Pergunte ao Google

Você procurou por: storey (Holandês - Inglês)

Contribuições humanas

A partir de tradutores profissionais, empresas, páginas da web e repositórios de traduções disponíveis gratuitamente

Adicionar uma tradução

Holandês

Inglês

Informações

Holandês

8 Storey's Gate

Inglês

8 Storey's Gate

Última atualização: 2014-11-21
Frequência de uso: 2
Qualidade:

Holandês

Storey County is een county in de Amerikaanse staat Nevada.

Inglês

Storey County is a county located in the U.S. state of Nevada.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Holandês

Dominic Storey (15 oktober 1989) is een autocoureur uit Nieuw-Zeeland.

Inglês

One album was released by the project, "An Airplane Carried Me to Bed" (on the Universal Republic Records label) on July 13, 2010.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Holandês

Samen met Storey kreeg hij een zoon, Mark Conte, die later editor zou worden.

Inglês

==Family==Conte was married to the actress Ruth Storey, with whom he fathered a son, film editor Mark Conte.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Holandês

David Malcolm Storey (Wakefield, Yorkshire, 13 juli 1933) is een Engelse toneel- en romanschrijver.

Inglês

David Rhames Storey (born 13 July 1933 in Wakefield, Yorkshire) is an English playwright, screenwriter, award-winning novelist and a former professional rugby league player.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Holandês

Hen kunnen worden getroffen en in de huizen van nieuw type, waarin zij werden daardoor het redelijke planning van de kamers gekregen en de maximaal benuttend van gebied vloeren van de storey.

Inglês

They can be met and in houses of new type where they have turned out as a result of a rational lay-out of rooms and the maximum use of a total area of a floor.

Última atualização: 2018-02-13
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Holandês

===Formule Renault en Formule 3===In 2008 maakte Storey zijn debuut in de Formule Renault met deelname in de Formule Renault 2.0 West European Cup op Estoril.

Inglês

He took a single podium–finish to be classified in seventh place with 792 points.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Holandês

===Toyota Racing Series===Na drie races in 2007 in de Toyota Racing Series nam Storey het hele seizoen 2007-2008 deel voor het team Ken Smith Motorsport.

Inglês

He also contested two races in the British series, having compete for Räikkönen Robertson Racing in Oulton Park.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Holandês

En de man die het bevel tot de moord gaf, paradeert nog steeds door de straten van Belfast in gezelschap van het hoofd van de inlichtingendienst van de IRA, Bobby Storey, en een van de leiders van de provisional IRA, Eddy Copeland.

Inglês

Asimismo, el hombre que ordenó el asesinato continúa caminando por las calles de Belfast en compañía del jefe de inteligencia del IRA, Bobby Storey, y de uno de los principales hombres del IRA provisional, Eddy Copeland.

Última atualização: 2012-03-22
Frequência de uso: 2
Qualidade:

Holandês

En de man die het bevel tot de moord gaf, paradeert nog steeds door de straten van Belfast in gezelschap van het hoofd van de inlichtingendienst van de IRA, Bobby Storey, en een van de leiders van de provisional IRA, Eddy Copeland.

Inglês

And the man who ordered the killing still struts the streets of Belfast in the company of the IRA’s chief of intelligence, Bobby Storey, and leading provisional IRA man, Eddy Copeland.

Última atualização: 2012-02-29
Frequência de uso: 3
Qualidade:

