Fråga Google

You searched for: sonuçlandırılmasına (Turkiska - Albanska)

Mänskliga bidrag

Från professionella översättare, företag, webbsidor och fritt tillgängliga översättningsdatabaser.

Lägg till en översättning

Turkiska

Albanska

Info

Turkiska

Görüşmelerde Sırbistanlı ve Karadağlı yetkililerin - Yugoslavya'nın gelecekteki anayasal çerçevesinin sonuçlandırılmasına ilişkin - durumları konuşuldu.

Albanska

Bisedimet u përqëndruan në përcaktimin nëse autoritetet serbe dhe malazeze janë pranë përfundimit të kartës kushtetuese mbi federatën e ardhshme jugosllave.

Senast uppdaterad: 2012-04-06
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

Makedonya Cumhuriyeti hükümeti siyasi diyaloğun geliştirilip yoğunlaştırılması, Ohri Çerçeve Anlaşmasının uygulanmasının tamamlanması, ardından yargı sistemi reformları ve benzer konulardaki meselelerin sonuçlandırılmasına yönelik çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdürüyor.

Albanska

Përparimi dhe dendësimi i dialogut politik, kompletimi dhe zbatimi i Marrëveshjes Korrnizë të Ohrit, pastaj mbyllja e serisë së çështjeve lidhur me reformat e sistemit gjyqësor dhe çështje të ngjashme, janë çështje mbi të cilat qeveria e Republikës së Maqedonisë punon pa prerë për finalizimin e tyre.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

Prçevski ile görüşmesinden sonra bir açıklama yapan del Ponte "Soruşturmamızın sonuçlandırılmasına büyük katkısı olacak tam işbirliği çabasına ilişkin açıklamaları... duymaktan son derece memnun oldum." dedi.

Albanska

"Unë jam shumë e kënaqur të dëgjoj . në lidhje me bashkëpunimin e plotë, i cili mund të jetë një ndihmë e madhe që ne të përfundojmë hetimin tonë," tha ajo për gazetarët pas takimit të saj me Perçevskin.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Varning: Innehåller osynlig HTML-formatering

Turkiska

Bu ise, koalisyonun küçük ortaklarından, Türk asıllıların oluşturduğu Haklar ve Özgürlükler Hareketi'nin söz konusu satışın bir ân evvel sonuçlandırılmasını niçin istediğini açıklıyor.

Albanska

Kjo është pse Lëvizja e të Drejtave dhe Lirive (MRF) turke etnike, një partnere e vogël në qeveri, mezi pret të shohë përfundimin e marrëveshjes.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

Yargı sisteminde de, hakimlerin davaların zamanında sonuçlandırılmasından sorumlu tutulması gibi çeşitli önlemler alınıyor.

Albanska

Gjyqësori po merr gjithashtu masa, për shembull, duke bërë përgjegjës gjykatësit për mosmbajtjen në kohë të procedimit gjyqësor.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

Ülkenin 2004 yılında, üyelik onay sürecinin sonuçlandırılmasının ardından İttifak'a katılması bekleniyor.

Albanska

Ajo është planifikuar të bashkohet në vitin 2004, kur procesi i ratifikimit të përfundojë.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

AB’li yetkililer, onay sürecinin sonuçlandırılmasına yönelik olarak atılacak yeni adımları değerlendirmek ve mevcut AK döneminin sona ermesinden iki gün önce, 29 Ekim’de Brüksel’de açılacak olan iki günlük bir zirvenin hazırlıklarını yapmakla meşguldü.

Albanska

Zyrtarët e BE ishin të zënë duke shqyrtuar hapat e tjerë drejt përfundimit të procesit ratifikues dhe bërjes së përgatitjeve për një takim dy ditor të nivelit të lartë që do të hapej në Bruksel më 29 tetor, dy ditë përpara përfundimit të mandatit të KE të tanishëm.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

AB ve IMF temsilcilerinin, 130 milyar avroluk kurtarma paketinin koşullarını görüşmek üzere ziyaret ettiği Atina'da, 17 Ocak Salı günü binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen tasarruf tedbiri protestoları ve grevler nedeniyle hayat adeta felç oldu.Diğer taraftan, ülkeye yönelik uluslararası kurtarma çalışmalarının önemli unsurları arasında yer alan, özel kredi kuruluşları, Pazartesi günü yayınladıkları bir bildiride Atinalı yetkilileri uyararak, çıkmaza giren borç iskontosu planı görüşmelerinin bir an önce sonuçlandırılmasını istedi.

