Pergunte ao Google

Você procurou por: предупредувајќи (Macedônio - Búlgaro)

Contribuições humanas

A partir de tradutores profissionais, empresas, páginas da web e repositórios de traduções disponíveis gratuitamente

Adicionar uma tradução

Macedônio

Búlgaro

Informações

Macedônio

Министерството повика на итни разговори со Анкара, предупредувајќи дека билатералните врски се загрозени.

Búlgaro

Министерството призова за спешни разговори с Анкара, предупреждавайки, че двустранните отношения застрашени.

Última atualização: 2012-04-06
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Оваа практика мора да прекине сега, рече тој, предупредувајќи дека Бугарија ја ризикува својата репутација.

Búlgaro

Тази практика трябва да спре сега, каза той, предупреждавайки, че България рискува репутацията си.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Војската, исто така, се вмеша, предупредувајќи дека ќе ја брани секуларната држава по секоја цена.

Búlgaro

Армията също се намеси, като предупреди, че ще защитава светската държава на всяка цена.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Тој понатаму продолжи предупредувајќи го реформистичкиот табор да не формира сојуз со Социјалистичката партија на Слободан Милошевиќ.

Búlgaro

Той по- нататък предупреждава реформаторския лагер да не създава съюз със социалистическата партия на Слободан Милошевич.

Última atualização: 2012-04-06
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Западот ги повика на воздржаност, предупредувајќи ги дека непризнаениот суверенитет ќе создаде повеќе проблеми отколку што ќе реши.

Búlgaro

Западът ги призовава да проявят въздържаност, предупреждавайки ги, че непризнатият суверенитет може да предизвика повече проблеми, отколкото да разреши.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Коштуница го повика народот да одржи мирни протести, предупредувајќи дека владата жестоко ќе одговори на насилните демонстрации.

Búlgaro

Кощуница призова гражданите да провеждат мирни протести, предупреждавайки, че правителството ще отговори твърдо на проявите на насилие.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Турската војска се замеша, предупредувајќи дека ќе го брани секуларизмот и обвинувајќи ја владата дека го толерира радикалниот Ислам.

Búlgaro

Турските военни се намесиха и предупредиха, че ще защитят секуларизма и обвиниха правителството, че толерира радикалния ислямизъм.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Полицијата соопшти дека сé уште го пребарува островот и водите околу него, предупредувајќи дека бројот на жртвите може да се зголеми.

Búlgaro

Полицията съобщи, че все още претърсва острова и водите наоколо, като предупреди, че може да има още жертви.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Големо мнозинство Срби гласаа за потесни врски со Европа, рече Тадиќ, предупредувајќи дека борбата сé уште не е добиена.

Búlgaro

Голямото мнозинство от сърбите гласуваха за по-тесни връзки с Европа, заяви Тадич, предупреждавайки, че битката още не е спечелена.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Успехот на истрагата зависи од расположливите докази, рече тој, предупредувајќи дека многумина ќе се обидат да ги уништат или прикријат.

Búlgaro

Успехът на разследването зависи от наличните доказателства, допълни той, като предупреди, че мнозина ще се опитат да ги унищожат или прикрият.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Некои компании, меѓу кои моќни банки и финансиски институции, ја започнаа годината предупредувајќи дека ќе ги отпушаат вработените.

Búlgaro

Някои компании, включително мощни банки и финансови институции, започнаха годината с предупреждения за съкращаването на работни места.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Предупредувајќи дека е можно да паднат уште згради, властите ги советуваа луѓето во областа да се држат понастрана од оштетените куќи.

Búlgaro

Предупреждавайки, че може да се срутят още сгради, властите посъветваха хората в района да стоят далеч от засегнатите сгради.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Тој ја повика меѓународната заедница да го спречи евентуалниот ваков потег, предупредувајќи дека истиот би можел да го дестабилизира регионот.

Búlgaro

Той призова международната общност да предотврати подобна възможност и предупреди, че това може да дестабилизира региона.

Última atualização: 2012-04-06
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Кипар побара помош од ЕУво справувањето со огромниот прилив на евакуирани лица, предупредувајќи дека ресурсите на земјата се речиси исцрпени.

Búlgaro

Кипър поиска помощ от ЕС, за да се справи с огромния приток на евакуирани, като предупреди, че ресурсите му са почти изчерпани.

Última atualização: 2012-04-06
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Предупредувајќи за реформската премореност, сепак, во извештајот се вели дека можност за понатамошен напредок постои дури и во најуспешните земји.

Búlgaro

Предупреждавайки за съществуването на умора от реформи, докладът същевременно посочва, че е налице потенциал за по-нататъшен напредък дори и в най-успешно развиващите се страни.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Претставниците на ЕУ во Брисел дадоа светла слика за шансите на Србија, истовремено предупредувајќи дека сепак мора да се исполнат условите.

Búlgaro

Представители на ЕС в Брюксел обрисуваха обещаваща картина на сръбските перспективи, като същевременно предупредиха, че изискванията трябва да се спазят.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Тој го пофали досегашниот напредок, истовремено предупредувајќи дека мора да се направи повеќе за исполнување на обврските кон Трибуналот на ОНза воени злосторства.

Búlgaro

Той похвали постигнатия досега напредък, като в същото време предупреди, че остава още много работа за изпълнение на задълженията към Трибунала на ООН за военни престъпления.

Última atualização: 2012-04-06
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Владата повика на воздржаност, предупредувајќи дека ситуацијата со буџетот и договорите со ММФја исклучуваат можноста за какви било зголемувања на платите.

Búlgaro

Правителството призова към сдържаност и предупреди, че състоянието на бюджета и споразуменията с МВФ изключват всякакво повишение на заплащането.

Última atualização: 2012-04-06
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Опозициските партии се спротивставија на квотите, предупредувајќи дека три хрватски фабрики за шеќер банкротирале како резултат на спроведувањето од страна на владата на барањата на ЕУ.

Búlgaro

Опозиционните партии възразиха срещу квотата, предупреждавайки, че три хърватски захарни фабрики ще фалират заради съобразяването на правителството с исканията на ЕС.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Macedônio

Опозицијата стравува од потенцијална злоупотреба, предупредувајќи дека премиерот и неговата партија имаат намера да ги отпуштат судските претставници кои ја испитуваат корупцијата.

Búlgaro

Опозицията се опасява от възможността за злоупотреби, предупреждавайки, че премиерът Сали Бериша и неговата партия смятат да уволнят магистрати, разследващи корупцията.

Última atualização: 2016-01-20
Frequência de uso: 1
Qualidade:

Consiga uma tradução melhor através
4,401,923,520 de colaborações humanas

Usuários estão solicitando auxílio neste momento:Utilizamos cookies para aprimorar sua experiência. Se avançar no acesso a este site, você estará concordando com o uso dos nossos cookies. Saiba mais. OK