Holandês

== Medaillewinnaars ===== Goud ===* Tony Hurt, Wybo Veldman, Dick Joyce, John Hunter, Lindsay Wilson, Athol Earl, Trevor Coker, Gary Robertson en Simon Dickie - Roeien, mannen acht-met-stuurman=== Zilver ===* Dick Tonks, Dudley Storey, Ross Collinge en Noel Mills - Roeien, mannen vier-zonder-stuurman=== Brons ===* Rod Dixon - Atletiek, mannen 1.500 meter== Deelnemers en resultaten per onderdeel ===== Boogschieten ===Mannen:* Robin Sampson - 2115 punten (53e plaats)=== Atletiek ===Mannen, 100 meter:* Lawrie d'Arcy - Serie: 10.77 (ging niet verder)Mannen, 200 meter:* Bevan Smith - Serie: 21.17, tweede ronde: 21.04 (ging niet verder)Mannen 1.500 meter* Rod Dixon:* Serie - 3:40.0:* Halve finale - 3:37.9:* Finale - 3:37.5 (→ ' "Brons"')* Tony Polhill:* Serie - 3:42.3:* Halve finale - 3:41.8:* Finale - 3:41.8 (→ 9e plaats)Mannen 5.000 m:* Dick Quax - Serie: 14:35.2 (ging niet verder)* Richard Tayler - Serie: 13:56,2 (ging niet verder)* Gavin Thorley - Serie: 14:11,6 (ging niet verder)Mannen 10.000 meter:* Gavin Thorley - opgaveMannen, 400 meter horden:* Roger Johnson - Serie: 50.48Mannen, marathon:* Jack Foster - 2:16:56.2 (8e plaats)* Dave McKenzie - 2:22:19.2 (22e plaats)* Terry Manners - 2:25:29.2 (34e plaats)Mannen, kogelstoten:* Leslie Mills - Kwalificatieronde: 18.38 m (ging niet verder)Mannen, discuswerpen:* Leslie Mills - Kwalificatieronde: 59.22 m, finale: 55.86 m (14e plaats)* Robin Tait - Kwalificatieronde: 55.88 m (ging niet verder)Vrouwen 100 m:* Brenda Matthews - Serie: 11.77 (ging niet verder)Vrouwen 400 m:* Penny Hunt - Serie: 52.82, tweede ronde: 52.66 (ging niet verder)Vrouwen 800 m:* Sue Haden - Serie: 2:04.9 (ging niet verder)Vrouwen, 100 meter horden:* Brenda Matthews - Serie: 13.81 (ging niet verder)=== Boksen ===Mannen vedergewicht:* Pat Ryan:# 1/16-Finale - verslagen door Kazuo Kobayashi uit Japan (1 - 4)Mannen weltergewicht:* Jeff Rackley:# 1/16-Finale - versloeg Günther Meier uit Bondsrepubliek Duitsland (0 - 5)=== Kanovaren ===Mannen kajak enkel:* Donald Cooper - Voorronde series: 4:12.45, herkansingen: 4:02.48, halve finale: 4:01.97Mannen kajak paar:* Donald Cooper en Tom Dooney - Voorronde series: 3:56.48, herkansingen: 3:45.65=== Wielersport ======= Wegwedstrijden ====Mannen individuele wegwedstrijd* Bruce Biddle - 4:15:04 (3e plaats)* Paul Brydon - 4:17:03 (→ 50e plaats)* Vern Hanaray - niet gefinisht (→ niet geklasseerd)* Robert Oliver - niet gefinisht (→ niet geklasseerd)==== Baanwedstrijden ====Mannen 1.000m tijdrit* Harry Kent:* Finale - 1:09.10 (→ 16e plaats)Mannen, sprint:* Harry Kent - nam niet deel (→ niet geklasseerd)Mannen, ploegenachtervolging:* Paul Brydon, John Dean, Neil Lyster en Blair Stockwell - - 4:35.11 (→ 14e plaats)Reserve: Brent Pascoe=== Turnen ===Mannentoernooi* Terry Sale - (verplichte oefeningen: 42.20, vrije oefeningen: 49.85)vrouwentoernooi* Dianne Foote - (verplichte oefeningen: 33.30, vrije oefeningen: 33.55)=== Hockey ======= Mannentoernooi ====* Voorronde (Groep B):* Gelijk tegen Australië (0-0):* Versloeg Mexico (7-0):* Versloeg Groot-Brittannië (2-1):* Verloor van Nederland (0-2):* Gelijk tegen Polen (3-3):* Gelijk tegen Kenia (2-2):* Verloor van India (2-3)* Klassificatiewedstrijd:* 9e/10e plaats: Versloeg België (2-1) → 9e plaatsSpelers:* Jeff Archibald:* Jan Borren:* Arthur