Albanska

Mijëra protestues dhe grevistë kundër masave shtrënguese paralizuan Athinën të martën (17 janar), ndërsa përfaqësues të BE-së dhe FMN-së mbërritën për bisedime si pjesë e përpjekjeve për të rënë dakort mbi një paketë shpëtimi prej 130 miliardë euro. Ndërkohë, kreditorë privatë, të cilët janë pjesë kryesore e përpjekjeve ndërkombëtare për të shpëtuar vendin, paralajmëruan të hënën se autoritetet në Athinë duhet të gjejnë urgjentisht një mënyrë për të kapërcyer një bllokim në bisedimet për një plan për një "shkurtim" të borxhit të vendit.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Varning: Innehåller osynlig HTML-formatering

Turkiska

Mahkemenin işlerin tamamlanmasına yönelik stratejisi, tüm davaların 2010'a kadar sonuçlandırılmasını öngörüyor, fakat Sırbistan suçluların teslimi konusunda yavaş davranmayı sürdürdüğü takdirde, bazı kaçaklar belirlenen bu tarihte bile henüz yakalanamamış olabilir.

Albanska

Strategjia e përfundimit të gjykatës kërkon përfundimin e të gjithë gjyqeve deri më 2010. Por nëse Serbia vazhdon me ritmin e tanishëm të ngadaltë të ekstradimeve, disa të arratisur mund të jenë ende të fshehur deri në atë kohë.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

Del Ponte, 23 Kasım'da BM Güvenlik Konseyine hitaben yaptığı konuşmada, SC'li, Hırvat ve Sırp yetkililerin savaş suçu zanlılarını henüz yakalayıp ICTY'ye teslim edememiş olmasının, mahkemenin BM tarafından onaylanan ve 2004 yılı sonuna kadar tüm soruşturmaların sonuçlandırılmasını öngören görev tamamlama stratejisinin uygulama sürecini olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti.

Albanska

Duke iu drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 23 nëntor, del Ponte tha se fakti që autoritetet kroate e serbe të RS-së, nuk kanë arritur të arrestojnë dhe të dorëzojnë të paditurit nga ICTY mund të vonojë procesin e zbatimit të strategjisë së përfundimit të gjykatës të mbështetur prej OKB-së, e cila përcakton fundin e vitit 2004 si afatin përfundimtar për mbylljen e të gjitha hetimeve.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

Puscas: Halen müzakere konusu olan tüm teknik çözümlerin seçimlere kadar sonuçlandırılmasını umuyoruz.

Albanska

Puskas: Ne shpresojmë që të gjitha zgjidhet teknike ende në negociata do të përfundojnë deri në atë kohë.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

Sorularımızı yanıtlayan 49 yaşındaki Zagrepli öğretmen Josip Sabiç, Washington'un Hırvatistan'ın uzun süredir devam eden AB'ye katılım sürecinin sonuçlandırılmasına yardım etmesini umuyor: "Bunu çok uzun zamandır bekliyoruz.

Albanska

Në Zagreb, mësuesi Josif Sabiç, 49 vjeç, tha se shpreson se Uashingtoni do t'a ndihmojë Kroacinë që të përfundojë procesin e gjatë të pranimit në BE.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Varning: Innehåller osynlig HTML-formatering

Turkiska

CTP'ye verilen destek kan kaybederken, Talat'ın seçmen güvenini geri kazanma ve 2010 yılında ikinci kez göreve gelme umutları tamamen, barış görüşmelerinin bu yıl içinde başarıyla sonuçlandırılmasına bağlı.

Albanska

Me mbështetjen e CTP në rënie, shpresat e Talat për rifitimin e besimit të votuesve dhe sigurimin e një mandati të dytë më 2010, varen krejtësisht në përfundimin e suksesshëm të bisedimeve të paqes përpara fundit të këtij viti.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 2
Kvalitet:

Turkiska

Hırvatistan Başbakanı İvo Sanader, Yeni Yıl konuşmasında, "2009’da yalnızca BM Güvenlik Konseyi üyeliği, NATO üyeliği ve AB ile olan görüşmelerin yıl sonuna kadar sonuçlandırılmasına ilişkin Yol Haritası ile değil, tüm demokratik standartları yerine getirme konusundaki kararlılığımız sayesinde de, Hırvatistan’ın uluslararası konumu ile ilgili somut sonuçları görecek, hukuk devleti, sosyal adalet ve dayanışma ile ilgili standartları hayata geçirmeye hazır olduğumuzu göstereceğiz", dedi.

