numancia de la sagra este un oraș din spania, situat în provincia toledo din comunitatea autonomă castilia-la mancha.

numancia de la sagra is a municipality located in the province of toledo, castile-la mancha, spain.

# puente de vallecas: entrevías, san diego, palomeras bajas, palomeras sureste, portazgo, numancia.

Engelska

Kvalitet:

Rumänska

gata să revină după suspendare, villa a suferit o inflamație a gleznei stângi din cauza unei dislocări parțiale și a fost indisponibil 15 zile, pierzând meciurile cu numancia, recreativo de huelva și racing de santander.

Engelska

ready to return from suspension, villa suffered from an inflammation in the joint in his left knee due to a partial dislocation and would be out for the next 15 days, missing games against numancia, recreativo de huelva and racing de santander.

Kvalitet:

Rumänska

sport== trofeul zamora ==sursă: lfp== statistici ===== scoring ===* primul golgheter: luis garcía pentru espanyol împotriva lui valladolid, în minutul 48 (30 august 2008)* cel mai rapid gol: 20 secunde** mate bilić pentru sporting de gijón împotriva lui villarreal (21 februarie 2009)** jonathan pereira pentru racing santander împotriva deportivo (8 martie 2009)* golul cel mai târziu marcat: 90+6 minutes** gonzalo higuaín pentru real madrid împotriva lui atlético madrid (18 octombrie 2008)** nenê pentru espanyol împotriva lui valencia (3 may 2009)* victoriile cu cele mai mari diferențe de goluri: 6 goluri** real madrid 7–1 sporting de gijón (24 septembrie 2008)** barcelona 6–0 valladolid (8 noiembrie 2008)** barcelona 6–0 málaga (22 march 2009)* cele mai multe goluri într-un meci: 8 goluri** real madrid 7–1 sporting de gijón (24 septembrie 2008)** villarreal 4–4 atlético madrid (26 october 2008)** deportivo 5–3 racing santander (8 march 2009)** real madrid 2–6 barcelona (2 may 2009)* cele mai multe goluri într-un meci egal: 8 goluri – villarreal 4–4 atlético madrid (26 octombrie 2008)* cele mai multe goluri într-o repriză: 7 goluri – real madrid 6–1 betis (21 february 2009)* cele mai multe goluri marcate într-un meci: 7 goluri – real madrid 7–1 sporting de gijón (24 septembrie 2008)* cele mai multe goluri într-o repriză marcate de o singură echipă: 6 goluri – real madrid 6–1 betis (21 february 2009)* most goals scored by losing team: 3 goluri** sevilla 4–3 sporting de gijón (13 septembrie 2008)** real madrid 4–3 numancia (14 septembrie 2008)** real madrid 4–3 málaga (8 noiembrie 2008)** espanyol 3–4 numancia (16 noiembrie 2008)** real madrid 3–4 sevilla (7 decembrie 2008)** numancia 4–3 valladolid (21 decembrie 2008)** atlético madrid 4–3 barcelona (1 march 2009)** deportivo 5–3 racing santander (8 march 2009)* first own goal of the season: domingo cisma gonzález (numancia) pentru real madrid (14 septembrie 2008)* primul hat-trick: mate bilić pentru sporting de gijón împotriva lui sevilla (13 septembrie 2008)* cel mai rapid hat-trick al sezonului: 14 minute (87 since the start of the match) – diego forlán pentru atlético madrid împotriva lui athletic bilbao (23 may 2009)* cele mai multe goluri marcate de un jucător într-un meci: 4 goluri** samuel eto'o pentru barcelona împotriva lui valladolid (8 noiembrie 2008)** gonzalo higuaín pentru real madrid împotriva lui málaga (8 noiembrie 2008)=== prezențe ===* cele mai multe prezențe — xavi (barcelona) (20)=== disciplină ===* primul cartonaș galben al sezonului: grégory béranger pentru espanyol împotriva lui valladolid, minutul 39 (30 august 2008)* primul cartonaș roșu al sezonului: diego godín pentru villarreal împotriva lui osasuna, minutul 68 (31 august 2008)=== statistici generale ===* cele mai multe victorii - barcelona (27)* cele mai puține - recreativo (8)* cele mai multe înfrângeri - sporting de gijón and numancia (23)* cele mai puține înfrângeri - barcelona (5)* cele mai multe goluri marcate - barcelona (105)* cele mai puține goluri marcate - recreativo (34)* cele mai multe goluri primite - sporting de gijón (79)* cele mai puține goluri primite - barcelona (35)=== acasă ===* cele mai multe victorii - barcelona and real madrid (14)* cele mai puține - betis and recreativo (4)* cele mai multe înfrîngeri - recreativo (11)* cele mai puține înfrângeri - barcelona (2)* cele mai multe goluri marcate - barcelona (58)* cele mai puține goluri marcate - recreativo (17)* cele mai multe - sporting de gijón (37)* cele mai puține goluri primite - barcelona (14)=== deplasare ===* cele mai multe victorii - barcelona (13)* cele mai puține victorii - numancia (1)* cele mai multe înfrângeri - numancia (16)* cele mai puține înfrângeri - barcelona (3)* cele mai multe goluri marcate - barcelona (44)* cele mai puține goluri marcate - numancia (15)* cele mai multe goluri primite - numancia (47)* cele mai puține goluri primite - sevilla (19)=== clean sheets ===* most clean sheets - sevilla (19)* fewest clean sheets - sporting de gijón și recreativo (5)== referințe ==