Borren:* John Christensen:* Greg Dayman:* Chris Ineson:* Ross McPherson (doelman):* Barry Maister:* Selwyn Maister:* Trevor Manning (doelman):* Arthur Parkin:* Ramesh Patel:* Alan J. Patterson:* Kevin Rigby:* Ted Salmon:* Warwick WrightHoofdcoach: Ross Gillespie=== Judo ===Mannen middengewicht:* Garrick Littlewood:# Groep A - versloeg Adam Adamczyk uit Polen:# Groep A - verslagen door Alex Henri Bijkerk uit Australië=== Roeien ===Mannen, skiff* Murray Watkinson:* Serie - 7:51.29:* Herkansing - 8:11.51:* Halve finale - 8:30.88:* B-Finale - 8:05.42 (→ 10e plaats)Mannen, vier zonder stuurman:* Dick Tonks, Dudley Storey, Ross Collinge en Noel Mills - Voorronde series: 6:47.27, halve finale: 7:03.99, finale: 6:25.64 (zilver)Mannen, vier-met-stuurman:* Warren Cole, Chris Nilsson, John Clark, David Lindstrom, Lindsay Wilson - Voorronde series: 6:51,76, halve finale: 7:21.94, finale: 6:42.55 (6e plaats)Mannen acht-met-stuurman:* Tony Hurt, Wybo Veldman, Dick Joyce, John Hunter, Lindsay Wilson, Athol Earl, Trevor Coker, Gary Robertson en Simon Dickie - Voorronde series: 6:06.19, halve finale: 6:28.40, finale: 6:08.94 (goud)=== Schieten ===Mannen snelvuurpistool:* Bruce McMillan - 582 punten (→ 28e plaats)Mannen kleinkalibergeweer, Prône:* Mike Watt - 593 punten (→ 29e plaats)* Ian Ballinger - 591 punten (→ 46e plaats)Mannen hardlopen Game:* Graeme Mclntyre - 523 punten (→ 26e plaats)=== Zwemmen ===Mannen, 100 meter vrije slag:* Colin Herring - Serie: 54.41 (ging niet verder)Mannen, 200 meter vrije slag:* Colin Herring - Serie: 2:00.29 (ging niet verder)Mannen, 400 meter vrije slag:* Mark Treffors - Serie: 4:14.10 (ging niet verder)Mannen, 1.500 meter vrije slag:* Mark Treffors - Serie: 16:23.86, finale: 16:18.84 (6e plaats)Mannen, 200 meter wisselslag:* John McConnochie - Serie: 2:15.04 (ging niet verder)Mannen, 400 meter wisselslag:* John McConnochie - Serie: 4:49.89 (ging niet verder)Vrouwen, 100 meter vrije slag:* Heather Coombridge - Serie: 1:02.95 (ging niet verder)Vrouwen, 200 meter vrije slag:* Heather Coombridge - Serie: 2:14.78 (ging niet verder)Vrouwen, 400 meter vrije slag:* Jaynie Parkhouse - Serie: 4:40.24 (ging niet verder)Vrouwen 800 m vrije stijl:* Jaynie Parkhouse - Serie: 9:34.65 (ging niet verder)Vrouwen 100 m rugslag:* Susan Hunter - Serie: 1:10.06 (ging niet verder)Vrouwen 200 m rugslag:* Susan Hunter - Serie: 2:28.28 (ging niet verder)Vrouwen 200 m individueel wisselslag:* Susan Hunter - Serie: 2:30.29 (ging niet verder)Vrouwen 400 m individueel wisselslag:* Susan Hunter - Serie: 5:14.47 (ging niet verder)=== Gewichtheffen ===Mannen middengewicht:* Tony Ebert- 410,0 kg (17e plaats)Mannen lichtzwaargewicht:* Brian Marsden - 445,0 kg (12e plaats)Mannen zwaargewicht:* John Bolton - opgave=== Worstelen ===Mannen vrije stijl (–82 kg):* David Aspin:# Eerste ronde - verslagen door Harishchandra uit India (4 - 4, 7:08):# Tweede ronde - verslagen door Ali Hagilou uit Iran (1 - 3)=== Zeilen ===Mannen finn:* Bret De Thier - 109.7 (→ 10e plaats)Mannen flying Dutchman:* Jock Bilger en Murray Ross - 79.0 (→ 9e plaats)Mannen dragon:* Noel Everett, Fraser Beer en Ron Watson - 51.0 (→ 5e plaats)Mannen soling:* Con Linton, Steve Marten en Jack Scholes - 113.0 (→ 21e plaats)Reserves: Jonty Farmer, Jack Hansen, Geoff Smals, Bryan Treleaven

