Спросить у Google

Вы искали: lighting (Английский - Македонский)

Переводы пользователей

Добавлены профессиональными переводчиками и компаниями и на основе веб-страниц и открытых баз переводов.

Добавить перевод

Английский

Македонский

Информация

Английский

Lighting

Македонский

Молња

Последнее обновление: 2011-10-23
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Flat lighting

Македонский

Рамно осветлување

Последнее обновление: 2011-10-23
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Use lighting

Македонский

Користи осветлување

Последнее обновление: 2011-10-23
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Directional lighting

Македонский

Насочено осветлување

Последнее обновление: 2011-10-23
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Enable lighting

Македонский

Овозможи осветлување

Последнее обновление: 2011-10-23
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Magic lighting effect

Македонский

Ефект на осветленост

Последнее обновление: 2011-10-23
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Neve Shalom is surrounded by dozens of lighting and lamp shops.

Македонский

Неве Шалом е опкружена со мноштво сијалици и продавници за ламби.

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 1
Качество:

Английский

On Orthodox Christmas last January, workmen installed new lighting on this building.

Македонский

На православниот Божиќ минатиот јануари работниците поставија ново осветлување на оваа градба.

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 2
Качество:

Английский

The atmosphere at Sljeme was exultant, with fans singing, cheering and lighting Bengal flares.

Македонский

Атмосферата во Сљеме беше воорушевувачка, обожавателите пееја, викаа и палеа бенгалски огнови.

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 1
Качество:

Английский

The museum's opening preceded Thursday's torch-lighting ceremony.

Македонский

Отвораoето на музејот? претходеше на церемонијата на палеoе на олимпискиот оган в четврток.

Последнее обновление: 2012-04-06
Частота использования: 1
Качество:

Английский

So are automotive lighting signals, which are essential for driving too, and help prevent accidents.

Македонский

Истото се однесува и на светлата на автомобилите кои се многу значајни при возење и помагаат за спречување на несреќи.

Последнее обновление: 2016-02-24
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Lighting up in public will lead to a stiff fine under new restrictions that went into effect this month.

Македонский

Пушењето на јавни места ќе води до строги парични казни, според новите ограничувања кои влегоа во сила овој месец.

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Athens Mayor Theodoros Behrakis launched the activities, lighting the large Christmas tree at Syntagma Square on December 21st.

Македонский

Градоначалникот на Атина Теодорос Беракис свечено ги отвори празничните активности, осветлувајќи ја големата божиќна елка на плоштадот Синтагма на 21-ви декември.

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 2
Качество:

Английский

In the New Cemetery in Belgrade, mourners still gather, leaving flowers and lighting candles for Djindjic.

Македонский

На новите гробишта во Белград, сé уште се собираат луfе кои го оплакуваат Ѓинfиќ, оставаат цвеќиоа и палат свеќи за него.

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Iranians celebrated the festival by lighting bonfires and leaping over the flames in an act that symbolises a hope for happiness in the new year.

Македонский

Иранците го прославија фестивалот, преку палење огнови и скокајќи преку пламените како чин кој симболизира надеж за среќа во новата година.

Последнее обновление: 2016-02-24
Частота использования: 1
Качество:

Английский

No artificial lighting was used in the movie and instead of a musical score; Kaplanoglu used the sounds of nature.

Македонский

Во филмот не е користено никакво вештачко светло, туку само музички запис; Капланоглу ги користел звуците на природата.

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 1
Качество:

Английский

A person portraying an angel performs at the Christmas tree lighting in downtown Sofia. [Getty Images]

Македонский

Човек кој претставува ангел игра на светлото од божиќната елка во центарот на Софија. [Getty Images]

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 1
Качество:

Английский

In Istanbul, tens of thousands of people rallied, lighting bonfires to signal springtime in the New Year ceremony known as Newroz.

Македонский

Во Истанбул, десетици илјадници луѓе се собраа на улиците и запалија огнови кои ја симболизираат пролетта на прославата на Нова година, позната како Невроз.

Последнее обновление: 2012-04-06
Частота использования: 1
Качество:

Английский

Serbian President Boris Tadic lighting a candle in the medieval Serb Orthodox monastery of Visoki Decani, about 90km west of Pristina, in 2008.

Македонский

Српскиот претседател Борис Тадиќ пали свеќа во средновековниот српски православен манастир Високи Дечани, околу 40 километри западно од Приштина, во 2008 година.

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 1
Качество:

Английский

The much-anticipated lighting of the Olympic Flame was performed by windsurfer Nikos Kaklamanakis, a gold medallist in Atlanta in 1996.

Македонский

Дологоочекуваното палење на Олимпискиот пламен го изведе сурферот на ветар Никос Какламанакис, добитник на златен медал во Атланта во 1996 година.

Последнее обновление: 2016-01-20
Частота использования: 2
Качество:

Получите качественный перевод благодаря усилиям
4,401,923,520 пользователей

Сейчас пользователи ищут:Для Вашего удобства мы используем файлы cookie. Факт перехода на данный сайт подтверждает Ваше согласие на использование cookies. Подробнее. OK