne de bunun istendiği şeklindeki tavrını yineledi.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Albanês

Mbajtja e pavendosur e të ardhmes së Kosovës ishte "jo ndihmuese ose e dëshërueshme", tha ai.

Turco

Burns, Kosova'nın geleceği konusundaki belirsizliğin "ne sürdürülebilir ne de istenen" birşey olmadığını ifade etti.

Última atualização: 2012-04-06
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Albanês

"Do të ishte e dëshërueshme të synohet rritja e GDP përmbi 5 përqind," tha Mesiç, duke shtuar se norma e rritjes së eksporteve duhet të jetë më e madhe.

Turco

"GSYİH'da yüzde 5'in üzerinde bir büyüme hedeflemek ideal olacaktır," diyen Mesiç, ihracattaki artış hızının daha yüksek olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Albanês

Ndërsa Shirak nuk u foli gazetarëve pas takimit, zyra e tij nxorri një deklaratë duke thënë se ai i kishte thënë Erdogan se "hyrja e Turqisë në BE është e dëshërueshme sa më parë të jetë e mundur".

Turco

Chirac toplantıdan sonra gazetecilerle konuşmazken, makamından yayınlanan bildiride cumhurbaşkanının Erdoğan'a "Türkiye'nin AB'ye girişinin mümkün hale geldiğinde isteneceğini" söylediği yer aldı.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Albanês

Po kështu, Shtetet e Bashkuara bënë të ditur të mërkurën se është e dëshërueshme të rishikojë vendimin e vet për të pezulluar ndihmën financiare ndaj qeverisë së Serbi-Malit të Zi, në qoftë se ajo ndërmerr hapa që demonstrojnë bashkëpunimin me ICTY.

Turco

Aynı şekilde ABD de Çarşamba günü, ICTY ile işbirliği sergilemesi halinde, Sırbistan-Karadağ hükümetine olan para yardımını askıya alma kararını gözden geçirmeye istekli olacağını belirtti.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 2
Qualidade:

Albanês

"Nuk është realiste megjithse do të ishte e dëshërueshme të imagjinoje se do të kishe dy delegacione të ulur përballë njeri tjetrit dhe që të nisnin të binin dakord mbi statusin," citohet të ketë thënë shefi i UNMIK-ut Soren Jesen-Petersen. "Do të ketë nevojë për një të status të dërguari për të kryer diplomacinë e ecejekeve, për të ardhur rrotull për gjetjen e një ideje më të mirë nga ajo ku janë qëndrimet, ku është fleksibiliteti dhe mbi këtë bazë të përpiqet të prodhojë atë çka do të ishte një strukturë."

Turco

"İki heyetin karşılıklı oturup statü konusunda anlaşmaya başlamasını hayal etmek güzel olsa da, hiç gerçekçi değil," diyen UNMIK başkanı Soren Jessen-Petersen sözlerini şöyle sürdürdü: "Mekik diplomasisi yürütecek, tutumların ve esnekliğin nerede olduğunu daha iyi görebilmek için etrafta dolaşacak ve bu zeminde bir çerçeve oluşturmaya çalışacak bir statü elçisine gerek duyulacaktır."

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Albanês

Në një intervistë me Reuters përpara vizitave të tij të mërkurën, Netaniahu përshkroi potencialin e marrëdhënieve të Izraelit me Ballkanin. "Ne po gjejmë partneritet të ri, aleanca të reja në vende ku ku kishim investuar dikur pakë kohë, energji e burime," tha Netaniahu. "Kur flitet kaq shumë për Izraelin e izoluar, këto vende janë tepër të dëshërueshme për të zhvilluar lidhje".

Turco

Çarşamba günkü ziyaretler öncesinde Reuters'e verdiği röportajda Netanyahu, İsrail'in Balkanlar'la ilişkilerinin potansiyelini şöyle özetledi: "Eskiden epey az zaman, enerji ve kaynak yatırımı yaptığımız yerlerde şimdi artık yeni ortaklıklar, yeni ittifaklar buluyoruz." Başbakan şöyle devam etti: "İsrail'in tecrit edilmesiyle ilgili konuşmalar devam etse de, bu ülkeler ilişkileri ilerletmeye gerçekten istekliler."

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Albanês

Anketat e opinionit sugjerojnë se shumica e publikut i kundërvihet hyrjes së Turqisë në Bashkim. Erdogan e karakterizoi vizitën e tij në Francë si "pozitive", duke shtuar se ai i tha Shirakut dhe kryeministrit francez, Zhan- Pierr Rafarin, se Turqia pret që Franca të mbajë një qëndrim konstruktiv ndaj vendosjes së një date për hapjen e bisedimeve të pranimit. Ndërsa Shirak nuk u foli gazetarëve pas takimit, zyra e tij nxorri një deklaratë duke thënë se ai i kishte thënë Erdogan se "hyrja e Turqisë në BE është e dëshërueshme sa më parë të jetë e mundur". Sipas analistëve, Erdogan ja doli mjaft në qëllimin e tij për të rritur mbështetjen për ofertën e Ankarasë, më së shumti për shkak të përqëndrimit të tij në rritjen e tregtisë dhe investimit.

Turco

Kamuoyu anketleri, halkın çoğunluğunun Türkiye'nin AB'ye katılımına karşı olduğunu gösteriyor. Fransa ziyaretini "olumlu" olarak niteleyen Erdoğan, Chirac ve Fransa Başbakanı Jean- Pierre Raffarin'e Türkiye'nin Fransa'dan beklentilerinin katılım müzakerelerini başlatma tarihi belirlenmesine yapıcı bir tavır sergilemesi yönünde olduğunu söylediğini belirtti. Chirac toplantıdan sonra gazetecilerle konuşmazken, makamından yayınlanan bildiride cumhurbaşkanının Erdoğan'a "Türkiye'nin AB'ye girişinin mümkün hale geldiğinde isteneceğini" söylediği yer aldı. Analistlere göre Erdoğan, başta ziyaretinin ticaret ve yatırım odaklı olması sayesinde Ankara'nın hedefine destek toplama amacında büyük oranda başarılı oldu.

Última atualização: 2012-04-06
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Albanês

Modeli aktual i rritjes ekonomike, vuri në dukje ai, bazohet në shpenzimin dhe investimin publik. "Do të ishte e dëshërueshme të synohet rritja e GDP përmbi 5 përqind," tha Mesiç, duke shtuar se norma e rritjes së eksporteve duhet të jetë më e madhe. Ai tha gjithashtu se Kroacia duhet të synojë për një normë 65 përqind punësimi midis popullsisë në moshë pune.

Turco

Cumhurbaşkanı, mevcut ekonomik büyüme modelinin harcama ve kamu yatırımlarına dayandığına dikkat çekti. "GSYİH'da yüzde 5'in üzerinde bir büyüme hedeflemek ideal olacaktır," diyen Mesiç, ihracattaki artış hızının daha yüksek olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Mesiç ayrıca, Hırvatistan'ın çalışma yaşındaki nüfus içinde yüzde 65'lik bir istihdam oranını hedeflemesi gerektiğini de ifade etti.

Última atualização: 2012-04-06
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Consiga uma tradução melhor através
4,401,923,520 de colaborações humanas

Usuários estão solicitando auxílio neste momento:Utilizamos cookies para aprimorar sua experiência. Se avançar no acesso a este site, você estará concordando com o uso dos nossos cookies. Saiba mais. OK