Inglês

Men's:* Robin Sampson — 2115 points (53rd place)==Athletics==Men's 100 metres* Lawrie d'Arcy:*Heat — 10.77 (→ did not advance)Men's 200 metres* Bevan Smith:*Heat — 21.17:*Second round — 21.04 (→ did not advance)Men's 1.500 metres*Rod Dixon:* Heat — 3:40.0:* Semifinals — 3:37.9:* Final — 3:37.5 (→ Bronze Medal)*Tony Polhill:* Heat — 3:42.3:* Semifinals — 3:41.8:* Final — 3:41.8 (→ 9th place)Men's 5.000 m:* Dick Quax:*Heat — 14:35.2 (→ did not advance)* Dick Tayler:*Heat — 13:56,2 (→ did not advance)* Gavin Thorley:*Heat — 14:11,6 (→ did not advance)Men's 10,000 m:* Gavin Thorley — did not finishMen's 400 m Hurdles:* Roger Johnson:* Heat — 50.48 (→ did not advance)Men's Marathon:* Jack Foster — 2:16:56.2 (→ 8th place)* Dave McKenzie — 2:22:19.2 (→ 22nd place)* Terry Manners — 2:25:29.2 (→ 34th place)Men's Shot Put:* Les Mills:*Qualifying Round — 18.38 m (→ did not advance)Men's Discus Throw:* Les Mills:*Qualifying Round — 59.22 m:*Final — 55.86 m (→ 14th place)* Robin Tait:*Qualifying Round — 55.88 m (→ did not advance)Women's 100 metres* Brenda Matthews:*Heat — 11.77 (→ did not advance)Women's 400 metres* Penny Hunt:* Heat — 52.82:* Second Round — 52.66 (→ did not advance)Women's 800 m:* Sue Haden:*Heat — 2:04.9 (→ did not advance)Women's 100 m Hurdles:* Brenda Matthews:*Heat — 13.81 (→ did not advance)==Boxing==Men's Featherweight:* Pat Ryan:* 1/16-Final — lost to Kazuo Kobayashi of Japan (1 - 4)Men's Welterweight:* Jeff Rackley:* 1/16-Final — defeated Günther Meier of West Germany (0 - 5)==Canoeing==Men's Kayak Singles:* Donald Cooper:*Preliminary Heats — 4:12.45:*Repechages — 4:02.48:*Semifinal — 4:01.97Men's Kayak Pairs:* Donald Cooper and Tom Dooney:*Preliminary Heats — 3:56.48:*Repechages — 3:45.65==Cycling==Eight cyclists represented New Zealand in 1972.;Individual road race* Bruce Biddle — 4:15:04 (3rd place)* Paul Brydon — 4:17:03 (→ 50th place)* Vern Hanaray — did not finish (→ no ranking)* Robert Oliver — did not finish (→ no ranking);1000m time trial* Harry Kent:* Final — 1:09.10 (→ 16th place);Team pursuit* Paul Brydon, John Dean, Neil Lyster and Blair Stockwell — - 4:35.11 (→ 14th place)Alternative member: Brent Pascoe==Gymnastics==Men's Team Competition* Terry Sale — (compulsory exercises:42.20, optional exercises:49.85)Women's Team Competition* Dianne Foote — (compulsory exercises:33.30, optional exercises:33.55)==Hockey=====Men's Team Competition===*Preliminary Round (Group B):* Drew with Australia (0-0):* Defeated Mexico (7-0):* Defeated Great Britain (2-1):* Lost to the Netherlands (0-2):* Drew with Poland (3-3):* Drew with Kenya (2-2):* Lost to India (2-3)*Classification Match:* 9th/10th place: Defeated Belgium (2-1) → 9th place*Team Roster:* Jeff Archibald:* Jan Borren:* Arthur Borren:* John Christensen:* Greg Dayman:* Chris Ineson:* Ross McPherson (gk):* Barry Maister:* Selwyn Maister:* Trevor Manning (gk):* Arthur Parkin:* Ramesh Patel:* Alan J. Patterson:* Kevin Rigby:* Ted Salmon:* Warwick Wright*Head