Albanska

"2009 do të tregojë rezultate konkrete të pozitës ndërkombëtare të Kroacisë jo vetëm nëpërmjet anëtarësimit tonë në Këshillin e Sigurimit të OKB, anëtarësimit në NATO dhe planit udhëzues për t'i dhënë fund negociatave me BE deri nga fundi i vitit por nëpërmjet vendosmërisë sonë për të përmbushur të gjitha standardet demokratike, duke treguar se ne jemi gati të zbatojmë standardet e rendit të ligjit, drejtësisë sociale dhe solidaritetit," tha kryeministri Ivo Sanader në fjalimin e tij të Vitit të Ri.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Varning: Innehåller osynlig HTML-formatering

Turkiska

Kurul ya Yüksek Mahkeme'nin kararını onayacak ya da kararı geçersiz sayarak seçilen teklifi veren konsorsiyum ile satış görüşmelerinin sonuçlandırılmasını isteyecek.

Albanska

Ai ose do të mbështesë vendimin e gjykatës më të ulët ose do të miratojë apelin dhe do të lejojë bisedimet për përfundimin e shitjes me blerësin e zgjedhur.

Senast uppdaterad: 2016-01-20
Användningsfrekvens: 2
Kvalitet:

Turkiska

Del Ponte bu konuda - olası sanıkların isimleri dahil - herhangi bir bilgi vermeyi reddederek, soruşturmanın tamamlanmasının beklenmesi gerektiğini belirtiyor. Prçevski ile görüşmesinden sonra bir açıklama yapan del Ponte "Soruşturmamızın sonuçlandırılmasına büyük katkısı olacak tam işbirliği çabasına ilişkin açıklamaları... duymaktan son derece memnun oldum." dedi. Bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Prçevski, çatışmaların ardından getirilen af yasasının temel biçimi konusunda yalnızca tek bir tartışma konusunun söz konusu olduğunu belirtti.

Albanska

Megjithatë, del Ponte nuk pranoi të japë ndonjë hollësi, përfshirë padi të mundshme, derisa të përfundojë procesi i hetimit. "Unë jam shumë e kënaqur të dëgjoj. në lidhje me bashkëpunimin e plotë, i cili mund të jetë një ndihmë e madhe që ne të përfundojmë hetimin tonë," tha ajo për gazetarët pas takimit të saj me Perçevskin. Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari, Perçevski tha se kishte patur vetëm një diskutim të shkurtër mbi karakterin formal të ligjit mbi amnistinë, të miratuar pas përfundimit të konfliktit.

Senast uppdaterad: 2012-04-06
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Varning: Innehåller osynlig HTML-formatering

Turkiska

Ülkenin 2004 yılında, üyelik onay sürecinin sonuçlandırılmasının ardından İttifak'a katılması bekleniyor. Moskova ile olan sıkı bağlarından ötürü bir zamanlar 16.

Albanska

Qeveritë jetëshkurtra që drejtuan Bullgarinë gjatë tetë vjetëve të parë pas rënies së komunizimit e shmangën çështjen e NATO- s. Bullgaria bëri një kërkesë të vonuar më 1997, por mbeti jashtë raundit të parë të zgjerimit të NATO- s më 1999.

Senast uppdaterad: 2012-04-06
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

Williamson, geri kalan savaş suçu davalarının sonuçlandırılmasında bölge mahkemeleri arasındaki işbirliğinin artırılmasının önemini de yineledi.

Albanska

Presidenti i gjykatës së BH- së Medizda Kreso deklaroi se ata diskutuan asistencë konkrete në zgjidhjen e problemeve gjatë shqyrtimit të çështjeve të krimeve të luftës.

Senast uppdaterad: 2012-04-06
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Turkiska

İki devlet adamı, üyelik müzakereleri sonuçlandırılmadan büyükelçilik düzeyinde önemli bir değişiklik yapılmaması gerektiği konusunda görüş birliğine vardılar.

Albanska

Ata ranë dakord se nuk do të ketë asnjë ndryshim të rëndësishëm ambasadorësh përpara përfundimit të bisedimeve për anëtarësim.

Senast uppdaterad: 2012-04-06
Användningsfrekvens: 1
Kvalitet:

Få en bättre översättning med
4,401,923,520 mänskliga bidrag

Användare ber nu om hjälp:Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta besöka den här webbplatsen godkänner du vår användning av cookies. Läs mer. OK