Şunu aradınız:: sistematik (Arnavutça - Yunanca)

İnsan katkıları

Profesyonel çevirmenler, işletmeler, web sayfaları ve erişimin serbest olduğu çeviri havuzlarından.

Çeviri ekle

Arnavutça

Yunanca

Bilgi

Arnavutça

sistematik

Yunanca

Συστηματική

Son Güncelleme: 2023-11-19
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

seks sistematik.

Yunanca

Τακτικό σεξ.

Son Güncelleme: 2016-10-27
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

a je sistematik?

Yunanca

Ενεργείσαι τακτικά;

Son Güncelleme: 2016-10-27
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

vrasësi është sistematik.

Yunanca

Αυτός ο δολοφόνος είναι μεθοδικός.

Son Güncelleme: 2016-10-27
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

zotëri, kemi gabim sistematik.

Yunanca

Κύριε, βρήκαμε το λάθος του συστήματος.

Son Güncelleme: 2016-10-27
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

ata janë tre hapa të suimit sistematik brenda një strukture të diçkafit.

Yunanca

Είναι μια συστηματική επίθεση 3 σταδίων στο εθνικό οικοδόμημα. Στάδιο 1ο:

Son Güncelleme: 2016-10-27
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

echr: bullgaria duhet të trajtojë problemin gjyqësor "sistematik"

Yunanca

ΕΔΑΔ: Η Βουλγαρία πρέπει να επιληφθεί "συστεμικού" προβλήματος στο χώρο της δικαιοσύνης

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Uyarı: Görünmez HTML biçimlendirmesi içeriyor

Arnavutça

ngritni duart tuaja kush tri herë në vit shkon në rishikim sistematik?

Yunanca

Ποιός από σας κάνει ετήσιο τσεκάπ, τρεις φορές το χρόνο;

Son Güncelleme: 2023-10-04
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

ja pse një 'revolucion i dytë' nevoitet kundër korrupsionit sistematik."

Yunanca

Γι’ αυτό απαιτείται και 'δεύτερη επανάσταση', ενάντια στη συστηματική διαφθορά".

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 2
Kalite:

Uyarı: Görünmez HTML biçimlendirmesi içeriyor

Arnavutça

"ne nuk kemi arritur një fazë ku mund të themi se ekziston bashkëpunimi sistematik.

Yunanca

"Δεν έχουμε φτάσει σε ένα επίπεδο ώστε να μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει συστηματική συνεργασία.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Uyarı: Görünmez HTML biçimlendirmesi içeriyor

Arnavutça

shumë studentë kanë vështirësi të marrin provimet, megjithë përkushtimin e tyre ndaj studimit sistematik.

Yunanca

Πολλοί φοιτητές δυσκολεύονται να περάσουν σε εξετάσεις, παρά τη συστηματική μελέτη τους.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

mund të thuhet se anëtarësimi do të sigurojë një spirancë të jashtëzakonshme për transformimin sistematik dhe përparimin ekonomik.

Yunanca

Η ένταξη, αναμφίβολα, θα παρείχε μια έκτακτη άγκυρα για συστηματικό μετασχηματισμό και οικονομική πρόοδο.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

obradoviçi shpjegoi se ky është një rast i korrupsionit sistematik nga zyrtarë të fuqishëm qeveritarë në shkelje të besimit.

Yunanca

Ο Ομπράντοβιτς εξήγησε ότι είναι μια περίπτωση συστημικής διαφθοράς από τους ισχυρούς κυβερνητικούς αξιωματούχους, η οποία διεξάγεται αρκετά ύπουλα.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

një mënyrë që provuam për të ndaluar vjedhjen është nëpërmjet shqyrtimit të plotë komplet dhe sistematik të vendeve më të rëndësishëm arkeologjikë.

Yunanca

Ένας τρόπος με τον οποίο προσπαθήσαμε να σταματήσουμε την κλοπή είναι μέσω ολοκληρωμένης και συστηματικής εξέτασης των πιο σημαντικών αρχαιολογικών χώρων.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

terrorizëm: i) përdorim sistematik i terrorit, i shfaqur në dhunë ose përbuzje, për të gjeneruar frikë.

Yunanca

[ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ: 1) Συστηματική χρήση τρόμου, σε μορφή βίας ή εκφοβισμού, για την δημιουργία φόβου.]

Son Güncelleme: 2016-10-27
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

damjanoviç, ndërkohë, u gjet të ketë marrë pjesë në një sulm të gjerë e sistematik nga ushtria serbe boshnjake mbi popullsinë boshnjake në komunën vogosca.

Yunanca

Εν τω μεταξύ, ο Νταμιάνοβιτς, κρίθηκε ένοχος για συμμετοχή σε εκτεταμένη και συστηματική επίθεση του Στρατού της Δημοκρατίας Σέρπσκα σε Βοσνιακό πληθυσμό στο δήμο Βογκόστσα.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

ne besojmë në mirëkuptimin sistematik të botës fizike përmes vezhgimeve dhe eksperimenteve, përmes argumenteve dhe debateve, por, mbi të gjitha, dëshira e lirë.

Yunanca

Πιστεύουμε στη συστηματική κατανόηση... του φυσικού κόσμου μέσα από... τη παρατήρηση και το πειραματισμό, μέσα από... τη διαφωνία και τη συζήτηση, αλλά πάνω από όλα,... στην ελεύθερη βούληση.

Son Güncelleme: 2016-10-27
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

gjykata tha se mospagesa është një problem sistematik në të gjithë bih-në dhe urdhëroi qeverinë që të sigurojë se të gjitha pagesat e prapambetura të bëhen gjashtë muaj nga vendimi përfundimtar.

Yunanca

Το Δικαστήριο ανέφερε ότι η μη πληρωμή αποτελεί συστηματικό πρόβλημα στο σύνολο της Β-Ε και διέταξε την κυβέρνηση να εξασφαλίσει καταβολή όλων των εκκρεμών πληρωμών εντός εξαμήνου από την τελική απόφαση.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

dorëheqja e tij muajin e kaluar ishte e pashmangshme dhe sinjalizoi fundin e shpresave se një rrjet i fuqishëm, i cili lulëzon prej të ardhurave të paligjshme nga kontrabanda dhe korrupsioni sistematik, mund të kapërcehej nga brenda.

Yunanca

Η παραίτησή του τον περασμένο μήνα ήταν αναπόφευκτη και σηματοδότησε το τέλος των ελπίδων ότι ένα ισχυρό δίκτυο, που πλουτίζει από τα παράνομα έσοδα από το λαθρεμπόριο και τη συστηματική διαφθορά, μπορούσε να αντιμετωπιστεί από το εσωτερικό.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 1
Kalite:

Arnavutça

i pandehuri qe akuzuar, së bashku me shtatë të tjerë, për pjesëmarrje në një sulm sistematik nga ushtria serbe boshnjake ndaj popullsisë civile jo-serbe në qytetin lindor të foçës.

Yunanca

Ο εναγόμενος κατηγορείται, μαζί με επτά ακόμα άτομα, για συμμετοχή σε συστηματική επίθεση του Σερβοβόσνιου στρατού εναντίον μη Σέρβων πολιτών στην ανατολική πόλη Φότσα.

Son Güncelleme: 2016-01-20
Kullanım Sıklığı: 2
Kalite:

Daha iyi çeviri için
7,567,474,448 insan katkısından yararlanın

Kullanıcılar yardım istiyor:Deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi ziyaret etmeye devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi edinin. Tamam