Coach: Ross Gillespie==Judo==Men's Middleweight:* Garrick Littlewood:* Pool A — defeated Adam Adamczyk of Poland:* Pool A — lost to Alex Henri Bijkerk of Australia==Rowing==:Photo of 1972 Rowing TeamMen's Single Sculls*Murray Watkinson:*Heat — 7:51.29:*Repechage — 8:11.51:*Semi Finals — 8:30.88:*B-Final — 8:05.42 (→ 10th place)Men's Coxswainless Fours:* Dick Tonks, Dudley Storey, Ross Collinge and Noel Mills — Preliminary heats: 6:47.27, Semi–Final: 7:03.99, Final: 6:25.64 (silver medal)Men's Fours with Coxswain:* Warren Cole, Chris Nilsson, John Clark, David Lindstrom, Lindsay Wilson — Preliminary heats: 6:51,76, Semi–Final: 7:21.94, Final: 6:42.55 (6th place)Men's Eights with coxswain:* Tony Hurt, Wybo Veldman, Dick Joyce, John Hunter, Lindsay Wilson, Athol Earl, Trevor Coker, Gary Robertson and Simon Dickie — Preliminary heats: 6:06.19, Semi–Final: 6:28.40, Final: 6:08.94 (gold medal)==Sailing ==Men's Finn:* Bret De Thier - 109.7 (→ 10th place)Men's Flying Dutchman:* Jock Bilger and Murray Ross - 79.0 (→ 9th place)Men's Dragon:* Noel Everett, Fraser Beer, and Ron Watson - 51.0 (→ 5th place)Men's Soling:* Con Linton, Steve Marten, and Jack Scholes - 113.0 (→ 21st place)Alternative member: Jonty Farmer, Jack Hansen, Geoff Smals, Bryan Treleaven==Shooting==Men's Rapid Fire Pistol* Bruce McMillan - 582 points (→ 28th place)Men's Small Bore Rifle, Prône* Mike Watt - 593 points (→ 29th place)* Ian Ballinger - 591 points (→ 46th place)Men's Running Game* Graeme Mclntyre - 523 points (→ 26th place)==Swimming==Men's 100 m Freestyle* Colin Herring:*Heat — 54.41 (→ did not advance)Men's 200 m Freestyle* Colin Herring:*Heat — 2:00.29 (→ did not advance)Men's 400 m Freestyle:* Mark Treffers:*Heat — 4:14.10 (→ did not advance)Men's 1500 m Freestyle:* Mark Treffers:*Heat — 16:23.86:*Final — 16:18.84 (→ 6th place)Men's 200 m Individual Medley:* John McConnochie:*Heat — 2:15.04 (→ did not advance)Men's 400 m Individual Medley:* John McConnochie:*Heat — 4:49.89 (→ did not advance)Women's 100 m Freestyle:* Heather Coombridge:*Heat — 1:02.95 (→ did not advance)Women's 200 m Freestyle:* Heather Coombridge:*Heat — 2:14.78 (→ did not advance)Women's 400 m Freestyle:* Jaynie Parkhouse:*Heat — 4:40.24 (→ did not advance)Women's 800 m Freestyle:* Jaynie Parkhouse:*Heat — 9:34.65 (→ did not advance)Women's 100 m Backstroke:* Susan Hunter:*Heat — 1:10.06 (→ did not advance)Women's 200 m Backstroke:* Susan Hunter:*Heat — 2:28.28 (→ did not advance)Women's 200 m Individual Medley:* Susan Hunter:*Heat — 2:30.29 (→ did not advance)Women's 400 m Individual Medley:* Susan Hunter:*Heat — 5:14.47 (→ did not advance)==Weightlifting==Men's Middleweight:* Tony Ebert- 410.0 kg (→ 17th place)Men's Light Heavyweight:* Brian Marsden - 445.0 kg (→ 12th place)Men's Heavyweight:* John Bolton - gave up==Wrestling==Men's Freestyle (–82 kg):* David Aspin:# Round 1 - lost to Harishchandra of India (4 - 4, 7:08):# Round 2 - lost to Ali Hagilou of Iran (1 - 3)==References==