Engelska

==season statistics=====scoring===*first goal of the season: luis garcía for espanyol against valladolid, 48th minute (30 august 2008)*fastest goal in a match: 20 seconds**mate bilić for sporting de gijón against villarreal (21 february 2009)**jonathan pereira for racing santander against deportivo (8 march 2009)*goal scored at the latest point in a match: 90+6 minutes**gonzalo higuaín for real madrid against atlético madrid (18 october 2008)**nenê for espanyol against valencia (3 may 2009)*widest winning margin: 6 goals**real madrid 7–1 sporting de gijón (24 september 2008)**barcelona 6–0 valladolid (8 november 2008)**barcelona 6–0 málaga (22 march 2009)*most goals in a match: 8 goals**real madrid 7–1 sporting de gijón (24 september 2008)**villarreal 4–4 atlético madrid (26 october 2008)**deportivo 5–3 racing santander (8 march 2009)**real madrid 2–6 barcelona (2 may 2009)*most goals in a draw: 8 goals – villarreal 4–4 atlético madrid (26 october 2008)*most goals in one half: 7 goals – real madrid 6–1 betis (21 february 2009)*most goals in a match by one team: 7 goals – real madrid 7–1 sporting de gijón (24 september 2008)*most goals in one half by one team: 6 goals – real madrid 6–1 betis (21 february 2009)*most goals scored by losing team: 3 goals**sevilla 4–3 sporting de gijón (13 september 2008)**real madrid 4–3 numancia (14 september 2008)**real madrid 4–3 málaga (8 november 2008)**espanyol 3–4 numancia (16 november 2008)**real madrid 3–4 sevilla (7 december 2008)**numancia 4–3 valladolid (21 december 2008)**atlético madrid 4–3 barcelona (1 march 2009)**deportivo 5–3 racing santander (8 march 2009)*first own goal of the season: domingo cisma gonzález (numancia) for real madrid (14 september 2008)*first hat-trick of the season:**mate bilić for sporting de gijón against sevilla (13 september 2008)*most goals in a match by one player: 4 goals**samuel eto'o for barcelona against valladolid (8 november 2008)**gonzalo higuaín for real madrid against málaga (8 november 2008)*hat-tricks of the season:**mate bilić for sporting de gijón against sevilla (13 september 2008)**rafael van der vaart for real madrid against sporting de gijón (24 september 2008)**samuel eto'o for barcelona against almería (25 october 2008)**mohammed tchité for racing santander against valencia (1 november 2008)**gonzalo higuaín4 for real madrid against málaga (8 november 2008)**samuel eto'o4 for barcelona against valladolid (8 november 2008)**thierry henry for barcelona against valencia (6 december 2008)**roberto soldado for getafe against sporting de gijón (25 january 2009)**frédéric kanouté for sevilla against valladolid (21 march 2009)**raúl gonzález for real madrid against sevilla (26 april 2009)**diego forlán for atlético madrid against athletic bilbao (23 may 2009)**raúl tamudo for espanyol against málaga (31 may 2009)*fastest hat-trick of the season:**diego forlán for atlético madrid against athletic bilbao, 14 minutes (23 may 2009)===discipline===*first yellow card of the season: grégory béranger for espanyol against valladolid, 39th minute (30 august 2008)*first red card of the season: diego godín for villarreal against osasuna, 68th minute (31 august 2008)===overall===*most wins – barcelona (27)*fewest wins – recreativo (8)*most losses – sporting de gijón and numancia (23)*fewest losses – barcelona (5)*most goals scored – barcelona (105)*fewest goals scored – recreativo (34)*most goals conceded – sporting de gijón (79)*fewest goals conceded – barcelona (35)===home===*most wins – barcelona and real madrid (14)*fewest wins – betis and recreativo (4)*most losses – recreativo (11)*fewest losses – barcelona (2)*most goals scored – barcelona (58)*fewest goals scored – recreativo (17)*most goals conceded – sporting de gijón (37)*fewest goals conceded – barcelona (14)===away===*most wins – barcelona (13)*fewest wins – numancia (1)*most losses – numancia (16)*fewest losses – barcelona (3)*most goals scored – barcelona (44)*fewest goals scored – numancia (15)*most goals conceded – numancia (47)*fewest goals conceded – sevilla (19)===clean sheets===*most clean sheets – sevilla (19)*fewest clean sheets – sporting de gijón and recreativo (5)==see also==* list of spanish football transfers summer 2008* list of spanish football transfers winter 2008–09* 2008–09 segunda división* 2008–09 copa del rey==references====external links==