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Holandês

== Soorten ==* "Bascanichthys bascanium" Jordan, 1884* "Bascanichthys bascanoides" Osburn & Nichols, 1916* "Bascanichthys ceciliae" Blache & Cadenat, 1971* "Bascanichthys congoensis" Blache & Cadenat, 1971* "Bascanichthys cylindricus" Meek & Hildebrand, 1923* "Bascanichthys deraniyagalai" Menon, 1961* "Bascanichthys fijiensis" Seale, 1935* "Bascanichthys filaria" Günther, 1872* "Bascanichthys inopinatus" McCosker, Böhlke & Böhlke, 1989* "Bascanichthys kirkii" Günther, 1870* "Bascanichthys longipinnis" Kner & Steindachner, 1867* "Bascanichthys myersi" Herre, 1932)* "Bascanichthys panamensis" Meek & Hildebrand, 1923* "Bascanichthys paulensis" Storey, 1939* "Bascanichthys pusillus" Seale, 1917* "Bascanichthys scuticaris" Goode & Bean, 1880* "Bascanichthys sibogae" Weber, 1913

Inglês

Bascanichthys is a genus of eels in the snake eel family Ophichthidae.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Holandês

== Soorten ==Het geslacht omvat de volgende soorten:* "Carabhydrus andreas" Zwick, 1981* "Carabhydrus monteithi" Watts, 1978* "Carabhydrus mubboonus" Larson & Storey, 1994* "Carabhydrus niger" Watts, 1978* "Carabhydrus plicatus" Watts, 1978

Inglês

Carabdytes upin is a species of beetle in the family Dytiscidae, the only species in the genus Carabdytes.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Holandês

===Formule Renault 3.5 Series===Storey werd bevestigd als Formule Renault 3.5-coureur in april 2011 voor het team Pons Racing naast Britse Formule 3-promoveerder Oliver Webb.

Inglês

Also he appeared as a guest driver at Donington Park in British Formula Three.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Holandês

==Carrière=====Formule BMW===Na een kartcarrière in zijn thuisland Nieuw-Zeeland, maakte Storey zijn eenzittersdebuut in 2006 in de Formule BMW Azië, waar hij het seizoen als vijfde finishte.

Inglês

Dominic Storey (born 15 October 1989) is a racing driver from New Zealand.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Holandês

==Rolverdeling==* John Standing als Philip Emmenthal* Matthew Delamere als Storey Emmenthal* Vivian Wu als Kito* Annie Shizuka Inoh als Simato (als Shizuka Inoh)* Barbara Sarafian als Clothilde* Kirina Mano als Mio* Toni Collette als Griselda/Zuster Concordia* Amanda Plummer als Beryl* Natacha Amal als Giaconda* Manna Fujiwara als Giulietta/ de ½ woman* Polly Walker als Palmira* Elizabeth Berrington als Celeste, Emmenthals meid* Myriam Muller als Marianne, Emmenthals meid* Don Warrington als Simon* Claire Johnston als Amelia, Philips vrouw==Externe links==* "8 1/2 Women" bij petergreenaway.org.uk

Inglês

==Cast==* John Standing as Philip Emmenthal* Matthew Delamere as Storey Emmenthal* Vivian Wu as Kita* Shizuka Inoh as Simato* Barbara Sarafian as Clothilde* Kirina Mano as Mio* Toni Collette as Griselda/Sister Concordia* Amanda Plummer as Beryl* Natacha Amal as Giaconda the Baby Factory* Manna Fujiwara as Giulietta/Half Woman* Polly Walker as Palmira* Elizabeth Berrington as Celeste* Myriam Muller as Marianne* Don Warrington as Simon* Claire Johnston as Amelia==Reception=="8½ Women" received mixed to negative reviews; it holds a 39% rating on Rotten Tomatoes, the film is currently Greenaway's lowest-rated film on the site.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Holandês

==Romans==* "This sporting life" (1960)*"Flight into Camden" (1960)*"Pasmore" (1972)*"A temporary life" (1973)*"Saville" (1976, Booker Prize)*"A prodigal" child (1982)*"Present times" (1984)==Toneel==*"The restoration of Arnold Middleton" (1967)*"In celebration" (1969)*"The contractor" (1969)*"Home" (1970, in het Nederlands onder de titel "Mooi weer vandaag")*"The changing room" (1971)*"The farm" (1973)*"Cromwell" (1973)*"Life class" (1974)*"Mother's day" (1976)*"Early days" (1980)*"Phoenix" (1984)*"The march on Russia" (1988)==Externe link==* David Storey (Playwright)

Inglês

==Works==*"This Sporting Life" (1960) (made into the 1963 film "This Sporting Life")*"Flight into Camden" (1961)*"Radcliffe" (1963)*"The Restoration of Arnold Middleton" (1967)*"In Celebration" (1969)*"The Contractor" (1970)*"Home" (1970)*"The Changing Room" (1971)*"Pasmore" (1972) - winner of the 1973 Geoffrey Faber Memorial Prize*"The Farm" (1973)*"Cromwell" (1973)*"A Temporary Life" (1973)*"Edward" (1973)*"Life Class" (1975)*"Saville" (1976) - winner of the 1976 Booker Prize*"Mother's Day" (1977)*"Early Days" (1980)*"Sisters" (1980)*"A Prodigal Child" (1982)*"Present Times" (1984)*"The March on Russia" (1989)*"Storey's Lives: 1951-1991" (1992)*"A Serious Man" (1998)*"As it Happened" (2002)==References====Sources==* Harrison, Juliet Francis "Artistic Fictions: The Representation of the Artist Figure in Works by David Storey, John Fowles and Tom Stoppard" (Ph.D., Exeter).

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Holandês

Terug in Londen begon hij een eigen studio en startte samen met Philip Hermogenes Calderon, Frederick Goodall en George Adolphus Storey het kunstenaarsgenootschap St John's Wood Clique, een beetje naar voorbeeld en in elk geval sterk onder invloed van de prerafaëlieten.

Inglês

After the death of his father in 1842, Yeames was sent to school in Dresden where he began studying painting.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Holandês

Zie http://sv.wikipedia.org/wiki/Resan_till_Melonia): Per Ahlin regie, scenario: Karl Rasmusson, scenario=== Twelfth Night =======Verfilmingen====* Twelfth Night (film, VS, 1910):Eugene Mullin en Charles Kent, regie:Julia Swayne Gordon als Olivia:Charles Kent als Malvolio:Florence Turner als Viola:Edith Storey als Sebastain:Tefft Johnson als Orsino:Marin Sais als Maria:William Humphrey als Sir Toby Belch:James Young als Sir Andrew Aguecheek* Twelfth Night (aka Dvenadtsataya NOCH) (Sovjet-Unie, 1955) Yan Frid, regie* Twelfth Night (televisie, VK, 1969) (op video):John Sichel en John Dexter, regie:Joan Plowright als Viola en Sebastiaan:Alec Guinness als MalvolioRalph Richardson als Sir Toby Belch:Tommy Steele als een ongewoon prominente Feste* BBC televisiereeks over Shakespeare Twelfth Night (VK, 1980) (op video opgenomen):Uitgebracht in de Verenigde Staten als onderdeel van de serie "Complete Dramatic Works of William Shakespeare".

Inglês

: Will Mackenzie director: Cybill Shepherd as Katerina: Bruce Willis as Petruchio* 10 Things I Hate about You (USA, 1999):Julia Stiles as Kat:Heath Ledger as Patrick Verona:Joseph Gordon-Levitt as Cameron:Larisa Oleynik as Bianca* Deliver Us from Eva (USA, 2003):LL Cool J 'Petruchio':Gabrielle Union 'Katerina'* ShakespeaRe-Told The Taming of The Shrew (UK, TV, 2005) is a modern adaptation by Sally Wainwright.

Última atualização: 2016-03-03
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Aviso: contém formatação HTML invisível

Holandês

The two annexe buildings of the Grossmarkthalle ( two four-storey apartment blocks ) were then dismantled brick by brick , so that each brick could be cleaned individually and stored for future use in repairing the damaged areas of the Grossmarkthalle 's facade .

Inglês

The two annexe buildings of the Grossmarkthalle ( two four-storey apartment blocks ) were then dismantled brick by brick , so that each brick could be cleaned individually and stored for future use in repairing the damaged areas of the Grossmarkthalle 's facade .

Última atualização: 2011-10-23
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Consiga uma tradução melhor através
4,401,923,520 de colaborações humanas

Usuários estão solicitando auxílio neste momento:



Utilizamos cookies para aprimorar sua experiência. Se avançar no acesso a este site, você estará concordando com o uso dos nossos cookies. Saiba mais. OK